X
هیأت داوران مطرح کردند:

از تأکید بر تلاش شرکت کنندگان تا پیشرفت چشمگیرساز ویولا

یکشنبه, 3 شهریور 1398

، تالار رودکی در بیست و سومین روز جشنواره ملی موسیقی جوان از نوازندگان سازهای ویولن و ویولا در سه رده سنی الف، ب و ج میزبانی کرد و نفرات راه یافته به مرحله نهایی مقابل هیأت داورانی متشکل از ستاره بهشتی، سیاوش ظهیرالدینی، ایمان فخر، مرجان قنبری مهر، پیام گرایلی و ابراهیم لطفی قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند

شرکت کنندگان بیشتر تلاش کنند

مرجان قنبری مهر درباره ارزیابی خود از اجراها گفت: در جشنواره امسال شرکت‌کننده‌های بیشتری نسبت به سال‌های گذشته حضور داشتند و کیفیت بالایی نیز نسبت به سالیان گذشته از نوازنده‌ها شاهد بودیم.

او ادامه داد: زمانی که ما در سال‌های متوالی آثار باخ را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و این قطعات برای ویولن و ویولا نسبتاً سخت هستند، مشاهده می‌کنیم که بچه‌ها شناخت بیشتری نسبت به سال‌های اولی که این جشنواره برگزار شد داشتند.

قنبری مهر اضافه کرد: در مورد نقاط ضعف اجراها هم باید بگویم که ما در این مرحله از جشنواره متوجه شدیم که هنوز نواختن این قطعات برای شرکت‌کننده‌ها سخت است و هنوز به‌جایی نرسیدن که بتوانند با تسلط کامل این قطعات را اجرا کنند و مطمئن هستم که اگر بیشتر تلاش کنند حتماً می‌توانند این قطعات را به‌خوبی اجرا کنند.
افزایش شرکت‌کنندگان در این ساز داشتیم

سیاوش ظهیرالدینی درباره نظر خود از اجراهای این ساز گفت: خوشبختانه امسال شاهد اجراهای خوب و امیدوارکننده بودیم و شاهد حضور نوازندگانی با سطح بهتر بودیم، همچنین باوجود سختی که در بخش رپرتوار شاهد بودیم اما بازهم با این‌وجود افزایش شرکت‌کنندگان را در این ساز داشتیم.

او ادامه داد: از طرفی دیگر وجود دکتر هومان اسعدی به‌عنوان دبیر جشنواره و انتخاب او از بین اساتید صاحب نام این رشته بر اعتبار این جشنواره اضافه کرده است، جشنواره جوان باوجود اساتید خوب توانسته سطح بالایی را در موسیقی به دست آورد. گرچه هرساله رپرتوار تغییر می‌کند و امسال هم شاهد سخت‌تر شدن آن بودیم اما بازهم این مسئله باعث کاهش شرکت‌کنندگان نشده و آن‌ها برای هرچه بهتر شدن خود حتی باوجود برنامه سخت حضور پررنگ داشته‌اند.
ظهیرالدینی اضافه کرد: به‌عنوان‌مثال رپرتواری که سال گذشته برای رده ج انتخاب شده بود امسال در اختیار رده سنی ب قرار گرفت و این نشان‌دهنده سختی کار و برنامه‌ریزی درست یک جشنواره مدون است. در کل خوشحالم که امسال هم در این جشنواره حضور دارم.

ساز ویولا نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است

پیام گرایلی عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی کلاسیک در بخش سازهای ویولن و ویولا نیز در مورد اجراهای امروز گفت: بنده اولین دوره‌ای است که به عنوان داور در این جشنواره حضور دارم البته سال‌های گذشته به عنوان معلم تعدادی از شرکت‌کنندگان بودم. اجراهای امروز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بود و رپراتواری که سال‌های گذشته برای رده‌های سنی بالاتر در نظر می‌گرفتیم، در حال حاضر در سنین پایین‌تر نیز استفاده می‌شود. این موضوع نشان دهنده این است که سیستم‌های آموزشی بسیار خوب پیشرفت کرده‌اند و تمرکز بر روی سنین پایین‌تر روز به روز بیشتر می‌شود و این موضوع نیز خصوصاً در رده سنی الف نشانه مثبتی است.

وی ادامه داد: البته این موضوع نیز می‌تواند نگران کننده باشد به دلیل اینکه تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان از بدنشان درست استفاده نمی‌کردند و این موضوع مورد بسیار مهمی است و امیدوارم که معلمین توجه بیشتری به مبانی موسیقی، شناخت آکوستیک ساز و همچنین توجه آن‌ها به استفاده بچه‌ها از بدنشان داشته باشند. جنبه مثبت آن نیز این است که خیلی خوب است که بچه‌ها در سنین پایین‌تر به موسیقی کلاسیک توجه می‌کنند و معلمان نیز زحمات فراوانی می‌کشند که نتایج خوبی برای بچه‌ها به بار می‌آورد.

این نوازنده همچنین تصریح کرد: رده سنی ج به دلیل اینکه سنین بالاتری دارند و بیشتر کار کردند، از نظر کیفیت نهایی که بر روی استیج اجرا می‌شود، همیشه نتیجه بهتری بدست می‌آید اما همیشه رده سنی الف برای من از اهمیت بالاتری برخوردار است و به همین دلیل از اجراهای رده سنی الف بیشتر رضایت داشتم. ساز ویولا در سیستم آموزشی ما خیلی خوب جا افتاده است و پیشرفت قابل توجهی داشته است به دلیل اینکه معلمین با سواد و زحمتکشی در این سال‌ها اضافه شدند و بدون شک این ساز نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است.
پیام گرایلی در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان گفت: به عنوان کسی که خودم در آن سهیم هستم، جشنواره فوق‌العاده‌ای است و خوشحالم که چنین جشنواره‌ای در کشور برگزار می‌شود و امیدوارم که برگزاری این جشنواره تداوم داشته باشد. تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر شده و امیدوارم که این روال به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند و کیفیت اجراها توسط معلمین و اساتید بهتر شود. برای تمام مسئولین و برگزارکنندگان جشنواره موسیقی جوان آرزوی موفقیت می‌کنم و خوشحالم که امسال همکاری نزدیک‌تری با آن‌ها داشتم.

چاپ
>