X

ذوالفقار بیتانه به فهرست گنجینه زندۀ بشری پیوست

سه شنبه, 13 اسفند 1398

مسئول حوزۀ پژوهش اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از ثبتِ نام ذوالفقار بیتانه، سازندۀ دوتار سنتی در فهرست ملی گنجینۀ زندۀ بشری به‌عنوان حاملان میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش نای، سیداحمد برآبادی با بیان این‌که موسیقی در خراسان از آیین‌های شفاهی مردم است که راویانِ آن گنجینه‌های نهان فرهنگ عامه یک مرز و بوم‌ هستند، ادامه داد: نخستین اقدام مهم در راستای پاسداری از میراث ناملموس، شناسایی استادکاران و هنرمندان پیشکسوت این عرصه است.

او دربارۀ‌ ذوالفقار بیتانه گفت:‌ این هنرمند در سال ۱۳۴۰ در فردوس به دنیا آمد. پدرش از سازندگان ساز سنتی مطرح منطقه بود که در ساخت دوتار و نی‌لبک الگو و نمونۀ خاص خود را داشت. او از هفت‌سالگی نوازندگی را در کنار پدر یاد گرفت و تا امروز در امر ساختِ سازهای مختلف و نوازندگی در منطقۀ فردوس سرآمد است.

بنا بر خبر روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، سیداحمد برآبادی، ذوالفقار بیتانه را تنها بازمانده از نسل بیتانه‌های معروف در منطقۀ فردوس دانست که در بین هم‌نسلی‌های خود و در طول سال‌های گذشته، در ساخت و نواختن دوتار و سایر سازهای موسیقی سنتی و مقامی سرآمد بوده و در نوازندگی نیز حائز سبک و شیوۀ خود است.

چاپ
>