X

توسعه‌ی فعالیت‌های فرهنگی هنری ایران و ترکیه با محوریت بنیاد رودکی

یکشنبه, 18 مهر 1395

رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران، به همراه نوری شیشمیکلر، رایزن فرهنگی این کشور ظهر امروز با علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی، دیدار و گفتگو کردند.

img_5213

به گزارش نای، در ابتدای این جلسه علی‌اکبر صفی‌پور ضمن خوش‌آمدگویی، با برشمردن قابلیت و پتانسیل‌های بنیاد رودکی اظهار داشت: این مجموعه با توجه به جایگاه فرهنگی هنری خود در کشور و با توجه به دارا بودن زیرساخت‌ها، تالارهای مختلف و برج آزادی می‌تواند محل مناسبی جهت تبادلات فرهنگی هنری بین دو کشور باشد.

مدیرعامل بنیاد رودکی به تجربیات برگزاری برنامه‌های بین‌المللی مشترک با سفارت ایتالیا نظیر ارکستر جوانان جهان، کنسرت اسکالا و… اشاره کرد و گفت: سفارت ترکیه با توجه به اینکه فعالیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف دارد، می‌تواند با معرفی بنیادهای فرهنگی هنری این کشور که در نوع فعالیت، با بنیاد رودکی همسو هستند قدم‌های مهمی را بردارد.

در ادامه صفی‌پور با توجه به بازتاب اجراهای ارکستر سمفونیک در عرصه‌ی بین‌المللی اذعان داشت: موسیقی زبان مشترک ملت‌هاست که با اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و نیز ارکستر ملی ایران با ارکسترهای ترکیه به آشنایی‌های بیشتر فرهنگی دو ملت می‌انجامد.

برگزاری هفته فرهنگی ترکیه در مجموعه‌های بنیاد رودکی بویژه برج آزادی از دیگر پیشنهادهای صفی‌پور به سفیر ترکیه بود.

در ادامه سفیر ترکیه با توجه به نقش مهم بنیاد رودکی در اجرای هنرهای صحنه‌ای، ضمن ابراز تمایل برنامه‌های مشترک تأکید کرد: فعالیت‌های فرهنگی ترکیه در ایران و بالعکس باید افزایش یابد چرا که این امر، ملت‌های ما را به هم نزدیک‌تر می‌کند و امیدوارم در کوتاه ترین مدت شانس این را داشته باشیم که در تالار زیبای وحدت به اجرای برنامه‌های ترکیه‌ای بپردازیم.

هاکان تکین با توضیح اینکه موسیقی کلاسیک در دوران جمهوریت کاملاً جایگاه خود را پیدا کرده است اظهار داشت ارکستر سمفونیک ریاست جمهوری ترکیه بزرگ‌ترین ارکستر این کشور است؛ افزون بر اینکه ۵ ارکستر سمفونیک در پنج استان دیگر ترکیه وابسته به وزارت فرهنگ به فعالیت می‌پردازند و ارکسترهایی نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی شکل گرفته است.

سپس سفیر ترکیه از رویکرد سازنده و نتیجه‌گرای بنیاد رودکی تشکر کرد و ادامه داد: تمام تلاش خود را خواهد کرد که ارگان‌های هنری این کشور به جهت همکاری و تبادلات فرهنگی هنری دو طرفه اقدام نمایند تا انشاالله به زودی شاهد فعالیت‌های مشترک باشیم.

همچنین مقرر شد زمینه‌ی فعالیت مشترک بنیاد رودکی با بنیادها و مراکز مشابه در ترکیه با مساعدت سفارت ترکیه فراهم شود.

چاپ
>