X

اضافه شدن کتاب ردیف پیانوی محجوبی به پرونده میراث ناملموس ملی

چهارشنبه, 30 آبان 1397

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از بهار برخوردار، مولف کتاب «ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی» به خاطر انتشار این کتاب به عنوان اولین و تنها کتاب از ردیف پیانوی مرتضی محجوبی به خط نت بین‌المللی، تقدیر کرد.

در مراسمی که دوشنبه ۲۸ آبان با هدف ثبت پیانونوازی ایرانی به شیوه جواد معروفی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور برگزار شد، ابتدا فریبا جواهری از شاگردان جواد معروفی به اجرای قطعه‌ای در مایه بیات اصفهان پرداخت و سپس بهار برخوردار بخشی از ردیف پیانوی مرتضی محجوبی در دستگاه راست پنجگاه را اجرا کرد.

4

در این مراسم که با حضور مدیران، داوران و کارشناسان کمیته ثبت میراث فرهنگی ناملموس برگزار شد از کتاب ردیف بهار برخوردار به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند که ردیف پیانوی محجوبی را بعد از دهه‌ها به صورت مجموعه‌ای قابل استفاده برای همه علاقه‌مندان به موسیقی ایران زمین در اختیار عموم قرار داده است، تقدیر و لوحی از سوی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیاء میراث معنوی به او داده شد.

همچنین در این جلسه اعلام شد که کتاب ردیف پیانوی مرتضی محجوبی اثر بهار برخوردار به عنوان مرجع در دو پرونده «شیوه نوازندگی پیانوی کلاسیک ایرانی» به شماره ثبتی ۱۴۱۰ و «شیوه نوازندگی پیانوی ایرانی به سبک استاد مرتضی محجوبی» به شماره ثبتی ۱۴۰۹، که پیش از این به عنوان میراث ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت گردیده‌اند، ضمیمه شد.

چاپ
>