X

از استقبال مخاطبان تا صدای شنیدنی ساز حسام اینانلو در غزل ساز

چهارشنبه, 14 تیر 1402

نخستین شب اجراهای صحنه ای مجموعه موسیقایی «غزل ساز» شامگاه سه شنبه ۱۳ تیرماه در تالار رودکی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، این کنسرت ها که متمرکز بر بداهه نوازی وتک نوازی است، به مدت سه شب از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ تیرماه با شش اجرا به همت انجمن موسیقی ایران و با مشارکت بنیاد فرهنگی،هنری رودکی برگزار می شود.

درشب نخست این اجرا که در دو بخش برگزار شد، بخش اول آن اختصاص داشت به نوازندگی پریچهر خواجه، نوازنده ساز قانون و بخش دوم و پایانی آن با نوازندگی حسام اینانلو نوازنده ساز کمانچه به اجرا درآمد.

حسام اینانلو نوازنده نام آشنای ساز کمانچه در بخش دوم، نخستین کنسرت “غزل ساز” به روی صحنه رفت. اجرای که بسیار مورد توجه حاضران در سالن قرار گرفت. اینانلو دراین کنسرت که متمرکز بر تکنوازی است، قطعاتی را بصورت بداهه در آواز اصفهان به اجرا درآورد.

حسام اینانلو سال ۱۳۶۶ در تهران متولد شد. او هنر آموخته اساتیدی چون محمد رضا لطفی و اردشیر کامکار است. حسام اینانلو طی سالها فعالیت هنری اش، آثاری همچون «رهگذار»،«من جدا گریه کنان ابر جدا» با صدای مظفر شفیعی،«صبح امید»،«پشت پرچین سخن»، «در آیینه ی اوهام»، « نجوایی برای باد»، «چهار راه»، «ابوعطا(موسیقی دستگاهی ایران)»، «هنگام که گریه می دهد ساز»، «رام»، «یال و باد وهم»، «میان»،« مرثیه ای برای بودن»، «ما نیز روزگاری»، «ردیف میرزا عبدالله روایت نورعلی برومند» را اجرا و منتشر کرده کرده است. از جمله فعالیت‌های هنری حسام اینانلو می توان به همکاری با گروه «شیدا» به سرپرستی محمد رضا لطفی، گروه «خورشید» به سرپرستی مجید درخشانی، همکاری با گروه «نهفت» به سرپرستی جهانشاه صارمی و گروه ماهریز اشاره کرد. همچنین اجرای کنسرت بداهه نوازی با رامبرانت تریو در سال ۱۳۹۵ در تالاروحدت تهران، اجرای کنسرت مشترک در سال ۱۳۹۳ با نوازندگی پیانو پیمان یزدانیان به نام «رام» که شامل بداهه نوازی کمانچه و پیانو بود و در تالار وحدت برگزار شد. اجرای کنسرت در جشنواره فجر از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ و البته اجرای کنسرت فستیوال (show of hands)  بداهه نوازی سازهای زخمه ای که در سال ۱۳۹۶ برگزار شد و همکاری در اجرای چندین موسیقی فیلم از جمله «ابد و یک روز» و «تختی» از مجموعه فعالیت های هنری این هنرمند است.

«غزل‌ساز» مجموعه اجراهایی در باره حفظِ هویت موسیقی ردیف- دستگاهی است که با نگاهی به موسیقی آوازی ایران برنامه ریزی شده است. چرا که آواز متر و معیاری شناخته شده چه در ساز و چه در کلام در موسیقی ایران است؛لازم به ذکر است معیارهای متعددی در رشد و شکوفایی نوازندگان و خوانندگان تاثیرگذار موسیقی وجود دارد که مجموعه «غزل ساز»در دوره‌های بعدی، به تک‌تک آنها خواهد پرداخت. اولین دوره از مجموعه برنامه‌های «غزل‌ساز» مربوط به موسیقیِ سازی و تکنوازی‌هایی از این دست خواهد بود. نوازندگانی که تبحّر خود را در طول سالیان متمادی با تمرکز بر بداهه‌نوازی به‌دست‌ آورده‌اند.

نخستین شب این اجرا، سه شنبه ۱۳ تیرماه با حضور نوازندگانی همچون پریچهر خواجه( قانون) وحسام اینانلو(کمانچه) برگزار شد و در شب دوم، چهارشنبه ۱۴ تیرماه، عیسی غفاری(سه‌تار) و بهاره فیاضی(تار) به روی صحنه می روند.

زمان خیری(نی) و قاسم رحیم زاده(تار) به همراه کامبیز گنجه‌ای(تنبک) در شب آخرپنج شنبه ۱۵ تیرماه، میزبان علاقمندان این مجموعه خواهند بود.

چاپ
>