X
ویژه ی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان:

(ساز ویولن و ویولا)روایت داوران از اجراهای بخش کلاسیک

جمعه, 16 شهریور 1397

در پایان اجراهای روز گذشته، داوران نظر خود را بیان کردند که در ادامه می‌خوانید.

تکنیک در نوازندگی بیشترین سهم را دارد

سیاوش ظهیرالدینی در خصوص اجراهای این روز گفت: تا حد بسیار زیادی از اجراها راضی بودم. البته همیشه در جشنواره نوازندگان در سطح‌های مختلف را داریم. فکر می‌کنم تکنیک در نوازندگی بیشترین سهم را دارد و کسی که تکنیک را به حد قابل قبولی برساند می‌تواند بهتر در خدمت موسیقی باشد. در کنار آن دانش موسیقی نیز دارای اهمیت است.

تعداد شرکت‌کنندگان در حد قابل قبول است

مرجان قنبری مهر دیگر داور حاضر در این بخش معتقد است: خوشبختانه امسال هم کیفیت اجراها خوب بود و هم تعداد شرکت‌کنندگان در حد قابل قبولی است. سعی کردیم در انتخاب نفرات برتر تمام جوانب را از نظر تکنیک نوازندگی و اجرای صحنه‌ای و… در نظر بگیریم. فکر می‌کنم برگزاری جشنواره مسیر روشنی را پیش روی نوازندگان جوان و حتی مدرسین موسیقی قرار می‌دهد.

شرکت‌کنندگان در نوازندگی به بلوغ رسیده‌اند

ابراهیم لطفی دیگر داور بخش ساز ویولن و ویولا در مورد اجراها گفت: اجراها در تمام رده‌های سنی پیشرفت چشمگیری داشت و نسبت به دوره‌های گذشته رضایت‌بخش‌تر بود، به این خاطر که هم میزان درک و همین‌طور تکنیک شرکت‌کنندگان در این دوره رشد پیدا کرده است و همین مسئله انتخاب نفرات برتر را مشکل می‌کند. احساس می‌کنم شرکت‌کنندگان در این دوره به یک بلوغی در نوازندگی رسیده‌اند.

لطفی ادامه داد: طبیعی است یک مقدار مشکلات فنی در اجراها باشد یا حتی در نوع موزیکالیته یا داینامیک‌هایی که شرکت‌کنندگان ارائه می‌کردند. قطعاتی که برای اجرا انتخاب شده بودند پیچیده‌ بودند. مشخص بود شرکت‌کنندگان با تمرینات مستمر در جشنواره حاضر شده‌اند و روی قطعات شناخت کافی دارند.

چاپ
>