X

اجرای کریستف رضاعی و خیام‌خوانی بوشهری در هزاره خیام

چهارشنبه, 13 تیر 1397

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، حسن بلخاری (دبیر علمی هزاره خیام، استاد دانشگاه تهران و رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی) با بیان این که ۱۴ تیر به مناسبت روز قلم، رویداد هزاره خیام با نخستین نشست خود در تهران و در فرهنگسرای نیاوران آغاز می‌شود، افزود: برنامه اصلی رویداد هزاره خیام بعد از سلسله نشست‌هایی در تهران، تبریز و اصفهان در ۲۸ اردیبهشت سال آینده برنامه‌‌ریزی شده است.

بلخاری در خصوص مهمانان این نشست گفت: نخستین نشست هزاره خیام میزبان سه سخنران خیام‌‌پژوه از دیگر کشورها خواهد بود. تناسکوئیچ (رییس کرسی شرق‌شناسی دانشگاه بلگراد و نماینده صربستان در یونسکو) در این مراسم سخنرانی خواهد کرد، همچنین الک کویین لینچ (رییس انجمن خیام‌شناسی روسیه) و نادیه المضاحکه (دکترای فلسفه هنر و خیام‌پژوه از قطر) نیز در این مراسم دیدگاه‌ها و نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند.

او از حضور هنرمندی از مجارستان در این نشست خبر داد و گفت: آندراش ساندرو کوکسیس (هنرمند مجارستانی) که مجسمه‌ای از خیام ساخته و  در یکی از شهرهای این کشور نصب شده، یکی دیگر از مهمانان ویژه این نشست است. همچنین این هنرمند کتاب رباعیات خیام را با تصویرگری گیزلا سینایی در این کشور به چاپ رسانده که گیزلا سینایی نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

به گفته بلخاری، فخری البوش (استاد دانشگاه دمشق و خیام‌پژوه) هم از دیگر مدعوین این نشست است که به ایران سفر خواهد کرد.

دبیر نخستین نشست هزاره خیام اظهار داشت: براساس برنامه این نشست غلامحسین ابراهیمی دینانی، عبدالله انوار، غلامرضا اعوانی، احمد تمیم‌داری  و یونس کرامتی اندیشمندانی هستند که در بخش‌های دیگر مراسم با موضوع خیام، سخنرانی خواهند داشت.

بلخاری ادامه داد: خیام‌خوانی بوشهر به همراه اجرای برنامه توسط هادی منتظری برنامه‌های موسیقایی این رویداد هستند. ویژه برنامه این رویداد نیز اجرای کریستف رضاعی از آثار خود براساس رباعیات خیام است.

او گفت: همچنین ویژه‌نامه هزاره خیام در قالب مجله فرهنگی هنری «آنگاه» نیز در این برنامه رونمایی خواهد شد. در این نشست سفرای خارجی و هنرمندان کشور در حوزه‌های تئاتر، تجسمی و موسیقی برای شرکت در این برنامه دعوت شده‌اند.

به گفته رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، برنامه‌ریزی محتوا و انتخاب مهمانان این نشست توسط شورای سیاستگذاری متشکل از هنرمندان و اساتید فرهنگ و هنر کشور انجام شده است. «خیام، هندسه، ریاضیات»، «خیام، فلسفه ایرانی اسلامی»، «خیام و حکمت» و «خیام و موسیقی» از محورهای نخستین نشست هزاره خیام است.

رویداد هزاره خیام به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران و معاونت امور هنری و همچنین همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

چاپ
>