X
هیأت داوران مطرح کردند:

از تأثیر جشنواره بر جوانان تا پیشرفت موسیقی مازندران

دوشنبه, 14 مرداد 1398

جشنواره ملی موسیقی جوان در هشتمین روز خود میزبان هنرمندان مازندرانی در بخش‌های دوتار، قرنه، آواز، سرنا، کمانچه، لَلِه‌وا و دسرکوتن بود که در تالار رودکی مقابل هیأت داورانی متشکل از فضل‌الله دهقان، ابوالحسن خوشرو، ارسلان طیبی و مسلم فهیمی به اجرای قطعات خود پرداختند.

جشنواره موسیقی جوان اتفاقی فرخنده به شرط تداوم

فضل الله دهقان عضو هیأت داوران بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی مازندران در مورد اجراهای روز هشتم جشنواره گفت: اجراهای امسال به نسبت سال‌های گذشته بسیار بهتر بود و تمام نوازندگانی که در این دوره حضور داشتند، در دوره گذشته نیز شرکت کرده بودند و طبیعتا یک سال تمرین کردند و این تمرین‌ها باعث شد که کیفیت اجراهایشان خیلی بهتر شود و بنده بسیار امیدوار شدم که روز به روز این نوازندگان جوان پیشرفت می‌کنند و به طبع موسیقی مازندران نیز پیشرفت می‌کند.

اجراهای امروز آنقدر خوب بود که من در هیچکدام از اجراها نقطه ضعفی را مشاهده نکردم ضمن اینکه اجراها بسیار فشرده و خوب بود که کار را برای اعضای هیأت داوران بسیار سخت کرده است. بسیاری از نوازندگانی که متأسفانه مقامی کسب نمی‌کنند، لایق این بودند که جزو برترین‌ها قرار گیرند.

جشنواره موسیقی جوان یک اتفاق فرخنده و خوبی است به شرطی که این جشنواره ادامه داشته باشد و دچار مسائل حاشیه‌ای مختلف نشود. اگر این جشنواره ادامه داشته باشد به طور قطع می‌تواند به رشد و پیشرفت نوازندگان جوان کمک کند.

 

نوازندگان امسال نسبت به سال گذشته کیفیت بالاتری داشتند

مسلم فهیمی دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش موسیقی مازندران نیز در مورد کیفیت اجراهای روز هشتم جشنواره موسیقی جوان گفت: کیفیت اجراهای امسال نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب بود و به تمام مسئولین و دست‌اندرکاران جشنواره تبریک و خسته نباشید می‌گویم. نوازندگان نسبت به سال قبل انرژی زیادی داشتند. تمام اجراها را دوست داشتم اما به شخصه از نوازندگان ساز نقاره بسیار راضی بودم.

 

نقطه ضعفی که من در اجراهای امروز دیدم این بود که قطعاتی که اجرا می‌شد، بسیار شبیه به هم بود همچنین یک‌سری از سازها کوک نبودند.

جشنواره موسیقی جوان در دوره‌های گذشته ثابت کرده که می‌تواند به رشد موسیقی کشور کمک کند و نوازندگانی که امسال اجرا کردند نسبت به سال گذشته کیفیت بالاتری داشتند و این موضوع نشان می‌دهد که جشنواره موسیقی جوان کار خودش را به خوبی انجام داده است.

 

تأثیر این جشنواره بر روی جوانان بسیار زیاد است

ارسلان طیبی عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش موسیقی مازندران نیز در مورد اجراهای روز هشتم جشنواره موسیقی جوان گفت: اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم و رقابت‌ها نزدیک به هم بود و به همین دلیل کار برای اعضای هیأت داوران برای انتخاب نفرات برگزیده بسیار سخت شده است و سعی کردم نفراتی را به عنوان برگزیده انتخاب کنیم که کمترین میزان اشتباهات را در بین تمامی شرکت‌کنندگان داشت.

جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بسیار بزرگ است و تأثیر این جشنواره بر روی جوانان بسیار زیاد است. بنده در دوره نهم جشنواره که برای نخستین بار به عنوان داور شرکت کردم، تنها ۵ نفر از استان مازندران شرکت کردند اما در حال حاضر بیش از ۶۰ نفر به مرحله نهایی راه یافتند. تداوم جشنواره باعث می‌شود که جوانان تشویق شوند و به دنبال موسیقی نواحی منطقه خودشان می‌روند. حدود ۲۰ سال پیش نوازنده لَلِه‌وا و دوتار به اندازه انگشتان دو دست نداشتیم اما هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم که تعداد زیادی از نوازندگان این سازها را انتخاب کرده‌اند و آن‌ها را می‌نوازند.

تنها نقطه ضعفی که بنده در اجراهای امروز دیدم این بود که موقع اجرا عده‌ای از نوازندگان دچار استرس شدند و همین استرس باعث شد که نتوانند به خوبی اجرای خودشان را انجام دهند. عده دیگری از نوازندگان نیز به دلیل خستگی ناشی از مسافت طولانی، نتوانستند اجراهای بسیار خوبی را پشت سر بگذارند.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از ۵ مرداد تا ۵ شهریور در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.

چاپ
>