X

استاد”دین محمد زمکزهی (زنگشاهی)” نوازنده و خواننده سیستان و بلوچستان به دیار حق شتافت

جمعه, 5 مرداد 1397

استاد دین محمد زنگشاهی هنرمند نوازنده سازهای قیچک ورباب وخواننده سیستان وبلوچستان ساعاتی قبل ،به دلیل بیماری کبدی در بیمارستان شهرستان میرجاوه به دیار حق شتافت.

حسین مسگرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در پیامی درگذشت این هنرمند گرانقدر را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است:”خبر در گذشت زنده یاد استاد دین محمد زنگشاهی از هنرمندان موسیقی استان، غباری از اندوه را بر دل اهالی فرهنگ و هنر استان سیستان وبلوچستان نشاند.

بیشک یاد و خاطره این هنرمند گرانقدر در حوزه موسیقی استان سیستان وبلوچستان همواره زنده خواهد ماند.

اینجانب ضمن تسلیت این ضایعه به جامعه هنری استان، از خداوند متعال برای آن هنرمند فقید علو درجات و برای خانواده و بازماندگان آن مرحوم؛ شکیبایی مسئلت دارم.

به گزارش تسنیم، استاد زمک زهی مبتلا به بیماری کبدی بود که تلاش‌های بسیاری از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و صندوق اعتباری هنر کشور در خصوص درمان وی انجام گرفت که متاسفانه به  دلیل شدت بیماری امکان اعزام و جا به جایی وجود نداشت و درمان به نتیجه‌ای نرسید.

استاد دین محمد زمک زهی از خوانندگان و نوازندگان چیره دست موسیقی بلوچستان بود که در بیش از ۲۰ کشور خارجی و بیش از ۱۵ دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر اجرای برنامه داشته‌اند. استاد زمک زهی فرزند خلف استاد موسی زنگشاهی بود. وی صدای گرم و دلنشین داشت و سازهای قیچک و رباب را به نیکویی می نواخت.

دین محمد یکی از بهترین میراث داران موسیقی بلوچستان بود و  بنیانگذار  گروه موسیقی مکر ان بود. بیش از صدها قطعه موسیقی بلوچی از استاد دین محمد زمک زهی در آرشیو رادیو و تلویزیون استان وجود دارد.

آشنایی استاد زمک زهی به دستگاه‌ها و گوشه‌های موسیقی بلوچستان و معادل ایرانی آن منجر به انتشار کتاب موسیقی بلوچستان  شد و همچنین یکی از مهمترین منابع برای محققان و موسیقی شناسان بود.  وی شیوه ی قیچک نوازی را به گونه‌ای استادانه و دلنشین به اوج رسانده بود.

 

انجمن موسیقی ایران درگذشت این هنرمند فقید را به جامعه موسیقی و خانواده ایشان تسلیت عرض می‌کند.

چاپ
>