X

رقابتی سالم و سازنده در جشنواره جوان جریان دارد/برگزیدگان جشنواره رها نشوند

یکشنبه, 28 شهریور 1400

به گزارش نای، حمیدرضا نوربخش داور  بخش آواز جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: جشنواره موسیقی جوان یکی از جدی‌ترین،اثرگذارترین و حرفه‌ای‌ترین جشنواره‌هایی است که در زمینه موسیقی اجرا می‌شود و خوشبختانه هر ساله در سطح کیفی بسیارخوبیبرگزار شده و علاوه بر این اثرگذاری مثبتی هم در بین جوانان و در رده‌های مختلف سنی داشته است.

وی ادامه داد: جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش داوری هم توانسته در بالاترین و با کیفیت‌ترین سطح قرار بگیرد، داورانی که هریکاستادانی تراز اول در رشته‌های مختلف موسیقی هستند و این موضوع موجب ارتقا، دوام و قوام جشنواره شده است و البته ناگفته نماندمجموعه مدیریتی این جشنواره هم عملکرد بسیار خوبی داشته و بی‌تردید این موضوع موجب شده این جشنواره همچنان با دوام و باکیفیت مسیرش را ادامه بدهد.

نوربخش رقابت سالم و سازنده در بین جوانان و نوجوانان را از دیگر نکات مثبت این جشنواره عنوان کرد و گفت: جشنواره موسیقی جوانتوانسته در سراسر کشور رقابتی سالم ایجاد کند و این موضوع امتیاز بسیار ارزشمندی است. البته نکته‌ای که مغفول واقع شده و تقریبادر همه جشنواره‌های رقابتی این مسئله وجود دارد بحث آینده برگزیدگان جشنواره است که بایستی تدبیری درست و سازنده برای آناندیشیده شود، یعنی باید برای افرادی که در این جشنواره‌ها برگزیده می‌شوند و می‌خواهند فعالیت خود را ادامه بدهند و آینده حرفه‌ای رارقم بزنند بسترهایی ایجاد گردد که این جوانان بتوانند این مسیر و انتخاب را در آرامش طی کنند.

داور پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان اظهار داشت: به نظرم بایستی فضا و بستری آماده شود که این جوانان مورد حمایت ویژه قراربگیرند و فعالیت کنند، در غیر این صورت اگرچه کسب امتیاز و مقام از سوی استادان تراز اول اتفاق بسیار ارزشمندی است اما در آیندهآنها تاثیر چندانی نداشته و بعدها به دست فراموشی سپرده خواهد شد و شاید هم  در طولانی مدت موجب سرخوردگی جوانان گردد  بنابراین بایستی مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های ذی‌ربط حمایت‌های ویژه‌ای از جشنواره ملی موسیقی جوان داشتهباشند و تنها به لوح تقدیر و جایزه اکتفا نشود تا این جوانان بتوانند به فعالیت خود ادامه بدهند و آثار بسیاری خلق و ارائه کنند.

این خواننده در ادامه افزود: جشنواره بین رده‌های سنی مختلف انگیزه بسیار خوبی ایجاد کرده به گونه‌ای که با شور و اشتیاق وعلاقمندی بسیار دراین جشنواره شرکت می‌کنند و بالطبع این انگیزه درخانواده‌های آنها هم بی تاثیر نبوده و نسبت به این موضوع اهمیتبسیاری قائل هستند و البته همانطور که پیش‌تراشاره کردم کیفیت داوری و حضور استادان امتیازهایی مثبت و انگیزه‌ای بیشتر برایشرکت‌کنندگان است که علاقمندند در این جشنواره شرکت کنند تا دیده و مطرح شوند.

مدیرعامل خانه موسیقی درخصوص ارزش‌گذاری جشنواره موسیقی جوان گفت: از دیدگاه من در عرصه جشنواره‌های رقابتی، جشنوارهموسیقی جوان حرفه‌ای‌ترین و با کیفیت‌ترین جشنواره موسیقی در حال حاضر است و فکر نمی‌کنم هیچ کدام از جشنواره‌های رقابتیدراین حد جدی و با کیفیت باشند.

او در ادامه بیان داشت: با بررسی و تحلیل این جشنواره به این نتیجه خواهید رسید که جشنواره ملی موسیقی جوان  در سالهای مختلفخود فراز و نشیب‌هایی داشته است. در واقع در برخی از دوره‌ها بسیار با کیفیت ظاهر شده و در دوره‌هایی افت محسوسی داشته و بهنظر من این موضوعات باید تحلیل و بررسی شود و نیاز به یک کار پژوهشی و آسیب‌شناسی دارد تا دلیل افت یا پیشرفت آن را بدانیم.

 برگزیدگان جشنواره رها نشوند

ملیحه سعیدی که چندین دوره داوری بخش قانون جشنواره را برعهده داشته با اشاره به این نکته که جوانان از سراسر کشور در اینجشنواره شرکت می‌کنند و حتی از نقاط دور افتاده هم کسانی در جشنواره حضور دارند، تاکید کرد: این ویژگی جشنواره را باید قدردانست و از آن برای بهبود شرایط موسیقی بهره برد

این نوازنده پیشکسوت قانون ادامه داد: بهترین‌ها در رقابت‌های این جشنواره شناسایی و معرفی می‌شوند اما بعد از جشنواره موردحمایت نهادها و سازمان‌های مربوطه قرار نمی‌گیرند

ملیحه سعیدی تاکید کرد: اگر رویکرد مناسبی برای ادامه فعالیت منتخبین این جشنواره‌ها اتخاذ نشود، می‌تواند تبعات نامناسبی ایجادکند و این استعدادها مانند آب راکد خواهند شد. چون اگر این جوانان بعد از انتخاب در جشنواره‌ها نتوانند به طور تخصصی در زمینهموسیقی فعالیتی انجام بدهند، استعدادشان به هدر خواهد رفت

داور بخش قانون پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان تصریح کرد: رها شدن برگزیدگان جشنواره سبب می‌شود، انگیزه‌ای برای ادامهفعالیت نداشته باشند و به آینده شغلی‌شان امیدوار نباشند.

ملیحه سعیدی در خصوص کیفیت آثار و داوری شرکت کنندگان ساز قانون دراین دوره از جشنواره گفت: شرکت‌کنندگان در جشنوارهموسیقی جوان، سطح کیفی متفاوتی دارند اما نکتۀ قابل توجه برای او حضور پُررنگ شرکت‌کنندگان شهرستانی است که قابل توجه است.

وی اظهار داشت: برای داشتن هنرمند خوب در عرصه موسیقی باید مدیران فرهنگی به هنرمندان آزادی عمل بدهند و نگاه کارمندی بههنرمند نداشته باشند. وقتی مدیران، هنرمندان را کارمندان اداری قلمداد کنند، امکان خلاقیت را از آنها می‌گیرند

این نوازنده موسیقی‌دان، ضمن اظهار نا امیدی و تاسف از شرایط موسیقی کشور، تاکید کرد که برگزاری جشنواره موسیقی جوان، اقدامارزشمندی است و باید تداوم پیدا کند اما لازم است مسئولین نگاهشان را به هنر و هنرمند تغییر بدهند و درباره موانع کار حرفه‌ای،مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های این عرصه اطلاع داشته باشند.

سعیدی در ادامه بیان داشت: در گذشته گروه‌هایی وجود داشتند که امثال من می‌توانستیم با عضویت در این گروه‌ها فعالیت حرفه‌ای ودرآمد مکفی داشته باشیم و در عین حال در راه اعتلای هنر قدمی برداریم اما متاسفانه در شرایط فعلی، اوضاع نابسامان موسیقی اینامر را غیر ممکن می‌کند و در نتیجه موقعیت جوانان نگران‌کننده است.

داور بخش قانون پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در پایان خاطرنشان کرد: شاید در مقطعی از زمان با برپایی جشنوارهاییمانند جشنواره ملی موسیقی جوان، هنرمندانی شناسایی و شکوفا شوند اما تعداد آن‌ها اندک و کارشان مداوم نیست. به نظرم اینجشنوارها  باعث بالا  رفتن انگیزۀ فعالان موسیقی خواهد شد اما به شرط آنکه بتوان شرایط را کمی تسهیل کرد.

داوری مرحله مقدماتی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حال انجام است که با اتمام ارزیابی آثار توسط هیئت‌های داوری،اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی از سوی دبیرخانه جشنواره اعلام می‌شود.

چاپ
>