X

در شب سوم غزل ساز نوای نی زمان خیری شنیدنی شد

جمعه, 16 تیر 1402

دوره نخست اجراهای صحنه ای مجموعه موسیقایی «غزل ساز» شامگاه پنجشنبه ۱۵ تیرماه در تالاررودکی  به پایان رسید.

درآخرین شب این کنسرت، تکنوازی زمان خیری و دو نوازی کامبیز گنجه ای و قاسم رحیم زاده  به اجرا درآمد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، پروژه موسیقایی «غزل ساز» متمرکز بر بداهه نوازی وتک نوازی است، اجراهایی که  به مدت سه شب از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ تیرماه با شش اجرا به همت انجمن موسیقی ایران و با مشارکت بنیاد فرهنگی،هنری رودکی برگزار شد.

در شب سوم این برنامه که در دو بخش برگزار گردید، در بخش اول، زمان خیری، نوازنده نی با نواختن قطعاتی از موسیقی ایرانی، میزبان مخاطبانش بود و در بخش دوم و پایانی کامبیز گنجه ای و قاسم رحیم زاده نوازنده تنبک و تار به هنرنمایی پرداختند. اجراهایی که بسیار مورد استقبال مخاطبان در سالن قرار گرفت.

در کنسرت شب گذشته،  زمان خیری ابتدا قطعه ای بصورت بداهه در دستگاه نوا اجرا کرد  و در ادامه ، «پیش درآمد»، «درآمد»،«گردانیه»، «اشاره به نهفت»، «نهفت»، «حسینی»، «نیریز»،«فرود»،«رهاب»، «تخت طاقدیس»، «ضربی»و«چهار مضراب»از جمله قطعاتی بودند که با نوای نی، مخاطبان را به شنیدن این ساز عرفانی دعوت کرد.

زمان خیری نوازنده و مدرس ساز نی ، سال ۱۳۵۷ در شهر تهران متولد شد.او هنرآموخته استادانی همچون عبدالنقی افشارنیا، محمد علی کیانی نژآد، محمد رضا لطفی ، حسین دهلوی و فرهاد فخرالدینی است. «شوق»، «باز شنودی از نی دوره قاجار»،«۲۸ رنگ برای نی» از جمله آثار اوست.

همکاری در اجرا و ضبط آثار به همراه استادان محسن نفر، داریوش طلایی، حسین علیزاده، حمیدرضا نوربخش، محمد اسماعیلی، سعید ثابت و… و همچنین همکاری با فرهنگستان هنر، صدا و سیما، سازمان میراث فرهنگی ، موزه موسیقی، حوزه هنری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پروژه های پژوهشی  و اجرای موسیقی ، مدرس هنرستان و دانشکده موسیقی از جمله فعالیت های این هنرمند است.

محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اردشیر کامکار، پوریا اخواص، امیر شریفی، شروین مهاجر و حسام اینانلو از دیگر میهمانان شب آخر برنامه” غزل ساز” بودند.

«غزل‌ساز» مجموعه اجراهایی در باره حفظِ هویت موسیقی ردیف- دستگاهی است که با نگاهی به موسیقی آوازی ایران برنامه ریزی شده است. چرا که آواز متر و معیاری شناخته شده چه در ساز و چه در کلام در موسیقی ایران است؛لازم به ذکر است معیارهای متعددی در رشد و شکوفایی نوازندگان و خوانندگان تاثیرگذار موسیقی وجود دارد که مجموعه «غزل ساز»در دوره‌های بعدی، به تک‌تک آنها خواهد پرداخت. اولین دوره از مجموعه برنامه‌های «غزل‌ساز» مربوط به موسیقیِ سازی و تکنوازی‌هایی از این دست خواهد بود. نوازندگانی که تبحّر خود را در طول سالیان متمادی با تمرکز بر بداهه‌نوازی به‌دست‌ آورده‌اند.

نخستین شب این اجرا، سه شنبه ۱۳ تیرماه با حضور نوازندگانی همچون پریچهر خواجه( قانون) وحسام اینانلو(کمانچه) برگزار شد و در شب دوم، چهارشنبه ۱۴ تیرماه، عیسی غفاری(سه‌تار) و بهاره فیاضی(تار) به روی صحنه رفتند.

دوره‌ی دوم مجموعه موسیقایی «غزل‌ساز» پاییز امسال برگزار می شود که مربوط به موسیقی با کلام خواهد بود.

چاپ
>