X
تشریح جزییات بخش بین‌الملل جشنواره موسیقی نی‌انبان

اجرای ۱۰ نوع نی‌انبان از ۶ کشور دنیا در جشنواره نی‌انبان

دوشنبه, 18 اسفند 1399

نخستین جشنواره موسیقی نی‌انبان با اجرای ۱۰ نوع نی‌انبان از ۶ کشور در منطقه آزاد کیش برگزار می‌شود.

به گزارش نای، محسن شریفیان دبیر بخش بین‌الملل جشنواره نی‌انبان ضمن تشریح جزییات این بخش گفت: اولین دوره جشنواره طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی قرار بود در قالب ملی برگزار شود که ازهمان ابتدا پیشنهاد دادم با توجه به مقارن شدن زمان برگزاری فستیوال با روز جهانی نی‌انبان می‌توانیم با دعوت از نوازندگانی از سایرکشورها این رویداد موسیقایی را شاخص‌ترکنیم به نوعی که هم به نفع نوازندگان نی‌انبان کشورمان وهم به نفع مخاطبان این ساز باشد، چرا که می‌توانند از این طریق به تفاوت‌ها و وجود انواع نی‌انبان پی ببرند که خوشبختانه این پیشنهاد مورد قبول واقع شد و ما شاهد برگزاری این جشنواره در سطح بین‌المللی هستیم.

وی ادامه داد: در اولین دوره از جشنواره موسیقی نی‌انبان نوازندگانی ازکشورهای کرواسی، فرانسه، مجارستان، ایرلند، ترکیه و ایران در کنار هم اجراهایی خواهند داشت، به طوری که مخاطبان شاهد حضور و اجرای ۱۰ نمونه نی‌انبان در روزهای برگزاری جشنواره هستند.

دبیر بخش بین‌الملل نخستین جشنواره موسیقی نی‌انبان با اشاره به تجلیل از پیشکسوتان نی‌انبان در این جشنواره بیان داشت: عنوان پیشکسوت به معنی کهنسال‌بودن نوازندگان نیست، بلکه ملاک ما اقداماتی است که نوازندگان این ساز برای شناسایی و معرفی این نی‌انبان انجام داده‌اند با در نظرگرفتن این مقوله از چند تن نوازنده برجسته نی‌انبان در این دوره تجلیل خواهیم کرد.

این نوازنده نی‌انبان با اشاره به اینکه هدف اصلی جشنواره گفتمان موسیقایی بوده افزود: هر کشوری نی‌انبان مخصوص خودش را با صدادهی و لحن خاص دارد و نمی‌توان هیچ‌کدام را با نی‌انبان کشوری دیگر مقایسه کرد بر این اساس نمی‌توانستیم جشنواره را رقابتی برگزار کنیم. در واقع هدف رقابتی نبوده بلکه می‌خواستیم دور هم جمع شویم و با سازهایمان گفتمان موسیقایی انجام دهیم. همچنین در نظر داریم سال آینده برنامه ویژه‌ای برای بانوان نی‌انبان‌نواز داشته باشیم.

شریفیان در خاتمه خاطر نشان کرد: اغلب سازهای جهان این قابلیت را دارند که هر ساله فستیوال خودشان را داشته باشند اما خوشحالم که برای نی‌انبان این اتفاق افتاده است.

نخستین جشنواره بین‌المللی نی‌انبان توسط معاونت گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفندماه در کیش برگزار خواهد شد که فؤاد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین‌الملل را برعهده دارند.

چاپ
>