X

روایت سه تار عیسا غفاری از موسیقی ایرانی در شب دوم غزل ساز

پنجشنبه, 15 تیر 1402

دومین شب اجراهای صحنه ای مجموعه موسیقایی «غزل ساز» شامگاه چهارشنبه ۱۴ تیرماه با حضور عیسا غفاری و بهره فیاضی در تالار رودکی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، این کنسرت ها که متمرکز بر بداهه نوازی وتک نوازی است، به مدت سه شب از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ تیرماه با شش اجرا به همت انجمن موسیقی ایران و با مشارکت بنیاد فرهنگی،هنری رودکی در حال برگزاری است.

 

در شب دوم این اجرا که در دو بخش برگزار شد، نخست عیسا غفاری ، نوازنده سه تار با نواختن قطعاتی از موسیقی ایرانی با ساز سه تار، میزبان مخاطبانش بود و در بخش دوم و پایانی بهاره فیاضی، نوازنده تار به هنرنمایی قطعاتی از موسیقی ایرانی پرداخت. اجراهایی که بسیار مورد استقبال مخاطبان در سالن قرار گرفت.

در کنسرت شب گذشته، عیسا غفاری قطعاتی در دستگاه راست پنجگاه اجرا کرد که آغاز گر آن قطعه « مدام» ازساخته های این هنرمند بود. درآمد اول و دوم راست پنجگاه، آواز بیات اصفهان( گوشه ماهور صغیر)، اوج و فرود به دشتی ، قطعه ای در گوشه نیریز و فرود به راست پنجگاه از قطعات اجرایی عیسا غفاری با سه تار بود.

عیسا غفاری آهنگساز، نوازنده و مدرس موسیقی، سال ۱۳۶۱ در شهرکرد متولد شد.او کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی از دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران است. از جمله فعالیت های هنری او می توان به تدریس موسیقی در دانشگاه هنر تهران، هنرستان موسیقی دختران تهران و هنرستان عالی موسیقی تهران اشاره کرد. «شب و روز»، «وابات (موسیقی بختیاری)»،« چون رقص آب»،« سرود باد»، «در آتش»،«طعم تصنیف»،«زمان»،«آیه»، «آبان»، «غم همچو بوی پیرهن»،«ردیف نو»، «هنوز»،«امپرسیون»،« متروکه» و « اوراد» از جمله آثار هنری اوست.

«غزل‌ساز» مجموعه اجراهایی در باره حفظِ هویت موسیقی ردیف- دستگاهی است که با نگاهی به موسیقی آوازی ایران برنامه ریزی شده است. چرا که آواز متر و معیاری شناخته شده چه در ساز و چه در کلام در موسیقی ایران است؛لازم به ذکر است معیارهای متعددی در رشد و شکوفایی نوازندگان و خوانندگان تاثیرگذار موسیقی وجود دارد که مجموعه «غزل ساز»در دوره‌های بعدی، به تک‌تک آنها خواهد پرداخت. اولین دوره از مجموعه برنامه‌های «غزل‌ساز» مربوط به موسیقیِ سازی و تکنوازی‌هایی از این دست خواهد بود. نوازندگانی که تبحّر خود را در طول سالیان متمادی با تمرکز بر بداهه‌نوازی به‌دست‌ آورده‌اند.

نخستین شب این اجرا، سه شنبه ۱۳ تیرماه با حضور نوازندگانی همچون پریچهر خواجه( قانون) وحسام اینانلو(کمانچه) برگزار شد و در شب دوم، چهارشنبه ۱۴ تیرماه، عیسی غفاری(سه‌تار) و بهاره فیاضی(تار) به روی صحنه رفتند.زمان خیری(نی) و قاسم رحیم زاده(تار) به همراه کامبیز گنجه‌ای(تنبک) در شب آخرپنج شنبه ۱۵ تیرماه، میزبان علاقمندان این مجموعه خواهند بود.

چاپ
>