X

برگزاری بخش پژوهشی جشنواره موسیقی نواحی در کرمان و تهران

سه شنبه, 16 خرداد 1396

مدیر بخش پژوهش دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران اعلام کرد: بخش پژوهش جشنواره امسال طی ۵ روز در دو شهر کرمان و تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، کیوان آقامحسنی در زمینه رویکرد بخش پژوهش جشنواره نواحی گفت: زمانی که آقای صدری مسئولیت مدیریت بخش پژوهش جشنواره را به من سپردند، به این فکر کردم که چطور می‌شود یک رویکرد جدید را به بخش پژوهش جشنواره نواحی بیاورم؟ اعتقاد شخصی خودم این بود که رویکردهای جدید پژوهش موسیقی نواحی در جهان، هنوز در ایران مطرح نشده و رویکردهایی که در ایران رواج داشته، بیشتر به موسیقی‌شناسی تطبیقی گرایش داشته است.

مدیر بخش پژوهش جشنواره افزود: این متد قدیمی شاید تا زمانی که بافت اجتماعی مناطق کشور یک بافت روستایی بود، برای موسیقی نواحی کفایت می‌کرد اما حالا که مناطق شهری بیشتری به وجود آمده‌اند، به نظر می‌رسد که گفتمان‌ حاکم و رایج در حوزه پژوهش موسیقی نواحی در ایران، ابزارهای لازم برای نزدیک شدن به حوزه‌های جدید را نداشته باشد. در این‌جا دید و نگرش اتنوموزیکولوژی باور دارد که موسیقی نواحی باید متدهای جدید را به رسمیت بشناسد و مورد تحلیل آنالیز قرار بدهد.

کیوان آقامحسنی ادامه داد: با این رویکرد، من تصمیم گرفتم که دو نفر از اساتید دانشگاه هیلدسهایم آلمان را به جشنواره موسیقی نواحی ایران بیاورم تا ضمن احترام به همه پژوهشگران این عرصه، آن اساتید بتوانند زمینه‌ساز رویکردهای جدید در موسیقی نواحی باشند. به خصوص آن‌که الآن حدود ۵ سال است که رشته اتنوموزیکولوژی تدریس می‌شود و هم‌اکنون نسل جدیدی از پژوهشگران موسیقی مقامی دارند در دانشگاه‌ها تربیت می‌شوند.

آقامحسنی به پیشرفت رشته اتنوموزیکولوژی و تعامل آن با فرهنگ اشاره کرد و در تعریف این رشته هنری گفت: اتنوموزیکولوژی را به فارسی، “موسیقی‌شناسی قومی” تعریف کرده‌اند که البته تعریف جامعی نیست و نمی‌تواند واقعیت این رشته را منتقل کند چون در اتنوموزیکولوژی فقط موسیقی‌شناسی اقوام مطرح نمی‌شود. به طور ساده درباره اتنوموزیکولوژی می‌توان گفت: مطالعه موسیقی در بستر فرهنگ. این تعریف هم شامل بینش‌های موسیقایی ، رفتارهای موسیقایی و اصوات موسیقایی یک فرهنگ می‌شود و این سه مورد را در بر می‌گیرد.
مدیر بخش پژوهش جشنواره موسیقی نواحی ایران درباره چگونگی اجرای این بخش در جشنواره دهم توضیح داد: بخش پژوهش جشنواره نواحی ایران طی ۵ روز در دو شهر کرمان و تهران برگزار می‌شود. ابتدا در خلال برگزاری جشنواره، دو استاد آلمانی در کرمان برای شرکت‌کنندگان ورکشاپ برگزار خواهند کرد. سپس پس از پایان برگزاری جشنواره در کرمان، بلافاصله در تهران نیز طی دو روز برای دانشجویان اتنوموزیکولوژی براساس فراخوانی که از قبل توسط انجمن موسیقی ایران اعلام شده بود ورکشاپ‌هایی را برگزار می‌کنیم. هدف از برگزاری این ورکشاپ‌ها هم این است که دانشجویان تهرانی خیلی سخت‌ می‌توانند برای شرکت در ورکشاپ‌ها به کرمان بروند و جشنواره هم توانایی تأمین منابع لازم برای حضور آن‌ها را ندارد، بنابراین بهترین کار این است که در تهران هم طی دو روز ورکشاپ‌هایی برای شرکت‌کنندگان متقاضی برگزار شود.

کیوان آقامحسنی درباره کارگاه ۲ روزه جشنواره نواحی در تهران اظهار داشت: این کارگاه ۲ روزه با همکاری انجمن موسیقی ایران و موزه موسیقی ایران در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیرماه در موزه موسیقی برگزار می‌شود که تعداد شرکت‌کنندگان محدودی را می‌پذیرد و علاقه‌مندان برای حضور در این کارگاه‌ها می‌توانند به سایت انجمن موسیقی ایران مراجعه نمایند.

وی در پایان گفت: در حال حاضر شرایط مناطق مختلف دارای موسیقی نواحی با ۲۰ سال پیش تغییر کرده و از بافت‌ روستایی به بافت شهری تبدیل شده است. در چنین صورتی ما برای بررسی موسیقی نواحی نیاز به ابزار جدید پژوهشی داریم که ورکشاپ روزهای ۱۱ و ۱۲ تیرماه می‌خواهد سعی کند که بخشی از این ابزار را در اختیار پژوهشگران قرار بدهد.

دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران با محوریت منظومه‌خوانی از ششم تا نهم تیرماه ۱۳۹۶در کرمان برگزار خواهد شد.

چاپ
>