X
سیدمحمد مجتبی حسینی:

جشنواره ملی موسیقی جوان یکی از ارزشمندترین رویدادهای هنری است

سه شنبه, 13 شهریور 1397

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان که این روز ها بخش موسیقی دستگاهی ایران را در تالار رودکی برگزار می کند، در دوازدهم شهریور ماه به سراغ ساز سه تار رفت.

به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، شرکت کنندگان راه یافته به مرحله نهایی در سه رده سنی الف، ب و ج روی صحنه آمدند و با یکدیگر به رقابت پرداختند. هیات داورانی متشکل از حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان، مسعود شعاری، بهروز همتی و بهداد بابایی به تماشای اجراها و داوری این نوازندگان نشستند.

براساس این گزارش، سه تار نوازان بخش نخست خود را با گروه سنی الف آغاز کردند. گروه سنی الف که به دو بخش الف ۱ و الف ۲ تقسیم بندی شده بود، با یازده نوازنده صدای سه تار را در تالار رودکی طنین انداز کردند.

ایلیا بازیاری، علس چراغی، محجد حسین رجبی و محمد حسین سجادی در گروه سنی الف ۱ و سید محمد حسان امامی، امید جوراب بافان، یونس ذوالفقاری، پرهام شیروانیون، محراب قلعه جوقی، ریحانه کد خدایی و حافظ کریمی در گروه سنی الف ۲ شرکت کرده بودند.

داوران اجرا های این رده سنی را دیدند و از آن ها خواستند قسمت هایی را که مورد نظر است، بنوازند.

پس از درنگی نوبت به گروه سنی ب رسید. سه تار نوازان این گروه سنی به ترتیب محمد جواد احمد زاده، عبدالله جهانسری، کیمیا ذاکریان، آلاء زارعی دهقی، محمد رضا علوی هریس، مهرداد گل محمدی و محمد امین مولایی نام داشتند که با پاسخ دادن به سوال های داوران رپرتوار تعیین شده برای این رده سنی را به اجرا درآوردند.

بخش سوم این روز متلعق به پنج شرکت کننده در رده سنی ج بود. این گروه سنی باید به طور کامل به دستگاه راست پنجگاه، پیش درآمد راست پنجگاه، رنگ راست پنجگاه و چهار مضراب راست پنجگاه مسلط می بودند، داوران نیز پیرامون همین رپرتوار از آنان خواستند تا بنوازند. رضا ابراهیمی کلاریجانی، رضا اسدی، پویا خسروی، کاوه صفاریان و حمیدرضا عبادی اسامی نوازندگان این گروه بود.

گفتنی است سید محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی مهمانان ویژه جشنواره ملی موسیقی جوان در روز دوشنبه دوازدهم شهریورماه بودند.

تالار رودکی در این روز از موسیقی دستگاهی از سه تار نوازان نقاط مختلف کشورمان میزبانی کرد تا برگزیدگان بخش نهایی را در روز اختتامیه خود که هجدهم شهریور ماه برگزار می شود، معرفی کند.

چاپ
>