X

از تجلیل استاد محمد ابراهیم قراخانلو تا سکوت به یاد هنرمندان تازه درگذشته موسیقی نواحی/آغاز اجراها در منطقه ۳

پنجشنبه, 15 تیر 1402

 

نخستین شب شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران  در منطقه ۳ به میزبانی استان آذربایجان شرقی شامگاه ١۴ تیرماه در مجموعه فرهنگی‌هنری تربیت شهر تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش ستاد خبری شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران، نخستین شب میزبانی استان آذربایجان شرقی(منطقه ۳) از این جشنواره با حضور جمعی از مدیران و مسئولان استان، محمدعلی مرآتی (دبیرجشنواره)، هنرمندان و علاقمندان در مجموعه فرهنگی‌هنری تربیت شهر تبریز برگزار شد.

تجلیل از استاد محمد ابراهیم قراخانلو

در بخش ابتدایی نخستین شب شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پس از سخنرانی غلامرضا میرزازاده (رئیس انجمن موسیقی استان آذربایجان شرقی) و سید محمدحسین بلاغی مبین (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی) گروهی با حضور در صحنه، به سرپرستی استاد سونار نجاری بمنظور تجلیل از استاد محمد ابراهیم قراخانلو با حضور ایشان در مقام خواننده و نوازنده، دایره به قلعه را به اجرا درآوردند.

یاشار جوادپور و رضا نباهت نوازندگان کمانچه و ناقارا نیز نوازندگی این گروه را بر عهده داشتند.

در ادامه نیز استاد خسرو سرتیپی (شاعر، نباتی‌پژوه برجسته و پژوهشگر ادبیات، هنر و فرهنگ مردم آذربایجان) جملاتی در نظم و نثر در وصف توانمندی‌ها و آثار ابراهیم قراخانلو بر زبان آورد و در نهایت نیز از این استاد عرصه موسیقی نواحی تجلیل بعمل آمد.

سکوت به احترام هنرمندان نواحی که دیگر نیستند

همچنین پیش از آغاز اجراهای صحنه‌ای، محمدعلی مرآتی دبیر جشنواره نیز در سخنانی کوتاه یاد و خاطره «استاد علی‌اکبر دلنواز» پیشکسوت عرصه موسیقی مقامی و آئینی استان خراسان رضوی و «استاد خان‌محمد آدینه پور» از اساتید و پیشکسوتان عرصه موسیقی مقامی خراسان شمالی را گرامی داشت و از افراد حاضر در سالن خواست تا به یاد این ۲ استاد برای دقایقی سکوت کنند.

 

نخستین شب میزبانی تبریز( منطقه ۳) از شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران با اجرای صحنه‌ای گروهی از آذربایجان‌ شرقی آغاز بکار کرد؛ این گروه با سرپرستی سرپرست و نوازندگی تار آذربایجانی استاد سونار نجاری، نوازندگی کمانچه توسط پارمیس ستاری، نوازندگی قانون توسط پانیذ ستاری، ناقارانوازی رضا نباهت و قاوال‌نوازی و خوانندگی حسن اسکندری، قطعاتی از موغام شور شامل درآمد، برداشت، مایه و تصنیف و قطعاتی از موغام ماهور شامل تصنیف ماهور، مایه عشاق و تصنیف ماهور را روی صحنه اجرا کردند.

عاشیق علی سلیمی از پیشکسوتان موسیقی آذربایجان شرقی دومین اجرای نخستین شب میزبانی تبریز را روی صحنه به اجرا برد. عاشیق سلیمی (خواننده و نوازنده قوپوز) به عنوان نماینده بخش موسیقی موقام آذربایجان شرقی در هم‌نوازی با اسماعیل خدایی (نوازنده بالابان) قطعاتی از استادنامه و همچنین مقام «تجنیس» را به اجرا درآورد.

در ادامه اعضای گروه «آیدین» از زنجان با حضور در صحنه قطعاتی از موسیقی عاشیقی منطقه زنجان را اجرا کردند، این گروه با سرپرستی عاشیق ستار خدایی (نوازنده قپوز)، نوازندگی بالابان توسط جمال پاسیار و نوازندگی قاوال توسط مالک اژدری بری منفرد سروده‌ای از استاد خدایی برای شهر تبریز، سرودی از ایران و آذربایجان و قطعات «غمچی قایی» و «دیک قافیه» را روی صحنه اجرا کردند که با استقبال افراد حاضر در مجموعه فرهنگی‌هنری تربیت تبریز مواجه شد.

اجرای چهارم شب گذشته نیز به گروه «آتیلا» از آذربایجان شرقی تعلق داشت. این گروه به سرپرستی حسین(آتیلا) رسولی (نوازنده قوپوز) و با حضور حمید سیدحسینی (نوازنده دایره)، ناصر تبریز (نوازنده ناقارا) و خوانندگی محمد جدیری در اجرایی نسبتاً طولانی قطعه‌ای از تصنیف اوشاری را روی صحنه اجرا کردند. در بخش‌هایی از این اجرا نوازندگان سازهای مختلف به تکنوازی و همنوازی با یکدیگر پرداختند.


عاشیق ستار خدایی: موسیقی عاشیقی در این منطقه پرطرفدار است

عاشیق ستار خدایی (سرپرست گروه آیدین از زنجان) در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره درباره مزیت‌های برگزاری جشنواره موسیقی نواحی به میزبانی غیر متمرکز و مشترک ۵ منطقه گفت: پیش‌تر در جشنواره‌های بسیاری در شهرهای مختلف حضور داشتیم اما در جشنواره نواحی به میزبانی تبریز ما به عنوان نوازنده و خواننده موسیقی عاشیقی طرفداران بیشتری داشتیم و این موسیقی طالب بسیاری در این منطقه پیدا کرده است.


سونار نجاری: میزبانی
۵ منطقه از جشنواره را باید به فال نیک گرفت

استاد سونار نجاری نیز در گفت‌وگو با ستاد خبری شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران برگزاری جشنواره امسال در ۵ منطقه مختلف از کشور به طور مشترک را از ابعاد مثبت و نیک جشنواره موسیقی نواحی امسال دانست و گفت: وقتی جشنواره موسیقی نواحی در شهرهای مختلف و میان فرهنگ‌هایی متفاوت برگزار شود، از هنرمندان عرصه موسیقی این شهر‌ها نیز استفاده بیشتری می‌شود.


عاشیق علی سلیمی: جشنواره موسیقی نواحی به نوعی در میان مردم ذائقه‌سازی کرده است

عاشیق علی سلیمی از پیشکسوتان موسیقی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره موسیقی نواحی ایران درباره تغییرات ایجاد شده در میزبانی از این جشنواره گفت: برگزاری جشنواره به روش فعلی خیلی خوب است چراکه مدت زیادی برگزاری این جشنواره به طول می‌انجامد که موجب سرگرمی بیشتر مردم می‌شود.
او تاکید کرد: برگزاری جشنواره‌هایی از جمله جشنواره موسیقی نواحی به نوعی در میان مردم ذائقه‌سازی کرده و این رویداد در مسیر تغییر ذائقه نسبت به موسیقی‌هایی از جمله عاشیقی کمک بسیاری می‌کند.


حسین رسولی: متمرکز نبودن میزبانی جشنواره یک فرصت است

حسین رسولی (سرپرست گروه موسیقی آتیلا) که به عنوان نماینده استان آذربایجان شرقی در جشنواره موسیقی نواحی حضور یافته است نیز در گفت‌وگویی تاکید کرد: برگزاری جشنواره در شهرمان غنیمتی است که قدردان آن هستیم؛ با اقدامی که در متمرکز نبودن میزبان رخ داد، گروه‌های موسیقی نواحی فرصت ظهور و بروز بیشتری را فراهم می‌کنند.

او همچنین پیشنهاد داد تا نهادهایی از جمله سازمان ارتباطات اسلامی از گروه‌های موسیقی نواحی اصیل در اعزام‌ها به کشورهای مختلف حمایت کند.

بخش منطقه ای شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در دو بخش «نشست‌های پژوهشی» و «اجراهای صحنه‌ای» به دبیری محمدعلی مرآتی و در یک گستره ملی به‌ همت دفترموسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌های سراسر کشور به‌صورت غیررقابتی، طی روزهای ششم الی بیست و سوم تیر ماه به میزبانی ۵ استان گلستان(۶ الی ۸ تیر)، چهارمحال و بختیاری(۱۰ تا ۱۲ تیر)، آذربایجان شرقی(۱۴ تا ۱۶ تیر)، کرمانشاه(۱۷ تا ۱۹ تیر) و کرمان (۲۱ تا ۲۳ تیر) در حال برگزاری است.

 

چاپ
>