X

بنیاد رودکی به استقبال سی و دومین جشنواره موسیقی فجر می‌رود

شنبه, 18 دی 1395

با نزدیک شدن دهه فجر، بنیاد رودکی طبق روال هر سال میزبان موسیقی‌دان‌هایی می‌شود که خود را طی یک سال متمادی برای شرکت در جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر آماده کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، برنامه‌های این جشنواره از ۲۲ دی‌ماه کار خود را شروع می‌کند و طی یک هفته گروه‌های موسیقی و خوانندگان سنتی و پاپ و موسیقی تلفیقی ایرانی و خارجی برنامه‌های خود را روی صحنه می‌برند.

در این یک هفته تالارهای وحدت، رودکی و برج آزادی در اختیار نوازندگان و موسیقی‌دانان و علاقه‌مندان حوزه موسیقی است. طی این مدت چهارشنبه روز ۲۲ دی ماه اولین برنامه تالار وحدت به ارکستر  ملی به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری اختصاص دارد که ساعت ۱۸ و ۳۰ به روی صحنه می‌رود. در این برنامه ارکستر ملی قطعاتی از آلبوم نیلوفرانه افتخاری را به همراه خوانندگی وی اجرا می‌کند. پس از آن در ساعت ۲۱ و ۳۰ سالار عقیلی با ارکستر راز و نیاز در تالار وحدت به اجرای برنامه می‌پردازد. اما در همین روز، تالار رودکی میزبان یک گروه ایرانی و یک خواننده هندی می‌شود و در همان ساعت‌ها به ترتیب گروه کر فلوت تهران به روی صحنه می‌رود و سپس شهید پرویزخان از هند به اجرا می‌پردازد.

روز پنج‌شنبه به ترتیب ژیوان گاسپاریان از ارمنستان و گروه خنیاگران مهر از ایران در تالار وحدت روی صحنه می‌روند و ارکستر فیلارمونیک کردستان و گروه چریکه از کرمانشاه در تالار رودکی به اجرای برنامه می‌پردازند.

روز جمعه ۲۴ دی ماه ابتدا گروه ارکستر پارس در تالار وحدت روی صحنه می‌رود و سپس رامبرانت تریو از کشور هلند کنسرتی اجرا می‌کند. در همین روز تالار رودکی میزبان گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو و گروه موسیقی سهند می‌شود.

روز شنبه، ۲۵ دی ماه برنامه‌ها در تالار وحدت با اجرای ارکستر سمفونیک تهران و سپس گروه رستاک دنبال می‌شود و تالار رودکی میزبان کرارکستر سمفونیک رازمیک اوحانیان و بعد از آن ارکستر خانه هنرمندان ایران می‌شود.

روز یکشنبه ۲۶ دی ماه تالار وحدت به ترتیب میزبان ارکستر مهر و سپس کرنامیرا و فیلارمونیک است و در تالار رودکی گروه بادی کارا و بعد از ان امین قیطاسی با ترانه‌های ماندگار اجرا می‌شوند.

روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه، تالار وحدت تنها در یک سانس اجرا در ساعت ۲۱ و ۳۰میزبان ارکستر نیلپر می‌شود و تالار رودکی میزبان دو گروه خارجی به ترتیب شوسان تریو از فرانسه و آزار از ارمنستان است.

اما روز سه‌شنبه ۲۸ دی تالار وحدت در اختیار نوازندگان خارجی خواهد بود. ابتدا گروه داکوننده دل موراتو از اسپانیا و سپس گیوم‌پره از فرانسه به روی صحنه می‌روند. در تالار رودکی نیز ابتدا آنسامبل پرکاشن تهران و سپس برگزیدگان جشنواره جوان به اجرای برنامه می‌پردازند.

روز چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه، تالار وحدت با میزبانی گروه‌های خارجی کار خود را دنبال می‌کند. ابتدا گروه کوبه‌ای از ژاپن و دولتمند خالف از تاجیکستان به اجرای برنامه می‌پردازند و در ادامه آنتونیو زومیاخو از پرتغال به روی صحنه می‌رود. در تالار رودکی گروه خنیاگران پنج اقلیم و ارکستر نغمه باران می‌نوازند.

پنج‌شنبه ۳۰ دی‌ماه که آخرین روز اجرای موسیقیدانان در جشنواره سی و دوم است آنسامبل زهی شهرزاد از اوکراین روی صحنه می‌رود و در ادامه ارکستر سمفونیک تهران و ایتالیا به همراه هم به اجرای موسیقی می‌پردازند. همچنین در همین روز تالار رودکی میزبان گروه شواش از مازندران و سپس گروه لیان می‌شود.

تمام برنامه‌های ذکر شده به ترتیب در ساعت‌های ۱۸ و۳۰ و ۲۱ و ۳۰ در دو تالار وحدت و رودکی اجرا می‌شوند.

اما برج آزادی نیز در همین روزها و در ساعت‌های مشابه میزبان گروه‌های دیگری است. روز چهارشنبه گروه دیلمون گیلان و سوربانگ لرستان به روی صحنه می‌روند. برج آزادی روز پنج‌شنبه میزبان حاوا قشقایی و ایل‌بانگ بختیاری می‌شود. روز جمعه گروه کاکوبند و سپس کاوه آفاق به اجرای برنامه می‌پردازند. روز شنبه برج آزادی تنها در سانس ۲۱ و ۳۰ میزبان میلاد درخشانی می‌شود. یکشنبه ۲۶ دی‌ماه ابتدا کیان پورتراب و سپس گروه بمرانی به روی صحنه می‌روند. روز دوشنبه برج آزادی میزبان گروه‌های داماهی و کماکان می‌شود. اما از روز سه‌شنبه  به بعد تنها در سانس ۲۱ و ۳۰ برج آزادی میزبان نوازندگان و موسیقی‌دانان است که در این روز برنامه قلم را بچرخان از اشکان خطیبی به روی صحنه می‌رود. روز چهار‌شنبه حجت اشرف‌زاده و روز پنج‌شنبه آریا عظیمی‌ نژاد به اجرای برنامه می‌پردازد.

شایان ذکر است مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر روز اول بهمن‌ماه ساعت ۱۹ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

چاپ
>