X

اولین اجرای تور کنسرت حمیدرضا نوربخش در مقدونیه برگزار شد/ ادامه تور در استکهلم سوئد

یکشنبه, 8 اسفند 1395

حمیدرضا نوربخش به همراه اردشیر کامکار، نوازنده کمانچه و بهداد بابایی، نوازنده سه‌تار، نخستین اجرای خود را در تور کنسرت اروپا جمعه شب در مقدونیه برگزار کردند.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در این ‎کنسرت که در مجموعه‌ی باشکوه تئاتر ملی اسکوپیه ‏‎برگزار شد، قطعاتی از ساخته‌های اردشیر کامکار و بهداد بابایی در دو بخش بیات ترک و راست پنجگاه اجرا شد.

در بخش‌های دیگری از برنامه با تمرکز بر بداهه‌نوازی ساز و آواز جلوه‌هایی زیبا از موسیقی دستگاهی ایران به مخاطبان و علاقه‌مندان موسیقی ایرانی ارائه و در پایان یک تصنیف هم به یاد زنده‌یاد پرویز مشکاتیان (تصنیف بهارا) اجرا شد.

کارگاه ویژگی‌های موسیقی ایرانی نیز در دانشکده موسیقی دانشگاه سیریل و سنت متودیوس مقدونیه برگزار و هر یک از این هنرمندان درباره‌ی موسیقی سازی و آوازی ایران با ارائه‌ی نمونه‌هایی صحبت کردند که مورد استفاده و استقبال فراوان استادان و دانشجویان و شماری از علاقمندان موسیقی ایرانی قرار گرفت.

‏‎در این کارگاه علاوه بر قطعات آوازی، تصنیف بهارا با شعری از سایه و آهنگسازی استاد فقید پرویز مشکاتیان تقدیم حاضران شد.

‏‎هنرمندان موسیقی کشورمان پیش از برنامه‌ی یادشده با پروفسور دراگان په‌چفسکی (رییس دانشکده موسیقی) و همچنین خانم مایا چاناچه‌ویچ (رییس سازمان ارکستر فیلارمونیک مقدونیه) دیدار و ضمن تبادل نظر در زمینه‌های فرهنگی به بررسی راه‌های همکاری موسیقایی پرداختند.

‏‎حمیدرضا نوربخش به عنوان رییس جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر تهران و مدیرعامل خانه موسیقی ایران، در همین زمینه راجع به تبادل جشنواره‌ای گروه‌های موسیقی گفت: سوابق هنری طرفین به خوبی اجازه این نوع همکاری‌ها را می‌دهد.

‏‎نوربخش، کامکار و بابایی بجز گفتگوی یادشده بازدیدی از سازمان اپرای اسکوپیه داشتند و با ایگور دورلوفسکی (خواننده‌ی اُپرا) و رییس آن مجموعه راجع به چگونگی همکاری‌های تخصصی ایران و مقدونیه در رشته‌های مربوطه تبادل نظر کردند.

‏‎همچنین لازم به ذکر است همزمان با جلسات و دیدار با مسئولان و هنرمندان مقدونیه، بخش‌هایی از یک فیلم مستند درباره موسیقی ایرانی که از سوی یک گروه مقدونیه‌ای در دست تهیه است، به گفتگو با این هنرمندان اختصاص یافت و هر یک به پرسش‌های تخصصی در برابر دوربین پاسخ دادند.

نوربخش، کامکار و بابایی در سومین اجرای خود در تالار مرکز هنرهای زیبای بلژیک شب گذشته به اجرای برنامه پرداختند.

آخرین اجرای تور کنسرت حمیدرضا نوربخش به اتفاق بهداد بابایی اوائل هفته‌ی آینده در استکهلم سوئد برگزار خواهد شد.

چاپ
>