X
در مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد نادر گلچین

حمیدرضا نوربخش: یکی از استعدادهای کم‌نظیر آواز ایران بود/ فریدون شهبازیان: خواننده‌ای را از دست دادیم که نظیرش را نمی‌بینیم/ فاضل جمشیدی: حیف که این‌همه صدای خوب زیر خاک می‌رود

یکشنبه, 2 مهر 1396

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد نادر گلچین خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی یکشنبه دوم مهرماه با حضور تعداد زیادی از مردم و هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد نادر گلچین خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی یکشنبه دوم مهرماه در حالی برگزار شد که تعدادی از هنرمندان کشورمان در قدردانی از مقام هنری این خواننده سخنرانی کردند.

شرایط حیرت‌انگیز یک خواننده برای حفظ اشعار

کامبیز روشن‌روان آهنگساز صاحب‌نام کشورمان در ابتدای این برنامه گفت: هر وقت به این محوطه زیبای تالار وحدت می‌آیم برای تشییع پیکر یکی از هنرمندان شریف کشورمان است اما امیدوارم روزی این محل تبدیل به مکانی برای تجلیل از هنرمندان شود، به هر ترتیب نادر گلچین از معدود شخصیت‌های موسیقایی ماست که هیچ‌وقت ندیدم از شرایط نامطلوب موسیقی گله و شکایت کند. او هنرمندی بود که همواره از زیبایی‌ها سخن می‌گفت و دوست داشت هنر موسیقی از این زاویه موردتوجه قرار گیرد.

وی افزود: نادر گلچین شعرهای بسیار زیادی را از حفظ بود و من یادم می‌آید که در همین چندساله اخیر با چه ظرافت و زیبایی نزدیک به ۱۰۰ بیت شعر را از حفظ می‌خواند که به نظر من این موضوع در شرایط سنی زنده‌یاد نادر گلچین، شرایطی حیرت‌انگیز است که شاید به جهت سابقه تئاتری او ارتباط پیدا می‌کند.

روشن‌روان تصریح کرد: زنده‌یاد گلچین همواره از آدم‌های زندگی خود تعریف و تمجید می‌کرد و من حتی یک‌بار هم نشنیده‌ام که از کسی بد بگوید و از آن فرد ابراز ناراحتی کند. به‌هرحال امیدوارم هنرمندان موسیقی سرزمین ما در جایگاهی قرار بگیرند که منزلت و جایگاه هنرمند به معنای واقعی کلمه است. ما باید به این موضوع همواره تأکید کنیم که یاد هنرمند همواره در دل‌ها زنده است وزنده خواهد ماند.

هشدار مدیرعامل خانه موسیقی به خوانندگان جوان

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نیز ضمن بیان خاطراتی از زمان حیات زنده‌یاد نادر گلچین توضیح داد: ۱۲ سال پیش در یک نوبت که بزرگداشتی برای نادر گلچین از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، به‌تفصیل درباره ویژگی‌های این هنرمند سخن گفتم و یک‌بار هم در سال گذشته که مراسم نکوداشتی در تالار وحدت به یاد او برگزار شد، پیرامون ویژگی‌های آوازی زنده‌یاد گلچین صحبت‌هایی را ارائه دادم. وقتی ویژگی‌های آوازی زنده‌یاد نادر گلچین را موشکافانه و محققانه واکاوی کنیم، خواهیم دید که او یکی از استعدادهای کم‌نظیر آواز ایران بود که باید قدر او را بیشتر بدانیم.

وی افزود: نادر گلچین از معدود کسانی بود که آن‌قدر مکاتب آوازی را درک نکرده بود اما به مرتبه‌ای رسیده بود که سبک موسیقی منحصربه‌فردی داشت. او بااینکه استادان زیادی در این عرصه نداشت اما درعین‌حال صدایش را به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌کرد، چیزی که گمشده موسیقی امروز ماست.

می‌خواهم به دوستان جوان خواننده هشدار بدهم که باید امثال نادر گلچین را به‌عنوان بهترین الگوی هنری خود مدنظر قرار دهند که بتوانند مانند نادر گلچین که ظرافت‌های بسیار ارزشمندی را از موسیقی درک کرد، با درک و دریافت و زیرکی که کار هرکسی نیست، فضای متفاوتی را در عرصه موسیقی تجربه کنند این خواننده موسیقی ایرانی تصریح کرد: می‌خواهم به دوستان جوان خواننده هشدار بدهم که باید امثال نادر گلچین را به‌عنوان بهترین الگوی هنری خود مدنظر قرار دهند که بتوانند مانند نادر گلچین که ظرافت‌های بسیار ارزشمندی را از موسیقی درک کرد، با درک و دریافت و زیرکی که کار هرکسی نیست، فضای متفاوتی را در عرصه موسیقی تجربه کنند. امروز ما می‌بینیم خیلی از هنرمندان چندین صفحه پیشینه کاری دارند اما کاری که عرضه می‌کنند اثر قابل‌توجهی نیست، پس تا وقتی درک و دریافتی وجود نداشته باشد، موسیقی هم اتفاق نمی‌افتد.

نوربخش تأکید کرد: نادر گلچین تلفیق شعر و موسیقی و مدیریت صدا را باهم داشت و از این ۲ ویژگی به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. او شخصیت آرام، باوقار، نجیب و طبع بی‌نیازی داشت که من هرگز ندیدم چیزی را از کسی بخواهد. او انسانی بی‌نیاز و مهربان بود، من هیچ‌وقت ندیدم از کسی بدگویی و انتقاد کند و این‌ها باید برای همه ما درس و الگو باشد.

خواننده‌ای را از دست دادیم که نظیرش را نمی‌بینیم

فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبر ارکستر ملی کشورمان نیز در این مراسم گفت: ۵۰ سال از رفاقت من و نادر گلچین می‌گذرد و خوب به خاطرم هست زمانی که مجموعه “گل‌های تازه” را تهیه می‌کردم از او دعوت کردم تا برای اجرا در این برنامه همراه من باشد. من در این فضا بود که قطعه “گریز” با شعری از هوشنگ ابتهاج را نوشتم و چون عادت به تعریف بیهوده از کسی ندارم، باید بگویم که بهتر از نادر گلچین کسی را سراغ نداشتم که کار را اجرا کند. او آن‌قدر محفوظات و سواد ادبیات بالایی داشت که هیچ‌گاه نیاز نداشتم درباره شعر با او صحبت کنم.

وی افزود: به‌درستی که مرد بزرگی از بین ما رفت. او بااخلاق‌ترین، نجیب‌ترین و صمیمی‌ترین دوست و خواننده‌ای بود که می‌شناختم. من این افتخار را داشتم درزمانی که شرکت اوج زیر نظر زنده‌یاد نادر گلچین اداره می‌شد، به‌عنوان ناظر در کنار اوباشم و باید بگویم که روزهای بسیار خوبی را همراه او گذراندم. فرزندان نادر با من بزرگ شدند و می‌توانم بگویم در همه مراحل زندگی او حضور داشتم.

شهبازیان بیان کرد: متأسفم که این اواخر به دلیل تألمات روحی خودم نتوانستم به او سر بزنم اما باید بگویم ما خواننده‌ای را از دست دادیم که نظیرش شاید تا مهروموم‌ها و شاید هیچ‌وقت به وجود نیاید.

بیایید باهم “مرغ سحر” بخوانیم

فاضل جمشیدی خواننده موسیقی ایرانی هم در این مراسم اظهار کرد: قطعه “مرغ سحر” در کنار سرود ملی ما به‌نوعی سرود فرهنگی ماست و من دوست دارم در مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد نادر گلچین این قطعه را باهم بخوانیم و در دل خود بگوییم حیف که این‌همه صدای خوب در خاک فرو می‌رود.

مرجانه گلچین برادرزاده زنده‌یاد نادر گلچین هم ضمن قدردانی از تمامی مخاطبانی که در این مراسم حضور پیداکرده‌اند، تصریح کرد: خانواده ما خانواده بسیار کوچک و کم‌جمعیتی هستند اما امروز باوجود دل‌های عاشق شما دیگر خودمان را خانواده کوچکی نمی‌دانیم و از امروز باید خود را خانواده بزرگ گلچین بنامیم.

استاد گلچین ناخواسته خانه‌نشین شد

وی گفت: در اینجا جای دختران استاد خالی است اما از همه خوشحال‌تر نادیای عزیز است که امشب مهمان عزیزی را پذیرایی می‌کند که واقعاً جای خوشحالی دارد. من این ضایعه را خدمت جامعه موسیقی کشور تسلیت می‌گویم و متأسفم که این استاد بزرگ بخش عمده‌ای از عمر گران‌بهای خود را ناخواسته خانه‌نشین شد و زمانی که سلامت بود نتوانست کار کند.

گلچین عنوان کرد: متأسفانه صدای استاد گلچین زمانی پخش شد که دیگر پزشکان به او اجازه خواندن ندادند اما خوشحالم که این استاد بزرگ از خانه اولشان تالار وحدت که مهر و موم‌ها در آن به اجرای برنامه پرداخته بودند به دیار باقی بازمی‌گردند. امروز صحنه تالار وحدت جایی شده که استاد گلچین بارها در آن مورد تشویق قرارگرفته و من دوست دارم شما عزیزان با صدای کف زدن‌های خود برای آخرین بار استاد گلچین را راهی خانه ابدی کنید.

مراسم ترحیم زنده‌یاد نادر گلچین روز چهارشنبه ۵ مهر از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب تهران برگزار می‌شود.

شهرام ناظری، بیژن بیژنی، ایرج راد، رضا بنفشه خواه، علی جهاندار، داوود گنجه‌ای، محمد منتشری، بهرام گودرزی، شهرام صارمی، علی مرادخانی، فرزاد طالبی، علیرضا پورامید، جمشید عندلیبی، عباس عظیمی، حسین اکلیلی، بهرام حصیری، افشین معصومی، رضا شایسته، عبدالحسین مختاباد، خسرو احمدی، محمدعلی بهمنی و تعدادی دیگر از هنرمندان از جمله افرادی بودند که در این مراسم شرکت کردند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

چاپ
>