X

جزییات جشنوارۀ پاییزۀ کرمان/ یاسایی: برگزاری کنسرت برای بسیاری از گروه‌ها مشکل است

سه شنبه, 19 آذر 1398

رییس انجمن موسیقی کرمان می‌گوید برای بسیاری از گروه‌ها اجرای کنسرت بسیار مشکل است و از طرفی تصور دیگران این بود که گروه‌های موسیقی در کرمان فعال نیستند.

به گزارش نای، سورج یاسایی رییس انجمن موسیقی استان کرمان در مورد جشنوارۀ پاییزه در کرمان گفت: فروردین امسال (۱۳۹۸) طبق تعاملی که با شهرداری داشتیم تصمیم گرفتیم جشنواره‌هایی را به صورت فصلی برای گروه‌های فعال در استان کرمان برگزار کنیم. فراخوانی در صفحات مجازی منتشر کردیم که استقبال آنقدر بیش از حد تصورمان بود، به همین خاطر برنامه‌ریزی کردیم طی نُه روز جشنوارۀ نوبهار را برگزار کنیم. هفت گروه اجرا داشتند که چهار گروه از شهر کرمان و سه گروه از شهرستان‌های کرمان بودند.

وی در ادامه گفت: برای تابستان به‌دلیل ایام محرم و صفر جشنواره‌ای برگزار نشد و جشنوارۀ پاییزی هم به‌دلیل برگزاری جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران که در کرمان برگزار می‌شود، به آذر ماه موکول شد. در جشنوارۀ پاییزه هشت گروه به اجرای موسیقی می‌پردازند؛ دو گروه موسیقی کلاسیک ایرانی که یکی از آنها هم‌نوازی سه‌تار و تمبک خواهد بود و پنج گروه موسیقی تلفیقی.

یاسایی در مورد نحوه انتخاب گروه‌ها توضیح داد: از آنجا که از طریق فضای مجازی فراخوان را منتشر کردیم، اولویت انتخاب با گروه‌هایی بود که طی چند ماه گذشته برنامه‌ای اجرا نکرده باشند. در همین جشنواره شانزده گروه متقاضی بودند که هشت گروه را برای جشنوارۀ پاییزه و هشت گروه بعدی را برای اجرا در جشنوارۀ زمستان انتخاب کردیم. البته اگر قرار باشد انجمن موسیقی کرمان جشنوارۀ موسیقی فجر را در کرمان برگزار کند تاریخ برگزاری جابه‌جا خواهد شد. شش گروه برای اجرا قطعی شده و دو گروه دیگر در آینده قطعی خواهد شد.

او دربارۀ هدف از برگزاری چنین جشنواره‌ای خاطرنشان کرد: هدف انجمن موسیقی از برگزاری این جشنواره این بود که در سال‌های گذشته به‌دلیل هزینه‌های سالن، صدابرداری و دیگر مسائل فنی برای بسیاری از گروه‌ها اجرای کنسرت بسیار سخت است و از طرفی تصور دیگران این بود که گروه‌های موسیقی در کرمان فعال نیستند. این طرح را با کمک شهرداری پیگیری کردیم و شاهد هستیم که سی گروه فعال موسیقی فقط در شهر کرمان داریم، که فعالیت می‌کردند اما به‌خاطر شرایط سخت اجرای کنسرت از قبیل امکان استقبال و فروش بلیت و هزینه‌های دیگر این امکان را برای عرضه موسیقی‌شان نداشتند.

رییس انجمن موسیقی کرمان در مورد تقسیم وظایف با شهرداری استان گفت: در این جشنواره سالن را شهرداری در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد و تبلیغات شهری و اجرای نور و صوت و دیگر مسائل فنی زیر نظر انجمن موسیقی کرمان انجام می‌گردد و عواید حاصل از فروش بلیت‌ها هم به گروه واگذار می‌شود. قیمت بلیت‌ها را هم ارزان گذاشتیم تا مردم تشویق شوند و به تماشای برنامه‌ها بیایند. استقبال هم تا اینجا خوب بوده و امیدوارم این رویه را در فصل‌های آتی نیز ادامه دهیم.

چاپ
>