X

استاد علی آوارگان درگذشت

شنبه, 8 اردیبهشت 1397

علی مغازه‌ای پژوهشگر موسیقی قومی ایران در مورد استاد علی آوارگان می‌گوید که وی به‌حق یکی از چهره‌های کهنسال و صاحب نام ساز «سرود» یا قیچک این منطقه بود.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، علی مغازه‌ای پژوهشگر موسیقی قومی ایران با اعلام این خبر افزود: یک روز بعد از درگذشت استاد خلیل یوسفی از کمانچه‌نوازان برجسته موسیقی شمال خراسان بار دیگر سوگوار و عزادار یکی دیگر از بزرگان موسیقی منطقه بلوچستان استاد علی آوارگان ملقب به لعل محمد سرودی هستیم که به‌حق یکی از چهره‌های کهنسال و صاحب نام ساز «سرود» یا قیچک این منطقه بود.

وی افزود: متأسفانه علاقه‌مندان موسیقی قومی ایران طی سال‌های اخیر به دلیل بیماری و کهولت سنِ ایشان از شنیدن نغمه‌های این هنرمند محروم بودند و با رفتن این استاد بزرگ امید ما برای داشتن یک ذخیره مدون از منابع موسیقی اقوامِ ایران کمرنگ‌تر شد.

وی ادامه داد: استاد علی آوارگان ساکن منطقه اورکی از دشتیاری چابهار بود که طی سالیان طولانی با شاعران، حماسه‌خوانان و بزرگان منطقه بلوچستان همنوازی کرده بود. این هنرمند سوای نوازندگی سرود، صوت دل‌انگیزی هم داشت.

مغازه‌ای درباره روند بیماری استاد آوارگان توضیح داد: استاد این اواخر دچار بیماری قلبی و مغزی بود و آسیب جسمی‌اش به حدی بود که در چند ماه اخیر نیاز به درمان مستمری داشت اما خودش می‌گفت کسی به او رسیدگی نمی‌کند. حتی برخی از دوستان پیگیر بیمه وی بودند که متأسفانه این موضوع نیز امکان‌پذیر نشد.

این پژوهشگر موسیقی بیان کرد: به دلیل اینکه فرزندان استاد آوارگان پیگیر هنر نبودند، بنابراین دیگر جانشینی برای وی نیست که بخواهد میراث گرانقدرش را حفظ کند. او به حق آواره موسیقی بود و ما می‌بینیم که آوارگان موسیقی یک به یک به دیار باقی می‌روند و ما همواره افسوس می‌خوریم. امیدواریم باقی‌ماندگان را دریابیم که مانند استاد آوارگان این چنین در انزوا از دنیا نروند.

منبع: خبرگزاری مهر

چاپ
>