X
مدیرعامل انجمن موسیقی در بازدید از ششمین جشنواره کلاسیک تا معاصر:

جامعه حیات موسیقی را رقم می‌زند

چهارشنبه, 8 دی 1395

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، بهرام جمالی، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، در بازدید خود از این جشنواره در مورد گرایش جامعه به انواع موسیقی گفت: در جهان سبک‌های مختلف موسیقی به‌طور طبیعی با اجتماع ارتباط پیدا می‌کنند؛ یعنی انواع موسیقی‌ها و تجربه‌های نو شرایطی برای حضور پیدا می‌کنند. نسبت جامعه و فرهنگ با این موسیقی‌ها یک نسبت انتخابی است. جامعه انتخاب می‌کند که این موسیقی به حیات خود ادامه بدهد یا ندهد. در پیوند طبیعی موسیقی با جامعه است که حیات موسیقی یا عدم حیاتش رقم می‌خورد.

او در مورد این جشنواره اظهار داشت: جشنواره‌ی موسیقی کلاسیک تا معاصر ششمین دوره‌ی خود را پشت سر می‌گذارد. بیش از دو دهه استاد علیرضا مشایخی و فریماه قوام‌صدری در این حوزه تلاش کرده‌اند. به نظر پس از گذشت شش سال می‌شود قضاوت کرد که این جشنواره مخاطبین خود را پیدا کرده است.

جمالی در مورد ویژگی‌های دیگر این جشنواره خاطرنشان کرد: این جشنواره در یک شکل هنری و فرهنگی کارش را انجام می‌دهد و توسط یک نهاد خصوصی برگزار می‌شود و متولی آن دولت نیست؛ دولت تنها این جشنواره را حمایت می‌کند و بستر را برای حضور آن آماده می‌کند. به نظرم این جشنواره پس از گذشت شش سال، مخصوصاً در بین مخاطبین نسل جوان، توانسته است جای خود را باز کند.

وی در مورد موسیقی معاصر گفت: جریان موسیقی کلاسیک بعضاً نزدیک شده است به جریان موسیقی مدرن و نگرش‌ها و تجربه‌هایی که به هر ترتیب اجتناب‌ناپذیر است و از این جهت این جشنواره حائز اهمیت است. جریان هنر، از ۱۹۹۰ به بعد، به سمت هنرِ معاصر حرکت کرده که نه‌تنها در موسیقی بلکه در هنرهای تجسمی، تئاتر، سینما، ادبیات نیز حرکت می‌کند و در عین حال بنیان‌های نظری و زیرساخت‌های اندیشه‌ای آن هم معرفی می‌شود.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در مورد لزوم برگزاری هر ساله‌ی این جشنواره برای معرفی هرچه بهتر آن به جامعه گفت: برگزاری هر ساله‌ی این جشنواره و اضافه‌شدن مخاطبین جدید به آن، در عین حال که جریان هنرِ معاصر روند طبیعی خود را طی می‌کند، ولو اینکه روند آن در کشور ما کند باشد، و نیز به‌واسطه‌ی نقد و تحلیل‌های خوب و نشست‌های مناسب و پیوست‌های پژوهشی در کنار این جشنواره می‌تواند مبانی نظری این جنس موسیقی را معرفی کند تا مخاطبین تا حدودی با زیرساخت‌های اندیشه این سبک آشنا شوند که اگر کسی علاقمند بود به این سمت گرایش پیدا کند.

ششمین جشنواره‌ی موسیقی کلاسیک تا معاصر از روز یکشنبه ۵ دی در تالار رودکی آغاز شده و تا روز جمعه ۱۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.

چاپ
>