X

راپسودی «زاینده رود» پویا سرایی منتشر شد

شنبه, 29 تیر 1398

تازه ترین اثر پویا سرایی نوازنده، آهنگساز و مدرس دانشگاه با نام «زاینده رود» که سال گذشته در فرم راپسودی برای ارکستر سمفونیک تولید شده بود، توسط کمپانی بین المللی «آیداجو» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

پویا سرایی در رابطه با تولید این مجموعه گفت: مدتها بود که آثار آهنگسازان ایرانی را در سی دی های منتشر شده، مارکت بین المللی و سامانه های مجازی دنبال می کردم و متاسفانه شاهد این موضوع بودم که آثار اهنگسازان ایرانی به ویژه در فرم های کلاسیک چه قدر محدود است . البته منهای آثار موسیقی معاصر قرن بیستم که در سالیان اخیر مورد توجه آهنگسازان ایرانی بوده، ساخت آثار در فرم های کلاسیک کاملا انگشت شمار است .در حالی که از آهنگسازان سراسر دنیا، به ویژه از کشورهایی مانند آذربایجان و ارمنستان، شاید چندین اثر در این فرم ها تصنیف و منتشر شده باشند .

این مدرس دانشگاه با اهمیت برشمردن تولید «راپسودی زاینده رود» بیان کرد: این گونه آثار متاسفانه در ایران مارکتی برای عرضه داشته و حمایتی از آنها نمی شوند و اگر توجهی هم شود عموما ازسوی هنردوستان است. همانگونه که  استاد نصیرحیدریان استاد دانشگاه گراتس اتریش و رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران از مدت ها قبل برای عرضه جهانی راپسودی «زاینده رود» من را بسیار دلگرم کرده بود. از این رو به عنوان یک موزیسین ایرانی تصمیم به ساخت اثری با درون مایه موسیقی ایرانی در یک فرم کلاسیک گرفتم که امیدوارم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

وی درباره کمپانی «آیداجو» که مدیریت عرضه جهانی اثر «راپسودی زاینده رود» را به عهده دارد، توضیح داد: این کمپانی یکی از مهم ترین مراکز نشر و توزیع آثار کلاسیک است که طی سال های اخیر از بازدیدکنندگان پرشماری نیز برخوردار بوده است. این موسسه آلمانی عرضه کننده رسمی کاتالوگ و آثار«سونی» و«دویچه گرامافون» از معتبرترین انتشارات در زمینه موسیقی کلاسیک  نیز در دنیاست. علاوه بر این، آثار متعددی از قبیل آثاری اجرا شده توسط ارکستر فیلارمونیک وین از سوی کمپانی «آیداجو» عرضه شده و «راپسودی زاینده رود» نخستین اثری از یک آهنگساز ایرانی است که به طور اختصاصی از این موسسه  به مخاطبان سراسر دنیا ارائه می شود.

پویا سرایی از سال ۹۴ در زمان مدیریت هنری علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران در فهرست آهنگسازان ارکستر سمفونیک معرفی شده به کمپانی «ناکسوس» قرار گرفت . این هنرمند همچنین  در دو مجموعه صوتی و تصویری از گروه «شیلر» سنتور نواخته که این آثار به تازگی از لیبل سونی  در سراسر جهان عرضه شده بود.

چاپ
>