X

از شور نوای قشقایی و بختیاری تا نی انبان سواحل جنوبی در جشنواره موسیقی جوان

سه شنبه, 8 مرداد 1398

به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان روز هفتم مردادماه به موسیقی بختیاری، قشقایی، فارس و سواحل جنوبی کشور اختصاص یافته بود. شرکت کنندگان راه یافته به مرحله نهایی هر یک از این نقاط در مقابل هیأت داورانی در دو بخش متشکل از (پروین بهمنی، حمیدرضا اردلان، حسینعلی سعادتی راد) و (محسن شریفیان و احمد علی شرفی) در سه رده سنی به رقابت پرداختند.

بخش نخست اجراهای روز سوم جشنواره موسیقی جوان به اجراهای بختیاری، قشقایی و فارس اختصاص داشت و این نوازندگان که در سه گروه سنی الف، ب و ج تقسیم بندی شده بودند، به نوبت روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را نواختند.

در ابتدا تارخ یوسفی در بخش نقاره در گروه سنی الف به روی صحنه رفت و قطعات خود را اجرا کرد. بعد از او علی خسروانی در رده سنی ب و به اجرا مقابل هیات داوران پرداخت. سپس نوبت به ساز کرنا رسید و فرشاد خسروانی در رده سنی ج به اجرا پرداخت و پس از او بابک قلی زاده نیز به نواختن ساز نی قشقایی پرداخت.

بعد از استراحتی کوتاه، دو نوازنده کمانچه جوان به نام‌های محمدرضا نوروزی و امیر کریمی زاده به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و به اجرا پرداختند. بخش پایانی نیز به ساز نی بختیاری اختصاص داشت و حسین بلایی از رده سنی الف نخستین شرکت کننده این بخش بود. بعد از او عقیل حیدری سودجانی و علی اصغر براتی از رده سنی ب به نی نوازی پرداختند تا بخش نخست اجراهای روز سوم به پایان برسد.

بخش دوم پایانی اجراهای روز سوم جشنواره، به سازهای سواحل جنوبی کشور اختصاص داشت و در ابتدا علیرضا زارعی از رده سنی الف به روی صحنه حاضر شد و به نواختن نی انبان پرداخت. پس از او عرفان سعیدی، آینا جاشویی، مبین مظلوم زاده، ابوالفضل جاشویی، امیرعلی چوگان باز و امیر هوراد سلطانی از این رده سنی برای اجرا مقابل داوران قرار گرفتند.

سپس محمد حیدری خزاشبندی از رده سنی ب و همچنین رضا زارع و امیر تنگسیری از رده سنی ج به نواختن نی انبان پرداختند.

بعد از استراحتی کوتاه، سه نوازنده ساز عود از گروه سنی الف و ب به نوبت روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را نواختند. در ابتدا دانش درآیش از رده سنی الف به عنوان اولین شرکت کننده روی صحنه آمد و پس از او، امیرحسین چنگیز عباسی از این رده سنی و رضا ترک چین از رده سنی ب در مقابل داوران به اجرای قطعات خود پرداختند.

امیرمحمد هاشمی و آرمان کشفی از بوشهر از غایبان روز سوم جشنواره موسیقی جوان بودند.

سیزدهمین دورۀ جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تالار رودکی تهران برگزار خواهد شد.

چاپ
>