X

تدوین آرشیو ۵۰ساله نغمات مذهبی ایران/ ۲۰هزار نوارکاست جمع‌آوری شد

جمعه, 14 تیر 1398

حجت‌الاسلام حسین فتحی مدیر مؤسسه هنر و ادبیات «هلال»  ضمن اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های انجام گرفته در این مجموعه فرهنگی هنری گفت: مؤسسه هنر و ادبیات «هلال» بر اساس وظیفه ذاتی خود برای نشر نغمات وزین در شأن هیأت‌های مذهبی در دو حوزه «سوگ» و «سرور» ائمه اطهار (ع)، اقدام به تدوین و تهیه آرشیوی از نغمات بزرگان مداحی ایران طی پنجاه سال گذشته از جمله اشعار و سروده‌های اساتید و شعرای ارجمند آئینی کرده است.

وی افزود: از آغاز پروژه تاکنون حدود ۲۰ هزار نوار کاست جمع‌آوری شده و ما همزمان با این مرحله آثار را دسته‌بندی نیز می‌کنیم. نکته جالب توجه اینکه از بین این آثار ارزشمند ذاکران اهل بیت علیهم السلام، نغمات و نوحه‌های بسیار ارزشمندی استخراج شده که علاوه بر محتوای بسیار غنی و پرمعنایی که در حوزه شعر دارند در برگیرنده محتوای موسیقایی نابی هستند که عمده ملودی سازی آن‌ها ریشه در موسیقی ردیف دستگاهی ایران دارد و می‌تواند گنجینه فوق‌العاده ارزشمندی برای موسیقی ایران زمین باشد.

مدیر مؤسسه هنر و ادبیات «هلال» گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، همزمان با مرحله جمع‌آوری، آثار از قالب فیزیکی کاست، تبدیل به قالب‌های دیجیتال شده و در عین حال تحقیقات گسترده‌ای نیز هم در حوزه ادبی و هم در حوزه موسیقایی روی آن‌ها انجام می‌شود. جالب اینکه طی ماه‌های اخیر دانشجویان و پژوهشگران بسیاری برای تکمیل مراحل تحقیقات پایان نامه خود به مرکز ما مراجعه کرده و از این آرشیو که حتی هنوز تکمیل نشده، استفاده می‌کنند.

این پژوهشگر با اشاره به گستردگی پروژه اظهار کرد: پروژه آرشیو پنجاه ساله نغمات مذهبی و نوحه‌ها در ایران دربرگیرنده وسعت جغرافیایی و زمانی زیادی است که به طور حتم برای تکمیل آن باید وقت لازم را صرف کنیم. از این جهت نمی‌توانم به صورت دقیق درباره زمان انتشار و نهایی شدن این پروژه تاریخ دقیقی را اشاره کنم اما آنچه مسلم است اینکه تمام تلاش همکارانم در مؤسسه هلال تهیه و تدوین مجموعه‌ای ارزشمند از نوحه‌ها و نغمات مذهبی در ایران است که بتواند نقطه قابل اتکایی برای پژوهشگران و علاقه‌مندان موسیقی آئینی باشد.

فتحی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از انتشار یک مجموعه موسیقایی ویژه ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا خبر داد و گفت: به همت محسن جلیلی مدیر بخش موسیقی مؤسسه هنر و ادبیات هلال، قطعاتی از نغمات و نوحه‌های ماندگار ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا در دوران طلایی تولید نوحه‌ها و مرثیه‌ها گردآوری شده و قرار است در یک قالب موسیقایی توسط مؤسسه هنر و ادبیات هلال منتشر شود. این بسته یک مجموعه در شأن جایگاه حضرت امام حسین (ع) و واقعه جان‌سوز عاشوراست که امیدوارم علاوه بر رسیدن به گوش مردم عزیز، مورداستفاده پژوهشگران این حوزه قرار گرفته و به سهم خود شرایطی را فراهم کند تا شأن موسیقی آئینی و مذهبی به جایگاه واقعی خود برسد.

منبع: خبرگزاری مهر

چاپ
>