X

سیدعباس سجادی: او با رفتنش ترانه را داغدار کرد

جمعه, 27 اسفند 1395

صبحگاه آخرین جمعه سال ۱۳۹۵، تالار وحدت میزبان مسئولین و هنرمندانی بود که برای خداحافظی با دکتر افشین یداللهی شاعر و ترانه‌سرای نامی کشورمان در تالار وحدت گرد هم آمده بودند.

او با رفتنش ترانه را داغدار کرد

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، سیدعباس سجادی، رئیس مرکز آفرینش‌های هنری نیاوران در ابتدای این مراسم گفت: افشین یداللهی دُردانه‌ی ترانه ایران بود. او با رفتنش ترانه را داغدار کرد. او برای ما نمونه‌ای از نجابت، صداقت و دوستی بود. به قول قیصر امروز واژه‌ها برای بیان حجم این فاصله لال‌اند.

وی همچنین درگذشت افشین یداللهی را به جامعه پزشکی و روان‌پزشکان ایرانی تسلیت گفت و ادامه داد: روز گذشته پنج‌شنبه ۲۶ اسفند آخرین جلسه “خانه ترانه” بود. او خیلی پیش‌تر جلسه روز گذشته را به پایان رسانده و گفته بود: به خاطر پایان سال دیگر این جلسه را برگزار نکنند اما دیروز درِ فرهنگسرای ارسباران باز شد و این بار بدون افشین یداللهی آخرین جلسه سال ۹۵ خانه ترانه با یاد او برگزار شد.

او همچنین از برگزاری نخستین جلسه خانه ترانه در ۲۴ فروردین ۹۶ در فرهنگسرای ارسباران خبر داد و گفت: آن جلسه که قطعاً موسوم به خانه ترانه افشین یداللهی خواهد بود، با یاد او برگزار می‌شود.

وی از تبعات حادثه تلخ درگذشت یداللهی را داغدار شدن جامعه نظام پزشکی و روان‌پزشکان ایرانی و به کما رفتن حال همسر و برادر همسر وی در سانحه تصادف دانست.

او یداللهی را حلقه اتصال بسیاری از ترانه‌سرایان دانست و گفت: وی مانند نخ تسبیح همه ترانه‌سرایان را به یکدیگر حلقه کرد.

سجادی به آخرین پیام افشین یداللهی در اینستاگرام خود که درباره درگذشت علی معلم بود نیز اشاره کرد و ادامه داد: قرار بود دوم فروردین با افشین، محمدرضا فروتن و تعدادی از دوستان هنرمندش به ارمنستان برویم تا هفته‌ی هنری ایران در این کشور برگزار کنیم. او خواست یا یک همراه یعنی همسرش را نیز با خود ببریم که همه کارهای پروازشان نیز انجام شد، اما افشین زودتر از ما پرواز کرد.

او تأکید کرد: ما از این به بعد با افشین زندگی می‌کنیم. از پدر و برادرش درخواست می‌کنم آثار بعدی وی را گردآوری کرده و در اختیار دوستدارانش قرار دهند.

یک طبیب مهرورز، خوش‌نام و مردم‌دوست

علی‌رضا زالی، رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی کشور، نیز روز تشییع افشین یداللهی را محزون‌ترین آخرین جمعه سال دانست و گفت: افشین بالاخره “اسیرِ منِ بیگانه” نشد و امروز شاهد عروج او هستیم، او همیشه می‌گفت جاده‌ها به بن‌بست می‌رسند، تلخ است که بگوییم او هم در جاده به بن‌بست رسید. در واقع تلخ‌ترین زمان این است که اصل حادثه از دست رفت.

او ادامه داد: امسال دیگر برای سوگواری رمقی برای هیچ‌کداممان باقی نمانده است. حوادث تلخ جمعی و فوت‌های ناباورانه برای همه ما سخت‌اند و چقدر سخت است که رویداد آخر با از دست دادن افشین یداللهی تکمیل شد.

وی یداللهی را یک شخصیت فرهنگی، علمی و پزشکی دانست و افزود: چهره افشین در عصر حاضر آنقدر خصایص و وجوهات مختلف داشت که از هر زاویه که به آن نگاه کنیم به جز خوبی نمی‌توانیم ببینیم. او یک طبیب مهرورز، خوش‌نام و مردم‌دوست بود. او معتقد بود مطبش مهم‌ترین جایگاه زندگی او و هویت او است.

زالی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه روان‌پزشکان اصولاً در معرض مواجهات و تأملات بخشی از دردمندان جامعه هستند، با این وجود باید سنگ صبوری برای بیمارانشان باشند، گفت: او تا لحظه آخر به زیبایی این قدم را برداشت. افشین یک طبیب حاذق بود و اصولاً با یک تحلیل روانکاوانه و علاج‌جویانه به درمان بیمارانش می‌پرداخت.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه امروز جامعه پزشکی در کنار جامعه فرهنگی و هنری کشور سوگوار از دست دادن افشین یداللهی است، گفت: ترانه‌های وی اوجِ نظم، طراوت و شادابی بود. او می‌گفت ترانه‌هایم باید محبت، عشق و امید را ترویج دهد، اما باید در کنارش از پوچی و پراکندگی یاس نیز جلوگیری کنم.

او ترانه‌های یداللهی را برجسته از پارادایم نوین در ترانه‌های امروز دانست و افزود: توجه او نسبت به به‌روز‌رسانی علم روان‌پزشکی باعث شده بود تا در ترانه‌هایش نیز این خصوصیت را ببینیم.

زالی شخصیت افشین یداللهی را یک شخصیتی پنج‌وجهی و بسیار ستودنی دانست و گفت: رزومه وی مملو از اتفاقات خوب و کاراکتری متبلور از خصایص انسانی است.

او گفت: شهریور سال ۹۲ افشین یداللهی به عنوان پزشک نمونه برتر انتخاب شد و جایزه و تقدیرنامه‌ی خود را از دستان مرحوم هاشمی رفسنجانی دریافت کرد.

مهدی ایوبی ترانه‌سرا و یکی از دوستان نزدیک وی نیز در سخنانی گفت: افشین یداللهی دو خانه داشت. یکی خانه شخصی همراه با خانواده‌اش و دیگری خانه ترانه که برای آن زحمت‌های زیادی کشید.

وی ادامه داد: هر جا و هر وقت هر کدام از ما و دوستانش به حضورش نیاز داشتیم، بالای سرمان بود. معتقدم امروز مهم‌ترین خواسته وی توجه به مهم‌ترین دستاوردش یعنی خانه ترانه افشین یداللهی است.

او افزود: افشین یداللهی ۱۸ اسفند از من خواسته بود تا همه‌ی برنامه‌هایش از بیستم اسفند به بعد را کنسل کند و گفت من از ۲۰ اسفند به بعد دیگر نیستم. او از امروز برای همیشه از بین ما رفت.

خشایار اعتمادی، خواننده نیز پیام وزیر ارشاد، رضا صالحی امیری را قرائت کرد.

 

یکی از بااخلاق‌ترین هنرمندان ایران بود

علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: او شاعری خوش‌ذوق، خوش‌قریحه، جوان و تأثیرگذار بود که امروز دیگر در بین ما نیست.

او درگذشت افشین یداللهی را ضایعه‌ای بزرگ برای جامعه هنری دانست و افزود: ما در جامعه هنری به خصوص پاپ، در حوزه محتوا مشکلات زیادی داریم، اما افشین یداللهی یکی از تکیه‌گاه‌هایمان در این حوزه بود؛ او کلمات را به زیبایی کنار هم می‌گذاشت. او یکی از بااخلاق‌ترین هنرمندان ایران بود، یکی از بهترین‌ها که وجودش همیشه پر از آرامش، ذوق و انگیزه بود که هیچ‌گاه از هیچ‌ کاری خسته نمی‌شد و آن‌قدر هر کاری را ادامه می‌داد تا به نتیجه برسد.

مرادخانی ادامه داد: تنها کاری که ما امروز می‌توانیم برای او انجام دهیم دعای خیر است، همه کارهای او تا امروز، نامش را تا ابد در حوزه فرهنگ ایران جاودانه می‌کند.

پس از بیش از یک ساعت از برگزاری مراسم، حجت‌الاسلام دعایی بر پیکر افشین یداللهی نماز خواند و این ترانه‌سرا به قطعه‌ی هنرمندان بدرقه شد.

 

افشین یداللهی دردهای جامعه را باور می‌کرد

همچنین محمدرضا فروتن که تعدادی از اشعار افشین یداللهی را خوانده است، در سخنانی کوتاه گفت: من فقط یک رفیق را از دست ندادم یک لشکر رفیق را از دست دادم. می‌خواهم بگویم بخش زیادی از زندگی‌ام را مدیون دکتر افشین هستم.

این بازیگر سینما ادامه داد: او همیشه همراهم بود و کمکم می‌کرد. حتی ادامه تحصیلم را مدیون او هستم. او دردهای اجتماعی را همیشه باور می‌کرد و برای درمانش با مردم همراهی و همدردی داشت. او یکی از معجزات زندگی من بود.

دلمان برایت تنگ می‌شود

علیرضا قربانی نیز در سخنانی با بیان اینکه رفتن افشین یداللهی باورکردنی نیست، گفت: همه خاطرات خوبی از او داریم. فکر نمی‌کنم کسی را پیدا کنم که از افشین گله‌ای داشته باشد. قرار بود فردا شب او در کنسرت من در تالار وحدت حضور داشته باشد. مطمئن هستم که او امروز ناظر ماست. دلمان برایت تنگ می‌شود.

قربانی در ادامه به احترام افشین یداللهی چند بیتی در دستگاه همایون خواند.

آرش یداللهی، برادر وی نیز در سخنانی کوتاه و با تشکر از همه کسانی که برای مراسم تشییع برادرش به تالار وحدت آمدند، گفت: می‌دانم که برادرم در فرهنگ ایران زنده است و یادگارهای فرهنگی و هنری‌اش همیشه پایدار خواهد بود.

در پایان مراسم، قطعه‌ای از یکی از شعرهای افشین یداللهی که با صدای خودش برای ایران خوانده شده بود، پخش و همزمان پیکر او روی دستان اعضای خانه‌ی ترانه به سمت بهشت زهرا و قطعه هنرمندان تشییع شد.

در مراسم تشییع افشین یداللهی هنرمندان و چهره‌های چون حسن هاشمی وزیر بهداشت، سیدمحمد هادی ایازی قائم‌مقام وزیر بهداشت، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، محمد سریر رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی، علی‌رضا رئیس‌دانان رئیس انتشارت نگاه و ناشر کتاب‌های افشین یداللهی، احسان خواجه‌امیری، فردین خلعتبری، حسن فتحی، امیریل ارجمند، الهام پاوه‌نژاد، پرستو صالحی، امیر تاجیک، یغما گلرویی، قاسم جعفری، داود گنجه‌ای، رجبعلی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، علیرضا عصار، محمد سلمانی، اهورا ایمان، نیلوفر لاری‌پور، بابک صحرایی، امید صباغ، مزدا انصاری و… حضور داشتند.

افشین یداللهی ۲۵ اسفندماه در پی سانحه تصادف در سن ۴۸ سالگی درگذشت. او متولد اصفهان و بزرگ‌شده تهران و پزشک متخصص اعصاب و روان بود. او برای تیتراژ بسیاری از سریال‌های تلویزیونی ترانه‌هایی سرود و از جمله آثارش در این زمینه ترانه‌های سریال‌های «شب آفتابی»، «غریبانه»، «شب دهم»، «میوه ممنوعه»، «مدار صفر درجه» و «معمای شاه» است.

کتاب‌های «روزشمار یک عشق»، «امشب کنار غزل‌های من بخواب»، «جنون منطقی»، «حرف‌هایی که باید می‌گفتم و… تو باید می‌شنیدی» و «مشتری میکده‌ای بسته» از این ترانه‌سرا به‌جا مانده است.

مراسم ترحیم مرحوم یداللهی از ساعت ۱۷ تا ۳۰: ۱۸ روز یکشنبه ۲۹ اسفندماه برپا خواهد شد.

چاپ
>