X

زنگ آغاز جشنواره امیرجاهد به صدا درآمد

جمعه, 12 آبان 1402

پنجمین جشنواره موسیقی امیرجاهد صبح روز پنجشنبه ۱۱ آبان ماه در برج آزادی تهران با همراهی هیئت داوران متشکل از هادی منتظری، مظفر شفیعی، داوود یاسری، آذر هاشمی، مهرداد کریم‌خاوری و بهنام وادانی کار خود را آغاز کرد.

در ابتدا بهنام مساح بیدگلی (دبیر اجرایی جشنواره) ضمن خیرمقدم به مهمانان و داوران جشنواره، گزارشی کوتاه از چند دوره گذشته ارائه کرد و سپس به معرفی شرکت‌کنندگان پرداخت.

اجراهای روز نخست با بخش موسیقی کوبه‌ای آغاز شد و به ترتیب گروه «نوای جان» به سرپرستی ملیکا قناتی در رده سنی الف، گروه «آوینا» در رده سنی ج به سرپرستی سیده‌مریم گل‌سرخی‌زاده، گروه «آوای سیمرغ» در رده سنی ب به سرپرستی حمید ابوالحسنی، گروه «آوین» در رده سنی ب به سرپرستی سیده مریم گلسرخی‌زاده اجرای خود را به صحنه بردند.

در ادامه و بعد از استراحتی کوتاه در بخش گروه‌نوازی سازهای کلاسیک ایرانی و در فرم‌های رایج دونوازی، سه‌نوازی، وغیره به‌ترتیب گروه «آوا» به سرپرستی الهه زندی، گروه «سرو آزاد» به سرپرستی محمد طریقت، گروه «سایه‌ها» به سرپرستی پرستو تیوراد (محمد طریقت)، گروه «چهارمضراب» به سرپرستی محمدیاسین حاتمی، گروه «خلاصه جنون» به سرپرستی رامین شاهین‌کار و گروه «همنوازان فرهنگ و هنر» متشکل از دانشجویان مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴۶ به سرپرستی فرهاد ابراهیم‌خانی به صحنه رفتند.

بخش آخر جشنواره اختصاص داشت به فرم دونوازی گروه‌های موسیقی کلاسیک ایرانی و دو گروه نیز در ژانر موسیقی نواحی ایران که شامل تنبور و دف، و دیگری از خراسان شمال با ترکیب دوتار و دف روی صحنه رفتند.

امیدوارم این جشنواره ادامه‌دار باشد

مظفر شفیعی خواننده و از داوران این جشنواره در مورد کیفیت اجراهای روز نخست گفت: «اجراها خصوصاً در بخش همنوازی‌ها خوب بود و در مجموع اجراهای خوبی را شاهد بودیم و برگزارکنندگان جشنواره زحمات زیادی کشیدند.»

او ادامه داد: «پیام من به نوازندگان شرکت‌کننده این است که دست از تمرین نکشند و به دانش موسیقایی خود بیفزایند. البته سرپرستان و همچنین اعضای گروه‌ها نشان دادند که علاقه زیادی به موسیقی دارند. به نظرم اجراهای رده سنی الف بهتر از سایر رده‌های سنی بود.»

شفیعی در پایان در مورد عملکرد برگزارکنندگان این دوره از جشنواره نیز افزود: «بنده در دو دوره گذشته جشنواره نیز حضور داشتم و به جرأت می‌توانم بگویم که عملکرد این دوره از جشنواره به نسبت دوره‌های گذشته بسیار بهتر بود. جا دارد از تلاش‌های خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد و خانه موسیقی و همچنین تلاش‌های دبیر اجرایی جشنواره تشکر کنم که زحمات زیادی برای برگزاری هر چه بهتر این جشنواره کشیدند و امیدوارم این جشنواره ادامه‌دار باشد و جوانان مستعد و خوش‌ذوق بتوانند از این فرصت استفاده کنند.»

جشنواره امیرجاهد کمک شایانی به نوازندگان جوان می‌کند

داوود یاسری نوازنده تمبک و از دیگر داوران جشنواره نیز با اعلام رضایت از اجراهای روز نخست گفت: «نباید توقع داشته باشیم که این نوازندگان همانند افراد حرفه‌ای ساز بنوازند و هنوز در ابتدای راه هستند و باید تلاش و کوشش زیادی داشته باشند. ضمن اینکه برگزاری این جشنواره کمک شایانی به این نوازندگان جوان می‌کند که بتوانند خودشان را محک بزنند. ممکن است تعدادی از نوازندگان در اوایل راه به دلایلی دلسرد و یا خسته شوند اما برگزاری چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود که آن‌ها تشویق شوند. به هر حال برای این عزیزان آرزوی موفقیت دارم. موسیقی تلاش و کوشش زیادی می‌خواهد و نوازندگان جوان حتماً باید با استادان موسیقی در ارتباط باشند و از تجربیات آن‌ها استفاده کنند.»

یاسری در پایان افزود: «برگزاری این جشنواره با تلاش برگزارکنندگان سال به سال بهتر می‌شود. حتم دارم با معرفی هرچه بهتر جشنواره به جامعه موسیقی، افراد بیشتری در جشنواره حضور خواهند داشت و مطمئنم این اتفاق خواهد افتاد و مطمئناً در دوره‌های آینده نوازندگان مستعد بیشتری در این جشنواره شرکت خواهند کرد.»

هر جشنواره‌ای که برگزار می‌شود قابل تقدیر است 

آذر هاشمی (نوازنده سنتور و آهنگساز) و از دیگر داوران جشنواره در مورد اجراهای روز نخست گفت: «اجراها خیلی خوب بود؛ به هر حال برخی نوازندگان مشکلاتی به لحاظ موسیقایی داشتند اما برگزاری چنین جشنواره‌هایی نیز به برطرف شدن این مشکلات کمک شایانی می‌کند که بدانند در آینده باید چطور باشند، به چه چیزهایی بیشتر توجه کنند و چه کارهایی را باید بیشتر انجام دهند. در مجموع هر جشنواره‌ای که برگزار می‌شود، واقعاً قابل تقدیر است. به دلیل اینکه نوازندگان جوان باید راه صحیح به اوج رسیدن و هنر درست انجام دادن را بدانند.»

هاشمی در مورد عملکرد خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد و همچنین خانه موسیقی در برگزاری این جشنواره نیز گفت: «بنده در دوره گذشته جشنواره نیز حضور داشتم و می‌توانم بگویم که برگزاری این دوره از جشنواره، پیشرفتی محسوسی داشته است. به هر حال خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد مکانی است برای پرورش جوانان و از تمامی افرادی که در برگزاری این جشنواره کمک کردند نیز تشکر می‌کنم. ضمن اینکه این دوره از جشنواره نسبت به دوره‌های گذشته بسیار بهتر بود.»

شایان ذکر است که اجراهای روز دوم از ساعت ۱۵ روز جمعه ۱۲ آبان ماه آغاز می‌گردد.

چهارمین و پنجمین دوره جشنواره موسیقی استاد امیرجاهد از ۱۱ تا ۲۶ آبان ۱۴۰۲ در سالن برج آزادی تهران، خانه موزه استاد امیرجاهد و سرای ابوذر در حال برگزاری است.

در این جشنواره رده‌های سنی الف (۹ تا ۱۱ سال)، رده سنی ب (۱۲ تا ۱۵ سال)، رده سنی ج (۱۶ تا ۱۸ سال)، رده سنی د (۱۹ تا ۳۵ سال) و رده سنی ه‍ (۳۶ سال به بالا) در بخش‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند.

چاپ
>