X

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به نت سکوت رسید

دوشنبه, 20 آبان 1398

به گزارش ستاد خبری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، شامگاه ١٩ آبان ماه  با حضور محمد اله‌یاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، علی ثابت نیا مدیر عامل انجمن موسیقی ایران، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان و تعدادی دیگر از هنرمندان در تالار اصلی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی  شهر کرمان برگزار شد.

آغاز این برنامه با اجرای موسیقی همراه بود که با حضور پیشکسوتان موسیقی از سرتاسر ایران روی صحنه همراه شد.

عاشیق قدرت میرزاپور، استاد فاروق درپور، استاد نیهات اوزان، استاد شاپور کمالی،  استاد حداد کارگر، استاد خداداد شکل زهی و استاد کیخسرو طاهری در کنار یکدیگر روی صحنه رفتند و مخاطبان را میهمان موسیقی اصیل کردند.

سعی در میزبانی شایسته ای از آواها و نواهای هنرمندان با اصالت اقوام ایران زمین

محمدرضا علیزاده (مدیر اداره ارشاد کرمان) در ادامه مراسم در سخنانی مطرح کرد: به مدت ۴ روز فرصتی داشتیم تا میزبان هنرمندان عزیز از سراسر ایران از شمال تا جنوب و شرق تا غرب کشور باشیم. اینک گسترده ترین رویداد هنری کشور در حوزه موسیقی نواحی ایران به ایستگاه پایانی خود رسید.

او ادامه داد: کرمان به عنوان بزرگترین مهمانخانه ایران تلاش کرد که میزبان شایسته ای از آواها و نواهای هنرمندان با اصالت اقوام ایران زمین باشد. زیباتر اینکه این سرور، توام با هفته وحدت شد. دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران برای ما در حیطه اجرا تفاوت آشکاری با سال های قبل داشت که می توان از جمله به تشکیل شورای سیاست گذاری با همراهی استانداری کرمان و حضور و مشارکت شهردار این استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل صدا و سیمای استان و همچنین معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر موسیقی و اساتید بزرگ موسیقی و انجمن موسیقی ایران موجب شد با فراغ بال بیشتری به تدارکات جشنواره ای با این عظمت مشعوف شویم.

 

علیزاده افزود: در این دوره با توجه به گردشگری هنری، ١٧ تور گردشگری میهمان دیار کریمان شدند و حضور میهمانان در کویر شهداد نقطه اوج آن بود. همچنین برپایی نمایشگاه عکس به نام «عکس آوا» برگ جدید دیگری از ظرفیت های این جشنواره بود.

او همچنین گفت: حضور گرم دانشجویان موسیقی و هنرمندانی از کشورهای ترکیه، افغانستان و عراق زمینه ای شد تا در سال های آینده به جشنواره ای بهتر نزدیک تر باشیم. حضور ٢٠ خبرنگار و عکاس از شبکه های تلویزیونی برون مرزی باعث شد رویدادهای جشنواره موسیقی نواحی در سراسر ایران و جهان منعکس شود.

تجلیل از مادر یک شهید و چند هنرمند پیشکسوت

علیزاده ضمن قدردانی از خانواده شهدا نسبت به خانواده شهید محسن زبردست اظهار ارادت کرد و گفت قرار است امشب از مادر آن بزرگوار تجلیل شود.

ادامه مراسم به تجلیل از مادر شهید عشایر کرمان (محسن زبردست) اختصاص داشت.

محمد اله یاری(مدیر کل دفتر موسیقی)، محمدرضا علیزاده (مدیرکل ارشاد استان کرمان)، زهرا موسی پور(مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان) و احمد صدری (دبیر جشنواره) برای بخش تجلیل ها روی سن رفتند و از اساتید و پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران تجلیل کردند.

محمد جان بزرگیان(کهگیلویه و بویراحمد)، علیرضا شهبازی (فارس)، خالو قنبر راستگو (هرمزگان)، رحیم خضری (آذربایجان غربی)، هادی قره خانی (خراسان شمالی)، خسرو کارگر (خراسان شمالی)، عبدالله امینی (خراسان رضوی)، عبدل احد درپور(تربت جام)، خداداد شکل زهی (سیستان و بلوچستان) و عاشیق قدرت میرزاپور (آذربایجان شرقی) در این بخش تجلیل شدند.

در ادامه برنامه نیز گروه هنری استان کردستان برای اجرا به روی صحنه آمدند. حسین امینی (نوازنده نرمه نای)، اسماعیل پورکریمی (نوازنده ساز کوبه‌ای)، رحیم خضری و عمر فرجی خوانندگان این گروه بودند.

پس از پخش تیزر، خالو قنبر راستگو و گروه «کیدی» از استان هرمزگان روی صحنه آمدند. خالو قنبر در این اجرا نی جفتی نواخت و بانوان نوازنده گروه «کیدی» او را همراهی کردند.

ادامه مراسم به اجرای گروه موسیقی «مازرون» و «دیو سالار» اختصاص پیدا کرد که قطعاتی از موسیقی خطه مازندران را برای مخاطبان اجرا کردند.

گویا ما ایران را در کرمان می بینیم

زهرا موسی پور(مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان) سخنران بعدی این مراسم بود که به نمایندگی از استاندار کرمان در  آیین اختتامیه حضور پیدا کرد.

او گفت: رییس جمهور فردا عازم کرمان هستند و استاندار در حال برنامه ریزی برای این برنامه هستند و حالا این توفیق نصیب من شد که امشب اینجا باشم. در این رویداد بزرگ هنرمندان بیش از ٢٠ استان، میهمان ما هستند؛ گویا ما ایران را در کرمان می بینیم. اینجا همه با تمایزها و زیبایی ها دور هم هستند که این اتفاق مبارک در ایام میلاد مبارک پیامبر رحمت و مهربانی نصیب ما شده است.

وی افزود: امسال در دوازدهمین جشنواره موسیقی  نواحی ایران باز هم میزبان هنرمندان سراسر کشور هستیم و از این بابت بسیار خوشحالیم. جشنواره ها می توانند کارکردهای متفاوتی داشته باشند؛ از آثار و برکات این جشنواره هم وحدت و انسجام ملی است. ایران متعلق به همه است و همه ایران را دوست داریم.

موسی پور در بخش پایانی سخنانش نیز گفت: این جشنواره تاثیر زیادی در شادابی و نشاط جمعی دارد و همگی یقین داریم این رویداد به نتیجه ای با ارزش می رسد و باید این میراث را پاس بداریم.

سپس اعضای گروه موسیقی «میسان» از استان خوزستان روی صحنه آمدند و قطعاتی همراه با رقص آیینی شمشیر اجرا کردند. این اجرا با استقبال مخاطبان همراه بود. گروه گلزار و گل محمد بلوچ از سیستان و بلوچستان از دیگر اجراکنندگان این برنامه بودند.

همکاری دانشگاه ترکیه‌ای با انجمن موسیقی ایران

در حین اجرای این دو گروه موسیقی مجری مراسم اعلام کرد طبق امضای تفاهم‌نامه‌ای که میان مدیران دانشگاه آتاتورک کشور ترکیه و انحمن موسیقی ایران در حال انعقاد می باشد که از این پس این دو مجموعه موسیقایی همکاری‌های موسیقایی خود را ادامه می‌دهند.

اجرای گروه چوب بازان اسپوتین از آذربایجان شرقی و اجرای موسیقی ترکمن نیز از دیگر برنامه های آیین اختتامیه بود.

موضوع گردشگری فرهنگی مهم است

احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هم در بخش پایانی برنامه ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد گفت: جشنواره‌ای به این بزرگی طبیعتا معایبی دارد که امیدوارم این نواقص را بر من ببخشید. من فقط یک نکته را خیلی کوتاه عرض می‌کنم. اینکه اگر می خواهیم جشنواره خوبی را برگزار کنیم بحث زیر ساخت ها بود که در همین اختتامیه می‌بینیم که این سالن هم برای برگزاری مراسم اختتامیه مناسب نیست. در این راستا نیروهای کارکشته و زبده‌ای که بتواند  آثاری به این کیفیت را به سمع و نظر مخاطبان برساند نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد..

وی ادامه داد: موضوع گردشگری فرهنگی هم موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد و من فکر می‌کنم جشنواره موسیقی نواحی این ظرفیت را دارد که بتوانیم غیر از ایام برگزاری جشنواره نیز به آن توجه کرده و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر موسیقی اقوام ایران باشیم.

شایان ذکر است دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از تاریخ ۱۶تا ۱۹ آبان ماه در شهر کرمان و در گستره ملی به صورت غیررقابتی برگزار ‌شد.

 

انتهای پیام

چاپ
>