X

روز لُرها در جشنواره ملی موسیقی جوان

شنبه, 27 مرداد 1397

به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، فرهنگسرای نیاوران در پنجمین روز برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان از نوازندگان لرستانی میزبانی کرد و آن ها در مقابل هیأت داورانی متشکل از رضا فرج علیپور، علی اکبر شکارچی و پرویز زاده به رقابت پرداختند.

براساس این گزارش، صبح روز جمعه بیست و ششم مردادماه با نوایی از کمانچه، موسیقی لرستان آغاز شد. کمانچه نوازان که در سه گروه سنی الف، ب و ج تقسیم بندی شده بودند، به نوبت روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را نواختند.

محمد امینی راد، حمیدرضا آزاد بخت،کامیار با جلاوند، محمدرضا بارانی، عرفان مریدی محمد آبادى و پویا یگانه در گروه سنی الف حضور داشتند. سپس سبحان امرائی از گروه سنی ب به عنوان اولین شرکت کننده روی صحنه آمد. بعد از او به ترتیب سعید پانسته، ساسان جعفری مجد، سینا خویه و حسن سالاروند از این رده سنی برای اجرا مقابل داوران قرار گرفتند.

بعد از استراحتی کوتاه رده سنی ج با چهار شرکت کننده حاضر شد و در این قسمت مهرداد عزیزی، پوریا قلاوند، نوش آفرین کشوری و سجاد لیریائی کمانچه نوازی کردند تا بخش کمانچه موسیقی لرستان به پایان برسد.

در بازه زمانی ۱۴ الی ۱۶ جشنواره به بخش آواز، سرنا و تنبک موسیقی لرستان رسید. در ابتدا صدای خوانندگان در سالن پیچید. خوانندگان آواز لرستان تنها در دو گروه سنی الف، ب با هم رقابت کردند. علیرضا کرنوکر در گروه سنی الف و سعید رحیمی پور در گروه سنی ب شرکت کنندگان این بخش بودند.

پس از آواز نوبت به تنبک رسید که تنها دو شرکت کننده در گروه سنی الف داشت. پارسا باجلاوند از کرج با پنج سال سن کوچکترین شرکت کننده این روز بود که روی صحنه آمد. پس از او علی باجلاوند از دورود برای نواختن تنبک حاضر شد.

در بخش ساز سرنا چهار شرکت کننده در گروه سنی الف، یک شرکت کننده در گروه سنی ب و دو شرکت کننده در گروه سنی ج به مرحله نهایی سرنا نوازی راه یافته بودند. امیرحسین بسطامی، اهورا دلفانی، محمدرضا رشید زاده فرد و عرفان مریدی محمد آبادى اسامی شرکت کنندگان گروه الف بودند که یک به یک سرنای خود را به صدا درآورند. پس از آن علی الواری در گروه سنی ب هنر خود را ارئه کرد.

حضور علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی برای دومین بار در جشنواره و همچنین درخشش یک نوازنده ۵ساله       (پارسا باجلاوند) و تبحر عجیبش در نوازندگی که توجه هیأت داوران و حاضرین در سالن را به خود جلب کرد بطوری که نه تنها از او فیلم و عکس گرفتند بلکه یکی از اساتید بعد از اتمام اجرای صحنه ای او را در آغوش گرفت از جمله مهمترین حاشیه های پنجمین روز برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان در فرهنگسرای نیاوران بود.

چاپ
>