X

افتتاح مکتبخانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی

جمعه, 1 اسفند 1399

مکتب‌خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی پنجشنبه ۳۰ بهمن با حضور مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت.

به گزارش نای، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اساسنامه دقیقی برای مکتبخانه تنظیم شود تا صیانت‌کننده هنرهای موجود و بنیان‌گذار آثار در حوزه‌های صنایع دستی، هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما در کنار موسیقی نواحی باشد.

علی‌اکبر صفی‌پور در مراسم گشایش مکتبخانه موسیقی نواحی استان، بیان کرد: شهر بیرجند را با انسان‌های بزرگی که آوازه ملی و جهانی دارند می‌شناسم.

وی همچنین با بیان این که عنوان “مکتبخانه” در فرهنگ ما جایگاه وسیع و ارزشمندی دارد، ادامه داد: علت شهرت مکاتبی که در نقاط مختلف کشور همچون اصفهان، شیراز، تبریز و یا مکاتبی از جمله هرات، سمرقند و بخارا وجود دارند، آثار سنتی و توجه به هنرهای بومی منطقه است.

صفی‌پور درخصوص کمک به توسعه مکتبخانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی، عنوان کرد: پیشنهاد می‌کنم از ظرفیت این منطقه و حامیان فرهنگ و هنر استفاده شود.

صفی‌پور با بیان این که طرحی تحت عنوان “کمک به آموزش و صیانت از هنرهای بومی در معرض فراموشی” در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برنامه ریزی است ، افزود: آمادگی پیگیری کمک به مکتب خانه موسیقی خراسان جنوبی از محل این طرح را داریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در این مراسم، ضمن قدردانی از همکاری‌های اداره کل میراث فرهنگی برای اختصاص دادن بخشی از باغ جهانی اکبریه به این مکتب‌خانه عنوان کرد: بستری برای فعالیت و احیای هنرهای بومی و خصوصاً موسیقی نواحی و مقامی استان فرآهم شده است.

ناصر نبی‌زاده با اشاره به این که برای حفظ نواهای موسیقی خراسان جنوبی و گسترش آن در بین علاقه‌مندان و جوانان، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است، ادامه داد: خوشبختانه قدم اولیه برای تحقق این منظور، برداشته شده و نیاز به حمایت‌های گسترده‌تر و فضاهای وسیع‌تری نیز دارد .

وی از بخش‌های مختلف همچون استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارتخانه تقاضای همکاری ویژه برای توسعه این مجموعه را داشت و افزود: این هنرها با قدمتی طولانی در زندگی ما فعال بوده و میراث گرانبهای اجداد ما هستند که باید حفظ شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که با هجوم بخش‌های فرهنگی غیرایرانی مواجه هستیم، اولویت حمایت از هنرهای بومی و نواهای مقامی و سنتی است.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این مراسم با بیان این که در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، گفت: در راستای حفظ، حراست و اشاعه موسیقی مقامی و نواحی استان باید مستند سازی کرد.

رمضانی عنوان کرد: خراسان جنوبی علی‌رغم داشتن ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری سال‌ها در سایه بلند خراسان بزرگ بوده و ظرفیت‌های گسترده آن ناشناخته مانده است.

به گفته وی اکنون با آغاز فعالیت مکتبخانه موسیقی نواحی استان و خانه فرهنگ و هنر، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می‌رود در راستای معرفی و مستندسازی ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری استان مساعدت داشته باشند.

رمضانی با بیان اینکه اگر در طول تاریخ توانستیم فرهنگ ایرانی را پاس بداریم، حاصل کوشش و ممارست در مستندسازی بوده است، اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از هنرمندان با استعداد خراسان جنوبی به دلیل نبود مستندی از آثار آن ها، فراموش شده‌اند.

وی با اشاره به این که سهم دولت‌ها در این موضوع اندک بوده و هر آنچه تاکنون اتفاق افتاده حاصل تلاش هنرمندان است، خطاب به مسئولان حاضر در جلسه عنوان کرد: در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، لذا تقاضا داریم در راستای حفظ، حراست، مستندسازی و اشاعه موسیقی مقامی به این مجموعه کمک کنید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: آمادگی داریم برای مستندسازی موسیقی مقامی و سایر هنرهایی که ریشه در تاریخ دارند، از پژوهشکده هنری وزارت میراث فرهنگی کمک بگیریم.

در این مراسم ذوالفقار بیتانه و گروه موسیقی مقامی سلم آبادی‌ها، به هنرنمایی پرداختند. همچنین از ذوالفقار بیتانه به عنوان میراث معنوی زنده خراسان جنوبی قدردانی شد.

بازدید مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری از هنرستان دخترانه هنرهای زیبای خراسان جنوبی تأثیر هنرستان هنرهای زیبای بیرجند در سال های آینده مشخص می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه جاری از اولین هنرستان دخترانه هنرهای زیبا در خراسان جنوبی بازدید کرد.

علی‌اکبر صفی‌پور در این بازدید، با بیان این که تلاش‌های امروز برای آموزش، ماندگار بوده و به نسل‌های بعدی منتقل می‌شود، ادامه داد: اثرگذاری این مدرسه و خروجی آن در سال‌های آتی مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به این که مهم‌ترین هنرمندان کشور فارغ‌التحصیل هنرستان‌ها هستند، خاطرنشان کرد: امیدواریم هنرستان هنرهای زیبا برای پسران نیز هر چه زودتر در این استان راه‌اندازی شود.

شایان ذکر است هنرستان دخترانه هنرهای زیبا، سال ۹۸ با حضور مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

چاپ
>