X

برنامه‌های معاونت هنری در چهل سالگی انقلاب تشریح شد/ ۳۱ رویداد و اتفاق هنری به مناسبت چهل سالگی انقلاب/ افتتاح چهل و یکمین هنرستان کشور

چهارشنبه, 10 بهمن 1397

محمد اله‌یاری فومنی؛ دبیر ستاد چهل سالگی انقلاب اسلامی معاونت امور هنری گفت: چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی فرصتی برای بررسی دستاوردهای فرهنگی، هنری است و معاونت امور هنری با توجه به تنوع و گستردگی حوزه‌ها از چند ماه قبل برنامه‌ریزی و طراحی برنامه‌های چهل سالگی انقلاب اسلامی را در تعامل و همکاری با ادارات کل و دفاتر معاونت و جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر فجر، جشنواره موسیقی فجر، جشنواره هنرهای تجسمی فجر و جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر آغاز کرد که بیش از ۳۰ رویداد و برنامه به این مناسبت برگزار می‌شود.

اله‌یاری فومنی ادامه داد: در این زمینه برنامه‌هایی در زمینه هنرهای نمایشی، موسیقی، هنرهای تجسمی، مد و لباس و دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری هماهنگ شد که تعدادی از این برنامه‌ها اجرا شده است و بخشی دیگر نیز تا پایان بهمن ماه در جشنواره های فجر یا خارج از جشنواره انجام می شود.

اله‌یاری همچنین افزود: بخشی از برنامه‌ها بررسی کارشناسی و ارزیابی هنر پس از انقلاب در حوزه های تئاتر، موسیقی، آموزش هنر، مد و لباس و هنرهای تجسمی است و برنامه‌هایی نیز به مناسبت چهل سالگی با موضوع انقلاب اسلامی اجرا خواهد شد.

وی در تشریح جزییات برنامه‌های پیش بینی شده در حوزه آثار نمایشی گفت: از جمله‌ برنامه‌های پیش‌بینی شده در این حوزه، چاپ دو جلد کتاب با عنوان “چهل سال صحنه” با موضوع آثار نمایشی در طول چهل سال بعد از انقلاب اسلامی و رونمایی کتاب مزبور همزمان با جشنواره تئاتر فجر است؛ همچنین سمیناری با عنوان تئاتر انقلاب اسلامی، روز ششم بهمن ماه، با حضور علاقه مندان و استادان در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

دبیر ستاد چهل سالگی انقلاب اسلامی معاونت امور هنری، ضمن تقدیر از هنرمندان تئاتر گفت: در بخشی به مناسبت چهل سالگی انقلاب ۱۹اثر نمایشی در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌رود که از بین آنها سه اثر برگزیده معرفی و مورد تقدیر قرار گیرد. همچنین یک اثر نمایشی محیطی با نام”نامیرا” به کارگردانی امیر حسین شفیعی با موضوع مروری بر تاریخ انقلاب اسلامی از ۱۲ بهمن تا ۴ اسفند در محوطه مجموعه تأتر شهر اجرا خواهد شد. تولید ۱۰ نمایش رادیویی با موضوع انقلاب اسلامی و پخش از رادیو نمایش برنامه دیگر در این زمینه است.

محمد اله‌یاری فومنی در ادامه اظهار داشت: همچنین نمایشگاه اسناد تئاتر بعد از انقلاب اسلامی شامل پوستر، محصولات فرهنگی و عکس همزمان با برگزاری جشنواره تئاتر فجر، برگزار می‌شود. از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در این حوزه، تقدیر و اعطای نشان چهل سالگی به هنرمندان شاخص و تاثیرگذار انقلاب اسلامی در تولید آثار نمایشی است.

دبیر ستاد چهل سالگی انقلاب اسلامی معاونت امور هنری درباره برنامه‌های حوزه موسیقی گفت: قرار است همزمان با افتتاح جشنواره موسیقی فجر در روز ۲۴ بهمن ماه، قطعات موسیقی انقلابی آثار همایون رحیمیان توسط ارکستر ملی ایران، اجرا شود. از ۲۴ تا ۲۹ بهمن در تالار سوره حوزه هنری نیز شادیانه‌های موسیقی اقوام و نواحی ایران به مناسبت جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌شود. از دیگر برنامه‌های این بخش، اجرای قطعات موسیقی انقلابی خاطره‌انگیز همچون “ایران، ای سرای امید” و “کاروان شهید” توسط گروه همنوازان سایه ارغوان، روز پنجشنبه ۲۵ بهمن، در تالار ایوان شمس(ساعت ۱۹) است. برنامه گفت و شنید رادیویی در گفتمان موسیقی فجر با بررسی “موسیقی پس از انقلاب اسلامی” ۲۴ تا ۲۹ بهمن هر شب از ساعت ۲۰ تا۲۱ در رادیو گفتگو با حضور کارشناسان و صاحب نظران، پخش می‌شود. قدردانی از هنرمندان موسیقی انقلاب در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر برنامه دیگر حوزه موسیقی در چهل سالگی انقلاب است.

اله‌یاری فومنی در ادامه برنامه و رویدادهای حوزه هنرهای تجسمی در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را تشریح کرد و گفت: نمایشگاه آثار نقاشی و مجسمه هنرمندان با عنوان پلاک ۴۰ آغازگر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بود که هشتم بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد. همچنین نمایشگاه پوسترهای انقلاب اسلامی شامل ۴۰ اثر شاخص در گالری شماره دو فرهنگسرای نیاوران از هشتم بهمن برگزار شد. نمایشگاه عکس‌های کمتر دیده شده انقلاب اسلامی به عنوان یکی از برنامه‌های جشنواره تجسمی فجر از ۱۳ بهمن ماه در خانه هنرمندان برگزار می‌شود و از دیگر برنامه‌های حوزه تجسمی نمایشگاه دستاوردهای انتشارات هنرهای تجسمی در چهل سال پس از انقاب اسلامی است که از ۲۵ بهمن ماه در موزه امام علی(ع) آغاز می‌شود.

نمایش آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر که پس از انقلاب اسلامی ایران خلق شده‌اند در چهل شهر ایران از دیگر برنامه‌های چهل سالگی انقلاب در جشنواره تجسمی فجر است. همچنین آثار منتخب جشنواره در دو استان فارس و خوزستان (آثار کاریکاتور، تصویر سازی، پوستر و عکس) به نمایش درمی‌آید. اعطای نشان چهل سالگی به هنرمندان شاخص انقلاب اسلامی در حوزه هنرهای تجسمی نیز از در افتتاحیه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از برنامه‌های دیگر چهل سالگی انقلاب است.

دبیر ستاد چهل سالگی انقلاب اسلامی معاونت امور هنری، درباره برنامه‌ها و رویدادهای حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: نشست دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه مد و لباس طی هفت روز و پخش در رادیو اقتصاد و رادیو فرهنگ، برگزاری کارگاه سه روزه طراحی و تصویرسازی لباس با موضوع انقلاب اسلامی و برگزاری نمایشگاه از آثار این کارگاه، انتشار یک عنوان کتاب با موضوع مد و لباس بعد از انقلاب اسلامی، برگزاری ده نشست موضوعی مد و لباس ایرانی اسلامی در خانه کتاب، برگزاری نمایشگاه آثار فرهنگی مد و لباس و دستاوردهای فرهنگی ۴۰ ساله اخیر و اعطای نشان چهل سالگی به هنرمندان شاخص انقلاب اسلامی در حوزه مد و لباس برنامه هایی است که در هشتمین جشنواره مد و لباس فجر برگزار می‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری درباره برنامه‌های این دفتر به مناسبت چهل سالگی انقلاب گفت: قرار است همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، چهلمین و چهل و یکمین هنرستان هنرهای زیبای ایران در شهرهای کرمان و قزوین افتتاح شود. از دیگر برنامه‌های این دفتر بازآفرینی قطعات موسیقی انقلاب اسلامی توسط ارکستر سازهای بادی تهران است. همچنین پنج نشست در سرای اهل قلم با موضوع آموزش هنر پس از انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. آموزشگاه‌های آزاد هنری نیز در ساخت و اجرای سرودهای انقلابی همزمان با جشن چهل سالگی انقلاب، همکاری خواهند داشت و اعطای نشان چهل سالگی به معلمان شاخص و موثر عرصه هنر بعد از انقلاب اسلامی نیز برنامه‌های دیگر  دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در چهل سالگی انقلاب است.

چاپ
>