X
«انجمن فیلارمونیک ایران» متولد شد؛

حسین علیزاده: جنبه‌های هنری «موسیقی» شرایط نامطلوبی در کشور دارد

دوشنبه, 9 اردیبهشت 1398

تعدادی از اعضای هیأت مدیره «انجمن فیلارمونیک ایران» (دوستداران موسیقی) با برگزاری یک نشست رسانه‌ای امروز یکشنبه هشتم اردیبهشت ماه در فرهنگسرای ارسباران، ضمن معرفی خود به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی و مردمی به تشریح برنامه‌های خود پرداختند.

در توضیحات این انجمن آمده است: «انجمن فیلارمونیک ایران، نهادی غیرانتفاعی و مردمی است که حیات آن مستلزم حمایت‌های مادی و معنوی افراد و یا نهادهایی است که خواهان و پشتیبان موسیقی‌اند. حمایت از انجمن، راهی مطمئن برای کمک به رشد و فراگیر شدن موسیقی فاخر، در برابر هجمهٔ موسیقی‌های سطحی و عامه‌پسند است. این انجمن می‌تواند بستری سالم، جهت کار آفرینی موسیقی‌دانان جوان، درکشور ما باشد. انجمن فیلارمونیک ایران از تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۱۲ با شماره ۴۵۸۳۰ به ثبت رسیده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.‌»

احمد پژمان‌، شریف لطفی، حسین علیزاده، بتول قنبری مهر، شهرداد میرزایی هیأت مؤسس و امنا، شهرداد میرزایی مدیرعامل، بهرام جمالی قائم مقام، فواد قهرمانی خزانه دار، فریده ثمربخش و امیرحسین نجفی بازرسان اعضای این انجمن را تشکیل می‌دهند.

تلاش در اجرای موسیقی فاخر

شهرداد میرزایی مدیر اداری انجمن فیلارمونیک ایران در ابتدای این نشست رسانه‌ای گفت: از این انجمن انتظار می‌رود که در اجرای موسیقی فاخر تلاش کند. این انجمن‌ها در تمام دنیا چارچوب‌های مشخص خود را دارند و با حمایت‌های مردمی برنامه‌هایشان انجام می‌شود. این انجمن‌ها تلاش می‌کنند تا اجراهای موردنظر مردم را با تکیه بر مبانی موسیقی فاخر اجرا کنند ما هم تلاش کردیم تا در این فضا بتوانیم به اهداف و برنامه‌های موردنظر خود دست پیدا کنیم. در این چارچوب اولین اجرای ما روز دوازدهم اردیبهشت ماه بر اساس کوارتت سازهای ایرانی برگزار می‌شود و امیدوارم این اجرا بتواند مخاطب خود را در میان لایه‌های مختلف جامعه پیدا کند.

شریف لطفی آهنگساز و نوازنده پیشکسوت کشورمان نیز در این برنامه اظهار کرد: شاید مردم ما با واژه فیلارمونیک چندان مأنوس نباشند. این واژه یک عملکرد و شناخت جهانی دارد که ما باید تلاش کنیم که این واژه را با مردم کشورمان آشنا کنیم.

وی افزود: واژه فیلارمونیک یا دوستداران موسیقی موضوع مهمی است که کارکرد آن فقط اجرای صحنه‌ای در کنسرت‌ها نیست. این انجمن‌ها در تمام دنیا سعی می‌کنند تحت‌نظر واژه فیلارمونیک یا دوستداران موسیقی به دولت متکی نبوده و کارهای فرهنگی را انجام دهند که فعالیت‌های آن بر اساس آموزش شکل می‌گیرد. این همان اتفاقی است که در تمامی انجمن‌های فیلارمونیک دنیا انجام می‌پذیرد. ما هم امیدواریم که در آینده بتوانیم در ایران چنین فعالیت‌هایی را ادامه دادهو مردم را هرچه بهتر با موسیقی آشنا کنیم.

لطفی با ارائه تاریخچه‌ای از تشکیل انجمن فیلارمونیک ایران در سال‌های قبل افزود: این انجمن پایگاه مستحکمی است که تشکیل آن اتفاقاً یک‌باره‌ای نیست. این انجمن اعضای معتبری دارد که تجربه‌های خوبی را در عرصه موسیقی انجام داده‌اند. ما نگران اتفاقات خوب و بد مجموعه‌های گذشته نیستیم. ما اهدافی را مدنظر قرار داده‌ایم که نگرش اصولی به موسیقی با تکیه بر حمایت‌های مردم دارد. این انجمن به هر صورت حرکت خود را آغاز کرده است. در این راه قطعاً در مقام حذف یا رویارویی با مجموعه‌هایی که با اسم فیلارمونیک مشغول به فعالیت هستند نیستیم و به آنها بگوییم شما چرا این نام دارید؟ اتفاقاً این مجموعه پایگاهی برای جذب ارکسترها و مجموعه‌ها با همین نام است تا تشکل منسجم‌تری در این راستا شکل گیرد که امیدوارم این اتفاق صورت پذیرد.

انجمن‌های فیلارمونیک از دل مردم الهام می‌گیرند

حسین علیزاده هم در این جلسه توضیح داد: انجمن فیلارمونیک در جهان تبدیل به یک سنت شده و می‌توان گفت پدیده‌ای است که از دل مردم الهام می‌گیرد. پس یکی از مسائل مهم در این میان حمایت مردم از چنین مجموعه‌هایی است که می‌توانند منبع الهام برای خلاقیت باشند. این موضوع در کشورهای پیشرفته مشخص شده و ارگان‌های دولتی با این مجموعه‌های همکاری‌هایی دارند که اصلاً ضد هنر نیست.

علیزاده: جنبه‌های هنری موسیقی شرایط نامطلوبی در کشور دارد. به همین جهت انجمن فیلارمونیک ایران تأسیس شده تا مردم را برای شنیدن موسیقی خوب دعوت کندعلیزاده تأکید کرد: آنها با شناختی که توسط همین انجمن‌ها با موسیقی پیدا می‌کنند، کارهایی را انجام می‌دهند که موضوع بودجه نیز در آن اهمیت پیدا می‌کند. تز ما این است که هرکسی کار خودش را انجام دهد قطعاً بخش زیادی از کارها انجام می‌پذیرد. ما انسان‌های تنبلی شده‌ایم که دیگر تمایلی برای ادامه کار نداریم. قطعاً راه‌های دشوار به راحتی به دست نمی‌آید قطعاً در این زمینه اتفاقات سیاسی ممکن است تأثیرگذار باشد. اما باید این موضوع را هم بدانیم که ما کشور نمونه‌ای در تمام دنیا هستیم. شما اگر فقط درباره موسیقی این کشور را جستجو کنید خواهید دید که چه گنجینه‌ای در این راستا هست.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: ما سربازان موسیقی هستیم و با تأسیس انجمن فیلارمونیک ایران تصمیم داریم تا با استفاده از گنجینه‌های موسیقی ایران فعالیت‌های ثمربخشی را در عرصه موسیقی انجام دهیم. البته من از شما خبرنگاران هم می‌خواهم که آنقدر ناامید به موضوع نگاه نکرده و ما را در این راه کمک کنید.

به غلط القا می‌کنند مردم موسیقی تفننی دوست دارند

این هنرمند پیشکسوت موسیقی ادامه داد: اگر در کشور خودمان نگاهی بیندازیم می‌توانیم به حمایت‌های دولتی از موسیقی آگاهی‌هایی به دست آوریم. متأسفانه به غلط اینگونه القا می‌شود که مردم موسیقی تفننی دوست دارند، زیرا همین رسانه‌ها شرایطی را فراهم کرده‌اند که فقط چنین موسیقی‌هایی به مردم شناسانده شوند. از آنجا که ما در کشور سیاسی حضور داریم بنابراین موضوعاتی چون موسیقی نیز زیر مجموعه این نگاه سیاسی قرار می‌گیرد که حتی واژهموسیقی فاخر را نیز تحت سیطره خود قرار می‌دهد. اما در کشورهای پیشرفته تشکیلاتی درست شده که فعالیت‌های موسیقایی را از نگاه‌های دولتی دوره کرده و به صورت خصوصی کارها را انجام می‌دهند. یعنی این حمایت مردمی از موسیقی است که در رأس برنامه‌ها قرار می‌گیرد. شرایطی که کشور ما واقعاً تشنه این نوع حمایت مردمی از موسیقی و آگاهی لازم در این زمینه است.

علیزاده در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر ضمانت‌های اجرایی ادامه فعالیت‌های انجمن با توجه به موضوعات نظارتیدولت در این زمینه تصریح کرد: ما تسلیم موضوع نمی‌شویم. ما قطعاً تلاشمان را انجام می‌دهیم ضمن اینکه به نظر من پشتیبانی مردمی شاید در ظاهر شعار باشد اما قطعاً درک مردم از این موضوع می‌تواند موجب بروز حمایت‌هایی از سویآنها شود. البته که من نمی‌توانم به شما تضمین بدهم که کارهای آن‌چنانی صورت می‌گیرد. ما به جهت ایمانی که به کارمان داریم سعی می‌کنی تا نیروی بزرگی بشویم تا به پشتوانه مردم و هنرمندان موسیقی هنری را به جامعه بهتر معرفی کنیم. این روزها گرچه شرایط اقتصادی مناسبی در بدنه جامعه وجود ندارد اما چیزی که چاشنی عملکرد ما در انجمن فیلارمونیک ایران وجود دارد موضوع امید است و تا آنجایی که ایمان داریم و صداقت در کار است به فعالیت‌هایخود ادامه می‌دهیم. تجربه هم نشان داده ممکن است دولت در برخی موارد مانع برخی کارها شود اما تلاش ما این است که چنین شرایطی وجود نداشته نباشد.

جنبه‌های هنری موسیقی شرایط نامطلوبی دارد

این نوازنده پیشکسوت تصریح کرد: چنین نسبتی که به آن اشاره کردم در کشور ما بسیار کم است. من اصلاً نمی‌خواهم مرزبندی‌ای برای موسیقی قائل شوم اما باید بگویم که جنبه‌های هنری موسیقی شرایط نامطلوبی در کشور دارد. به همین جهت انجمن فیلارمونیک ایران تأسیس شده تا مردم را برای شنیدن موسیقی خوب دعوت کند.

علیزاده تأکید کرد: این انجمن با توجه به واژه جهانی که دارد سعی می‌کند تا از همه موسیقی‌های دارای ارزش حمایت کند. پس ما می‌خواهیم باارزش‌های هنری سنجیده شویم زیرا ما در این سال‌ها بیش از اندازه موسیقی سرگرم‌کننده داریم اما موسیقی که زاییده تفکر و اندیشه باشد در شرایط پایین‌تری قرار گرفته است. انجمن فیلارمونیک ایران یک سنت جهانی است که برای ارتقا فرهنگ مردم در رابطه با هنر متولد شده است که امیدواریم در این راه به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم.

بتول قنبری مهر از هنرمندان پیشکسوت موسیقی کشورمان نیز پس از صحبت‌های علیزاده گفت: در گذشته‌های دور ما وقتی به کنسرت‌های تدارک دیده شده توسط انجمن فیلارمونیک می‌رفتیم احساس می‌کردیم دانش موسیقی مان نیزافزایش پیدا کرده است. از این رو فکر می‌کنم تشکیل چنین انجمنی می‌تواند اتفاق خوبی باشد و من از همه هنرمندان می‌خواهم به زیر چتر انجمن بیایند و مطمئن باشند که شرایط بهتری برای آن ایجاد شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

چاپ
>