X

اجرای شادیانه های شب چله اقوام آذری

جمعه, 1 دی 1396

دومین روز از برگزاری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار در حالی برگزار شد که هنرمندان برگزیده موسیقی آذربایجان شرقی شادیانه های شب چله اقوام آذری را در تالار رودکی اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، دومین روز از برگزاری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» پنجشنبه شب ۳۰ آذر ماه در حالی برگزار شد که هنرمندان برگزیده موسیقی آذربایجان شرقی در طولانی ترین شب سال شادیانه های شب چله را برای مخاطبان خود در تالار رودکی اجرا کردند.

علی مغازه ای دبیر هنری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» در ابتدای این برنامه گفت: ما قبل از برگزاری دوره های مختلف فستیوال آینه دار به طور کامل به شناسایی موسیقی مناطق مورد نظرمان می پردازیم و تمام تلاش هم بر این است که به تمامی جزییات پرداخته شود تا گونه ای در این پژوهش ها مغفول واقع نشود. جالب است بدانید بسیاری از گونه هایی که ما برای حضور در این دوره از فستیوال دعوت کرده ایم به طور کامل رو به فراموشی است و هنرمندان این سبک ها هم اکنون به طور کامل خانه نشین هستند که اگر پای صحبت های آنها بنشینید درد دل های زیادی برای گفتن دارند.

وی در بخش بعدی از صحبت های خود به معرفی گروه های شرکت کننده در بخش اول و موسیقی موقامی منطقه آذربایجان در استان های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زنجان پرداخت و گفت: برنامه های و بازی های آیینی که شما امشب شاهد اجرای آنها خواهید بود به گونه ای است که من حتم دارم تالار رودکی را لرزانده و شب خوبی را برای همه ما رقم خواهد زد.

این پژوهشگر در ادامه صحبت های خود با اشاره به زلزله چهارشنبه شب تهران عنوان کرد: هنرمندانی که برای اجرا در این فستیوال به تهران سفر کرده اند، پس از زلزله  آذربایجان آرزو کردند که هرگز در تهران چنین اتفاقی نیفتد. آنها در همین چند روز از مردم ورزقان یاد کردند و گفتند هنوز قلب آذربایجان زخم است و ما برای همه مردم ایران آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.

دبیر هنری فستیوال آینه دار با اشاره به کیفیت مناسبت اجراهای درنظر گرفته شده در این دوره از فستیوال توضیح داد: جوانان فعال در موسیقی آذربایجان معتقدند موسیقی اقوام ایران موسیقی فعالی نبوده و در عوض موسیقی کشور آذربایجان است که در پرکاری به سر می برود و اتفاقا از این جهت است که جوانان کشور ما معطوف به آن کشور می شوند ولی من خوب به یاد دارم عالیم قاسم اُف هنرمند موسیقی مقامی آذربایجان در نشستی گفته بود «در ایران هنرمندان خوبی در حوزه موسیقی دارید، نمی دانم چرا از من برای این کار دعوت می کنید؟»

در بخش اول که به نسبت برنامه های اجرا شده روز اول از حال و هوای شادتری برخوردار بود، گروه «گنجلیک» به سرپرستی یعقوب قهرمانی به اجرای بازی های آیینی آذری از جمله «قازاقی» و «یاللی» پرداختند. فیروز حسن زاده خواننده، حمید نامور خواننده، اکبر شعاع خواننده، بهروز مقدم نوازنده تار، روزبه مقدم نوازنده کمانچه، بهنام لشگری نوازنده گارمان، آیدین حسینی نوازنده نقاره و سهند علی رضایی نوازنده قوشا ترانه های مردمی یا «فولکلور خلق ماهنی لاری» را به علاقه مندان ارایه دادند.

اما در بخش دوم دومین روز از برگزاری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار که با آیین شب یلدا همزمان شده بود، «شادیانه های شب چله» یا «شاد چیلله گئجه سی» برای تماشاگران اجرا شد. در این بخش گروه «گنجلیک» به سرپرستی یعقوب قهرمانی با بازی های آیینی «قازاقی»، «توی خانا» و «یاللی»، استاد نعمت جوانشیر خواننده، سعید محمودیان نوازنده کمانچه، سینا جوانشیر نوازنده قاوال، حسین عطاپور نوازنده تار، عاشیق ولی عبدی نوازنده قوپوز با اجرای موسیقی عاشیقی اهر به اجرای برنامه پرداختند.

چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار به مدیریت احسان رسول اف و دبیری علی مغازه ای از روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه  تا روز جمعه اول دی ماه با محوریت موسیقی اقوام شمال غرب ایران در تالار رودکی تهران برگزار است.

چاپ
>