X

اولین جشنواره بین‌المللی نی‌انبان در کیش برگزار می‌شود

یکشنبه, 10 اسفند 1399

 فواد توحیدی پژوهشگر و نوازنده حوزه موسیقی نواحی ایران از طراحی و اجرای برگزاری اولین جشنواره موسیقی نی‌انبان در جزیره کیش خبر داد.

به گزارش نای، فواد توحیدی پژوهشگر و نوازنده موسیقی نواحی ایران که دبیری برگزاری اولین جشنواره نی‌انبان را نیز به عهده دارد، با اشاره به برگزاری این رویداد در جزیره کیش گفت: حدود ۲ سال از مهاجرت من به جزیره کیش می گذرد و از همان لحظه به فکر طراحی جشنواره ای فراملی متناسب با فضا و حال و هوای جزیره بودم و بالاخره به این باور رسیدم که نی‌انبان بهترین گزینه در این رابطه است. این ساز سال‌هاست در رپرتوار موسیقی جزیره حضوری پررنگ دارد. در کنار این مساله شخصاً معتقدم نی‌انبان جذاب‌ترین سونوریته را در بین سازهای نواحی ایران دارد که در آنِ واحد چند حس را در شنونده برمی‌انگیزد به طوری که مخاطب دقیقاً نمی‌داند از شنیدن صدای آن شاد است یا غمگین. دچار وهم است یا حماسه. این ویژگی در سازهای دیگر دیده نمی‌شود. در نهایت طرح خود را در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد مطرح کردم و خوشبختانه استقبال شد.

وی ادامه داد: هدف اصلی جشنواره نی انبان کیش دعوت از بهترین نوازندگان نی انبان برای حضور در این رویداد است. برای همین انتخاب هدفمند گروه ها بهترین گزینه پیش روی ما بود. ضمن اینکه تا این لحظه استقبال خوبی هم در بخش فراخوان و انتخاب داشته ایم و از اکثر نقاط ایران به دبیرخانه آثاری ارسال شده است.

این پژوهشگر موسیقی بومی با بیان اینکه سعی کرده ایم بهترین نوازندگان نی انبان کشور و تعدادی از نوازندگان خارجی این ساز در جشنواره حضور داشته باشند، اظهار کرد: اکثر گروه های برتر نی انبان کشور برای حضور اعلام آمادگی کرده اند و در بخش فراخوان هم به سایر هنرمندان فرصت شرکت از طریق ارسال اثر داده شده است که هنرمندان این بخش توسط هیات علمی جشنواره انتخاب و دعوت می شوند. از تعدادی از پیشکسوتان ساز نی انبان در چهار منطقه ثبت شده نی انبان شامل خوزستان، بوشهر، کرمان و هرمزگان هم برای تجلیل در جشنواره دعوت شده است. بخش بین الملل جشنواره  هم توسط هنرمند ارزنده نی انبان محسن شریفیان مدیریت می شود و نی انبان نوازان صاحب نامی هم در این بخش حضور خواهند داشت.

وی در معرفی شورای علمی جشنواره هم گفت: شورای علمی جشنواره از صادق چراغی، بابک شهرکی، محمدعلی مرآتی و محسن شریفیان تشکیل شده است. این در حالی است که شرکت کنندگان در مناطقی از جزیره کیش اجرای برنامه دارند و اختتامیه جشنواره هم در سالن همایش های خلیخ فارس برگزار خواهد شد. قطعاً اجراهای عمومی اصلی ترین بخش جشنواره است ضمن اینکه نشست های تخصصی با حضور پژوهشگران و نوازندگان ایران و کشورهای دیگر شرکت کننده در محوریت ساز نی انبان برگزار خواهد شد. بخش تجلیل از پیشکسوتان و همچنین ثبت و ضبط آثار شرکت کنندگان هم از دیگر بخش های جشنواره است. مشخصات و سابقه فعالیت هنرمندان هم در کتاب جشنواره منتشر خواهد شد.

توحیدی درباره برگزاری جشنواره های موسیقی با موضوعیت دیگر سازهای نواحی گفت: در حال حاضر محوریت با ساز نی انبان است و هنرمندان در قالب تک نوازی و آنسامبل به اجرای برنامه می پردازند. سازهای همراه با توجه به رپرتوار هر منطقه در جشنواره حضور دارند. البته شاید در آینده موضوعی جداگانه مربوط به سازهای همراه و همچنین آداب و رسومی که با همراهی نی انبان برگزار می شود به همراه بحث ساخت نی انبان، بخش مقالات علمی و فیلم های مستند در جشنواره نیز مطرح شود.

این آهنگساز در خاتمه با اشاره به جایگاه جشنواره بین المللی نی انبان اظهارکرد: شخصاً معتقدم این جشنواره به زودی یکی از جذاب ترین و مهم ترین جشنواره های موسیقی در کشور خواهد شد به طوری که گردشگران و علاقمندان بسیاری برای استفاده از برنامه های جشنواره به جزیره کیش خواهند آمد. این نکته را هم اضافه کنم اگرچه نی انبان حضور دیرینه ای در چهار استان ثبت شده در میراث ناملموس فرهنگی کشور دارد ولی علاقمندان و نوازندگان بسیاری در سایر نقاط کشور نیز دارد. این جشنواره می‌تواند تاثیر زیادی در ایجاد رقابت و در نتیجه بالا رفتن سطح کیفی نوازندگان داشته باشد.

نخستین جشنواره بین‌المللی نی‌انبان به همت معاونت گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در کیش برگزار خواهد شد و فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین‌الملل را بر عهده دارند.

چاپ
>