X

در د‌ومین شب از اجراهای «برخط ماه و نوا ۲» چه گذشت؟

چهارشنبه, 30 تیر 1400

به گزارش نای در روز دوم اجراها، در ابتدا احسان عبدی پور نوازنده سرنا و علیرضا سپهوند نوازنده تنبک به روی صحنه رفتند و قطعات آواز شیرین و خسرو، سنگین سماع، سه پا شونه شکی و دو پا سواربازی را اجرا کردند.

در این اجرا رپرتوار با آواز دل انگیز و محزون شیرون و خسرو با متر آزاد شروع می‌شود که بیشتر بر روی ریتم شش ضربی ادواری تنبک به صورت پایه اجرا می‌شود. در بخش دوم این اجرا، مقام سنگین سماع به اجرا گذاشته شد و این مقام از جنبه ریتم در وزن شش چهارم بوده است.

اجرای دوم روز دوم، به گروهی چهار نفره متشکل از امیرحسین محمدیان نوازنده فاگوت، ریحانه حاجی محمدی فلوت، مینلی دانلیان نوازنده کلارینت و فربود فارسی نوازنده پیانو اختصاص داشت و این گروه قطعات Divertimento E-flat major اثر موتزارت، menuett اثر موتزارت، La Flute de pan اثر mouquet Jules، قطعه Oblivion اثر Astor Piazzolla، Cinema paradisco اثر Ennio Morricone، Andante e rondo ongarese اثر Weber Carl Maria von و قطعه Pavane in F-sharp minor اثر Gabriel Faurè را اجرا کردند.

اجرای پایانی روز دوم، گروهی چهار نفره متشکل از اشکان کمانگری آواز، علیرضا دریایی نوازنده کمانچه، وحید طارمی نوازنده شورانگیز و فرهاد صفری نوازنده تنبک و زروان به روی صحنه رفتند.

پنجمین دوره کنسرت‌های آنلاین «بر خط ماه و نوا» به صورت آنلاین توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی برگزار شد.

بستر این برنامه بر پایه فرم‌های از پیش تعیین شده موسیقی ایرانی نیست و بیشتر بر مبنای همنشینی آواز با سازهای ایرانی بوده است و در واقع ارکستر بستری را برای روایتگری بهمراه آواز فراهم می‌کنند.این برنامه براساس اشعاری از بیدل دهلوی، امیر خسرو دهلوی و وحشی بافقی اجرا شد.

گفتنی‌ست؛ این فصل از برنامه‌ها در سه دوره توسط انجمن موسیقی ایران برنامه‌ریزی و به صورت ماهیانه اجرا خواهد شد. گونه‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک غربی در این دوره در جدول برنامه‌ها گنجانده شده‌اند تا از حداکثر ظرفیت هنرمندان موسیقی در سه دوره برگزاری استفاده شود.

مجموعه کنسرت‌های آنلاین در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد ۱۴۰۰ طبق جدول‌های اجرایی پخش خواهند شد.

چاپ
>