X
در نشست ماهیانه مطرح شد

اعتراض خانه‌ی موسیقی به لغو کنسرت‌ها در خراسان

یکشنبه, 31 مرداد 1395

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی روز گذشته در نشست ماهیانه به نمایندگی از جامعه‌ی موسیقی کشور به برخی اظهارنظرهای صورت گرفته از سوی مسئولین در خصوص ممانعت از اجرای برنامه‌ها و کنسرت‌های موسیقی در استان خراسان و شهر مشهد اعتراض کرد.

به گزارش نای، نشست ماهیانه‌ی هنرمندان و اعضای خانه‌ی موسیقی روز گذشته در فرهنگسرای ارسباران با اجرای‌های متنوع موسیقی برگزار شد.

در ابتدا، حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه‌ی موسیقی، ضمن خوشامدگویی به حضار و اعضای خانه و همچنین تشکر و قدردانی از مدیر و کارکنان فرهنگسرای ارسباران برای میزبانی این نشست گفت: اخیراً مسائلی پیش آمده که مجبوریم با هم درد دل کنیم و صدای مظلومیت جامعه‌ی موسیقی را به گوش همه‌ی کسانی که گوش شنوایی دارند برسانیم. متأسفانه در این روزها مسائل تلخ و عجیبی را جامعه‌ی موسیقی تجربه می‌کند. قاعدتاً هر چه زمان بگذرد باید چالش‌ها کمتر شود چون فکر می‌کنیم حدود سی و هشت سال کافی است که هنرمندان موسیقی و جامعه‌ی موسیقی ثابت کند که خدمتگذار است و بتواند کارکردهای خود را در نشیب و فرازهای مختلف، همراهی و همدلی و تأثیر خودش را ثابت کند.

 تسویه‌حساب‌های سیاسی

وی افزود: قاعدتاً باید اینها ثابت و چالش‌ها کم شده باشد ولی متأسفانه ناگهان با اتفاقی شگفت مواجه می‌شویم و می‌بینیم هجمه عجیب و غریبی به سمت موسیقی آغاز می‌شود. مقداری از آن ممکن است قابل درک باشد چون خیلی چیزها بهانه رقابت‌های سیاسی قرار می‌گیرد ولی موسیقی نباید دستخوش این مسائل قرار بگیرد. انتظار داریم که سیاسیون تسویه حساب‌هایشان را جای دیگری انجام دهند، چرا هنرمندان و جامعه‌ی موسیقی را به میان می‌کشند؟ چرا موسیقی مظلوم را اینگونه به مسلخ می‌برند؟

 

نقش آثار موسیقی زمان انقلاب

حمیدرضا نوربخش گفت: مگر هنرمندان موسیقی چه کرده‌اند؟ این موسیقی مورد ظلم قرار گرفته ولی امروز بسیار شگفت است. موسیقی از ابتدای انقلاب اسلامی یعنی از موقعی که حرکت فراگیر مردم آغاز می شود، موسیقی هم در کنار این مردم بوده و نقش تاریخی خود را انجام داده. آثاری که به هیچ عنوان قابل انکار نیست و در همه این سالها هر زمانی که رسانه ملی می خواهد سالگرد این رخداد تاریخ معاصر را مرورکند، از موسیقی کمک می گیرد. آن چیزی که بتواند تمام ذهن و ضمیر مردم را در یک برهه تاریخی به آن واقعه‌ی مهم سوق دهد، فقط موسیقی است. زمانی که آن سرودها و آثار جاودان موسیقی در آن برهه آفریده شده، پخش می‌شود، تمام جامعه رنگ و بوی دوره‌ی انقلاب را به خود می‌گیرد.

حضور موسیقی و موسیقیدانان در دوران دفاع مقدس

وی افزود: این موسیقی در آن دوره به طرز شگفتی توانست بین همه اقشار ملت همدلی ایجاد کند و چه آثاری که از بزرگان موسیقی ما از استاد شجریان و جناب شهرام ناظری گرفته تا محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده و دیگران خلق شد، مجموعه چاوش‌ها همه تحت تأثیر آن مقطع تاریخی بود. از مقطع انقلاب عبور می‌کنیم به دوران دفاع مقدس می‌رسیم. مگر این هنرمندان موسیقی نبودند که در کنار رزمندگان از همه هستی این مملکت دفاع کردند؟ مگر در بین هنرمندان موسیقی شهید نداریم؟مگر جانباز و آزاده نداریم؟ آثار زیادی در آن دوره هشت ساله برای بسیج مردم و برای روحیه دادن به رزمندگان و تهییج آنها خلق شد. حتی هنرمندان موسیقی در جبهه ها هم حضور داشتند. حتی برای ایجاد فضای دفاع مقدس که هفته آن خیلی هم دور نیست از همین موسیقی‌ها برای یادآوری استفاده می‌شود.

پیشتازان وحدت ملی

نوربخش گفت: چطور است که عده ای همه اینها را فراموش می کنند و یادشان می رود اینها همان هنرمندان موسیقی هستند که خودجوش‌ــ و نه به فرموده هیچکس‌ــ همه جا و در هر برهه‌ای با مردم بودند و هر اتفاقی که در این کشور افتاده اینها در کنار مردم ایستاده اند.  هر زمانی که احتیاج به همدلی این مردم بوده و احتیاج به این بوده که همه ید واحده باشیم، این هنرمندان موسیقی بودند که برای این اتفاقات پیشتاز بودند.

 مؤدب‌ترین به آداب

مدیرعامل خانه‌ی موسیقی گفت: در یکجایی به یکباره مواجه می‌شویم با اینکه یک مسئول محترمی مواضع عجیبی می‌گیرد و به کنسرت‌های موسیقی می‌تازد و کنسرت را یک امر قبیح معرفی می‌کند. کنسرت موسیقی چیز عجیبی نیست. کنسرت یک اجرای برنامه موسیقی است. موسیقی ما انواع اقسام مختلفی دارد. زمانی که عده ای در یک محفلی برای شنیدن یک نوا و نغمه موسیقی جمع می شوند. اتفاقا تا الان در استان خراسان با هر موسیقی که مواجهه صورت گرفته از جنس موسیقی ای بوده که مخاطبین آن مودب ترین به آداب هستند. در یک گرد همایی موسیقی سنتی مردم با تمرکز تمام و با سکوت  حاضر می شوند تا تمرکز هنرمند بهم نخورد. کجا در برنامه موسیقی سنتی داریم که کسی با فرد کنار دستش حتی حرفی زده باشد. تا جایی که بگویند اینها در موسیقی سنتی دست می‌زنند و هورا می‌کشند و حرکات عجیب انجام می‌دهند. کجا چنین چیزی بوده؟ امیدوارم که این حرف‌ها از روی ناآگاهی باشد.

نقش مراسم مذهبی و تعزیه در حفظ موسیقی ملی

حمیدرضا نوربخش افزود: باید آگاهی داد اگر این حرف ها از روی آن ناآگاهی است. امیدوارم این حرف‌ها به گوش مسئولان هم برسد که معنای کنسرت موسیقی کف و سوت و هورا و حرکات عجیب نیست. معنای آن اجرای برنامه موسیقی آن هم از این جنس هنر موسیقی است. انواع دیگری از موسیقی پر هیجان تر هم هست که در آن هم به هر حال هنرمند را تشویق می کنند. مگر اشکالی دارد؟ مگر در یک سخنرانی سخنران را تشویق نمی کنند و ابراز احساسات نمی‌کنند؟ مگر در اعیاد مذهبی که در رسانه ملی هم پخش می شود، آقایان مداحان وقتی در اعیاد برنامه پر شور و هیجان اجرا می کنند، مگر مخاطبین‌شان کف نمی‌زنند؟ کجای این مساله اشکال دارد؟

نوربخش گفت: مگر موسیقی ما با مناسک مذهبی منافاتی دارد؟ موسیقی سنتی ما بر آمده از دل دین و مذهب ما است. در چند صد سال یکی از بستر های مهم حفظ، رشد و اشاعه موسیقی مذهب و مراسم مذهبی بوده است. در قالب همین مراسم روضه خوانی و تعزیه این مسائله صورت گرفته است. تعزیه یکی از مهمترین ارکان اعتلای موسیقی بوده. چرا می خواهیم اینها را جدا کنیم؟ چرا هر چیزی را می خواهیم مبتذل جلوه دهیم. البته موسیقی مبتذل هم داریم.

پخش موسیقی در منقبت حضرت امام رضا (ع) در رسانه ملی

 مدیرعامل خانه موسیقی گفت: اینکه بگوییم در یک شهر و بخاطر موقعیت خاص مذهبی آن شهر و وجود مقدس حضرت امام رضا(ع)  موسیقی نباید اجرا شود هیچ توجیه قانونی ندارد؛ چرا باید بگوییم شان این شهر نیست که در آن موسیقی اجرا شود. چرا نیست؟ مگر آثار موسیقایی در منقبت حضرت امام رضا(ع) تولید نشده است؟ مگر همین آثار از رسانه ملی پخش نمی شود؟ چرا آنجا کسی حرف نمی زند؟ مگر برای بزرگان دین مان آثار موسیقی نساختیم و اجرا نکردیم؟ چطور در آنجا کسی نمی گوید شان آن بزرگان خدشه دار شده؟ حالا چطور برای اجرای یک برنامه این صحبت ها می شود؟ . حداقل بیاییم مرزی بگذاریم و بطور کلی نباید صورت مساله را حذف کنیم. بگوییم در اینجا نوعی از موسیقی که آدابی در آن رعایت می شود اشکالی ندارد.

وی افزود: فراتر از این می آیند برای یک استان و یک خطه مهم از این کشور قانون می گذارند. مگر می شود چنین کاری انجام داد؟ من از جناب آقای دکتر علی مطهری، نماینده محترم مجلس تشکر می کنم که گفتند ین مملکت فدرالی اداره نمی شود که هر اقلیمی برای خودش قانونی داشته باشد. ما همه در این مملکت تحت یک قانون و تحت یک حاکمیت و دولت زندگی می کنیم. نمی شود در بخشی از این جغرافیا یک قانون حاکم باشد و در بخش دیگری، آن قانون را زیر پا بگذارند.

از نمایندگان مردم انتظار داریم از قانون اساسی پاسداری کنند

مدیرعامل خانه موسیقی با تاکید بر اینکه به عنوان نماینده جامعه موسیقی این سخنان را مطرح می کند، گفت: انتظار ما از نمایندگان مردم خیلی بیشتر از اینها است. نمایندگانی که  بخصوص در این دوره با اراده این مردم و با حمایت از جامعه موسیقی و جامعه هنری به مجلس رفتند، چرا سکوت اختیار کردند؟ مگر پاسداری از قانون وظیفه مجلس نیست؟

انتظار از دکتر عارف خیلی بیشتر است

وی افزود: از آقای دکتر عارف رئیس محترم فراکسیون امید مجلس انتظار داریم و می گوییم آقای دکتر عارف، به این جامعه نا امید، امید بدهید. شما نماینده اول مردم این شهر هستید. امروز مردم و جامعه موسیقی از شما انتظار دارند در مجلس باید یک حرکت جدی صورت بگیرد. اگر این بی قانونی ها جلویش گرفته نشود، فراگیر می شود. کما اینکه زمزمه هایی هم الان از گوشه کنار کشور بگوش می رسد. واقعا باعث تاسف است که دیگران هم به تاسی از این قضیه بگویند در فلان استان هم ما موسیقی نمی‌خواهیم‌.

نوربخش گفت: مگر می‌شود کسی بگوید ما می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم. باید ببینیم قانون چه می‌گوید. قانون می‌گوید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول نظارت بر امر موسیقی است و نظر می‌دهد. و وقتی وزارت ارشاد پس از یک سیکل اداری مجوزی را صادر کرد، دیگر جغرافیا در آن قید نمی‌شود که در جایی ممنوع است. به هر حال امیدوارم که این مساله با تلاش وزیر محترم ارشاد و حمایت نمایندگان مجلس ختم به خیر شود.

جدا کردن شهر مشهد از دیگر شهرها توجیه‌پذیر نیست

وی افزود: خطه خراسان یک خطه موسیقی خیز است، بخش مهمی از میراث موسیقی ما مربوط به همین خطه است. موسیقی‌دانان بزرگی در این خطه داریم و داشتیم. مگر می‌شود برای این خطه اینطور تعیین تکلیف کرد؟ انتظار داریم وزیر محترم ارشاد و شخص آقای رئیس جمهور هم پای این قضیه بایستند. تا الان هم مواضع خوبی داشتند و امیدوارم در مورد شهر مشهد هم همان اصرار صورت بگیرد. زیرا به نظر من توجهی ندارد که بگوییم از مشهد می‌گذریم و در شهرهای دیگر باید موسیقی باشد.

پاسدار شأن بزرگان دین هستیم

نوربخش گفت: شهر مشهد هم مستثنی از جاهای دیگر نیست. به هر حال همه ما ارادتمند آستان امام هشتم(ع) هستیم و خود را ریزه خوار خوان نعمت ایشان می‌دانیم. لازم نیست کسی برای ما خط مشی تعیین بکند که در مشهد شأن امام هشتم را برای ما گوشزد کند. ما شأن بزرگان دین را می‌دانیم و همیشه پاس داشته‌ایم. مردم آن خطه هم مردم این سرزمین هستند و آنها هم حق دارند مثل همه مردم از برنامه های هنری استفاده کنند و هنرمند در آنجا برنامه‌شان را اجرا کند.

نامه به رهبری

مدیرعامل خانه موسیقی تاکید کرد: امیدواریم این مشکلات از سر راه جامعه فرهنگی کتار برود البته ما در خانه موسیقی مشغول پیگیری هستیم. ما طی نامه‌ای از مقام معظم رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام کشور درخواست‌مان را مطرح کردیم، برای اینکه الان متاسفانه این مساله در واقع دعوایی بین قوا شده و طبیعی است که رهبری معظم به دلیل اینکه فرمایش‌شان فصل الخطاب است باید به این مساله رسیدگی کنند و امیدوارم این مساله ختم به خیر شود و دیگر شاهد این مسائل تلخ نباشیم.

اتحاد برای موسیقی

نوربخش در بخش دیگری از سخنانش درباره خانه موسیقی و استقرار هیئت مدیره جدید گفت: دوستان در هیئت مدیره جدید لطف کردند و از من خواستند که همچنان به عنوان مدیر عامل کار را ادامه دهم ولی ترجیح خود من این است که عزیز دیگری بیاید و این بار را بردارد و راه را ادامه دهد و با انگیزه و فکر نو کار کند. به دوستان هم گفته‌ام که از فرصت تعطیلی مرداد ماه استفاده شود و دوستان مطالعه کنند و کسانی که خود را واجد شرایط می‌دانند بیایند و رزومه‌ی خود را عرضه کنند و هیئت مدیره تصمیم بگیرد. امیدوارم این تصمیم خوب باشد.

وی در پایان گفت: از همه عزیزانی که در این مدت از من خواستند تا این مسئولیت را خودم ادامه دهم تشکر می‌کنم و امیدوارم اتفاق خوبی بیافتد. از همه هم تشکر می‌کنم که با غیرت و همدلی خودتان همیشه در کنار خانه موسیقی بودید. امروز بیش از هر زمانی نیاز به وحدت و همدلی داریم. امروز و در این برهه تاریخی باید نقدها و شکوه‌ها را در کنار هم بیان کنیم و امروز روز افتراق نیست. موسیقی ما دوره‌ی سختی را می‌گذراند و باید به هم کمک کنیم.

چاپ
>