X

ایمران حیدری: تغییرات در این موسیقی به‌خوبى در طول جشنواره دیده می‌شود

دوشنبه, 20 شهریور 1396

ایمران حیدری پس از دیدن اجراها دربارۀ کیفیت آنها و تأثیرات جشنواره به روابط عمومی جشنواره توضیح داد.

 

از سال آینده رپرتوار مشخص می‌شود

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، ایمران حیدری دربارۀ کیفیت اجراهای این دوره توضیح داد: اگر بخواهیم اجراها را با سال‌های گذشته مقایسه کنیم، پیشرفت زیادی رخ داده بود. نوازندگان نسبت به جشنوارۀ سال گذشته بهتر بودند. از گروه سنی الف بیشتر راضی بودیم. از لحاظ کوک، گروه الف مشکل بیشتری داشت و این طبیعی است. در میان شرکت‌کنندگانِ گروه الف، یک شرکت‌کننده فوق‌العاده داشتیم که حتی اگر در گروه سنی ج نیز شرکت می‌کرد، مقام نخست را کسب می‌نمود. گروه سنی ج نیز درک موسیقی خوبی داشت.

او دربارۀ موسیقی آذری گفت: این موسیقی بیشتر در منطقۀ آذربایجان رایج است، البته در تهران نیز بسیار وجود دارد. این موسیقی در مسیر رشد است. تغییرات در این موسیقی به‌خوبى در طول جشنواره دیده می‌شود. اگر رگه‌هایی از انحراف نیز وجود داشته باشد به آنها گوشزد می‌کنیم تا در آینده وارد بی‌راهه نشوند. در مجموع می‌توان گفت خوب است.

این داور در خصوص ردۀ سنی ج گفت: گروه سنی ج شرکت‌کنندگان کمتری دارد و این به خاطر ترس از نتیجۀ مسابقه در سنین بالا است. رقابت در سنین بالا فشرده‌تر است و هیجان مسابقه بالاتر می‌رود. برای داوران هم بسیار مطلوب‌تر است که داوری پیچیده‌تری داشته باشند.

وی دربارۀ رپرتوار بخش موسیقی آذربایجان توضیح داد: پیشنهاد داده‌ایم که برای سال بعد رپرتواری برای این بخش مشخص شود. باید سنجش گسترده‌تر باشد و تنها محدود به یک قطعه نباشد. شرکت‌کننده‌ای می‌تواند روی یک قطعه بسیار مسلّط باشد، اما دیگر قطعات را نتواند به‌خوبی بنوازد. قرار است از سال آینده رپرتوار مشخص شود. داوری قوی‌تر خواهد شد و سطح دانش شرکت‌کنندگان نیز بالاتر خواهد رفت.

او در پایان به شرکت‌کنندگان توصیه کرد: باید بیشتر تمرین کنند. نقطه ضعف آنها ناپختگی است. تلاش کنند تا مهارت‌شان را بالا ببرند و دامنۀ علم خود را گسترده‌تر کنند.

 

فردا سه‌شنبه، ۲۱ شهریور از ساعت ۹ صبح بخش موسیقی شمال خراسان و موسیقی ترکمن برگزار خواهد شد. یازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی، با مشارکت گستردۀ استادان برجستۀ موسیقی کشور، و با حضور ۵۰۰ نوازنده و خوانندۀ جوان توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی و همکاری بنیاد رودکی، از ۸ تا ۲۶ شهریور ماه سال جاری در تالار رودکی، و مراسم اختتامیه نیز در ۲۷ شهریور ماه در تالار وحدت، برگزار خواهد شد.

چاپ
>