X

رشد تولید آلبوم و تک‌آهنگ در روزهای کرونا

دوشنبه, 21 مهر 1399

دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گزارش صدور مجوزها را در نیمه نخست سال منتشرکرد.

به گزارش نای، در شش ماهه نخست امسال یک هزار و ۶۹۵ تک آهنگ، ۱۳۵ اثر تصویری یا نماهنگ، ۱۵۹ آلبوم مجوز انتشار گرفتند. همچنین با توجه به عدم برگزاری اجراهای صحنه‌ای در شش ماه اول امسال به دلیل شیوع کرونا، در این مدت مجوز ۱۶ عنوان برنامه اجرای صحنه‌ای با ۳۰ اجرا از سوی دفتر موسیقی صادر شده که به‌صورت آنلاین برای علاقه‌مندان پخش شده است.

این آمار نشان می‌دهد که در موسیقی سنتی ۴۸ آلبوم و ۹۱ تک‌آهنگ، در موسیقی پاپ ۴۶ آلبوم و۱۲۱۲ تک‌آهنگ، در موسیقی کلاسیک ۱۴ آلبوم و ۳۹ تک‌آهنگ، در موسیقی نواحی ۱۰ آلبوم و ۵۳ تک‌آهنگ، در بخش تلفیقی ۳۹ آلبوم و ۲۹۲ تک‌آهنگ و در موسیقی کودک ۲ آلبوم و ۸ تک‌آهنگ مجوز انتشار را دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد با وجود فراوانی تک‌آهنگ‌ها در موسیقی پاپ، موسیقی سنتی از ساز و کار منسجمی برای انتشار آلبوم‌ها برخوردار بوده است.

در این میان ۳۸ مجوز برای انتشار کتاب صوتی هم صادر شده که کتاب “پرنده من” نوشته “فریبا وفی” شاخص‌ترین اثر در این حوزه است.

شاخص‌ترین آثار بخش‌های مختلف

در بخش پاپ در شش ماهه نخست سال، از میان آلبوم‌های پاپ که مجوز انتشار گرفته‌اند، می‌توان به آلبوم‎های “سیب هوس” به آهنگسازی و خوانندگی “امیر عظیمی”، “تک‌گویی” به آهنگسازی و خوانندگی” سیروان خسروی”، “آدمای شب‌زده” به آهنگسازی و خوانندگی “کاوه یغمایی” و “دوراهی” به آهنگسازی و خوانندگی “امیرعباس گلاب” اشاره کرد.

همچنین بیشترین مجوز را در بخش پاپ به ترتیب “افشین آذری” با یازده اثر، “سینا سرلک” با ده اثر و پدرام بهزادی‌فر با هفت اثر دریافت کرده‌اند که همه آن ها در قالب تک‌آهنگ بوده است.

در بخش سنتی از میان آثاری که مجوز انتشار گرفته‌اند باید به آلبوم‎های “آیینه ” به خوانندگی و آهنگسازی “جواد طیرانی بطحایی”، “نهان” به خوانندگی ” حسین علیشاپور” و آهنگسازی “یاسمین رحمتی”، “هم نفسی با خدا” به خوانندگی و آهنگسازی “علیرضا فولادی” و”با من بخوان” به خوانندگی ” علیرضا قربانی” و آهنگسازی ” حسام ناصری” اشاره کرد.

بیشترین مجوز را در بخش موسیقی سنتی در بخش تک آهنگ علی دهکردی با ۷ اثر و علیرضا گلبانگ با ۳ اثر دریافت کرده‎اند.

در بخش موسیقی کلاسیک از میان شاخص ترین آلبوم های منتشر شده می توان به آلبوم های ” کنسرت بزرگداشت “پرویز تناولی” به آهنگسازی “کریستف رضایی، مازیار یونسی و پیمان یزدانیان”، ” مشتاق گل ” به آهنگسازی ” هوشنگ کامکار” و “نوروز آیینه ” به آهنگسازی ” فردین خلعتبری” اشاره کرد.

در بخش موسیقی تلفیقی نیز می توان به آلبوم ها و تک آهنگ هایی چون ” از روزهای نبودن” به خوانندگی ” سالارعقیلی” و آهنگسازی ” هومن دهلوی”، ” ایستگاه” به خوانندگی ” امید نعمتی ” و آهنگسازی “مهیار علیزاده”، ” آغوشی خیالی” به خوانندگی “علی یاری و حسین (ایرج) خواجه امیری اشاره کرد.

 آمار مقایسه ای

در شش ماه اول سال ۱۳۹۸ یک هزار و ۷۸ تک آهنگ، ۱۲۷ نماهنگ، ۱۶۱ آلبوم و ۲۷۰ عنوان اجرای صحنه‌ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته بود.

در شش ماهه نخست سال گذشته، در بخش آلبوم ها پاپ ۳۰، سنتی ۶۰، کلاسیک۹محلی ۱۹و

تلفیقی ۴۳ اثر تولید شده اند که در بخش پاپ رشد بیشتری در سال جاری مشاهده می شود.

در تولید تک آهنگ در همین بازه زمانی در سال گذشته تعداد پاپ ۷۶۵، سنتی ۶۴، کلاسیک ۱۸، محلی ۲۷ و تلفیقی ۲۰۴ اثر تولید شده اند که در همه بخش ها افزایش دیده می شود.

آمار و عناوین مجوزهای صادر شده دفتر موسیقی برای آلبوم، تک آهنگ، اثر تصویری(نماهنگ) و اجرای صحنه ای در شش ماهه نخست سال ۹۹ در سایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی honari.farhang.gov.ir   منتشر شده است.

چاپ
>