X

اجرای «سوگ شفق» بیانگر نویدی تازه در حوزه موسیقی است/ امسال، سال بی نظیری در حوزه هنرهای آیینی بود

سه شنبه, 21 شهریور 1402

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب افزود: «سوگ شفق» کار بسیار فاخر و ارزشمندی است که اجرا شد و در این برنامه، ارکستر بسیار هماهنگ و در سطح بسیار عالی ظاهر شد . خوانندگان نیز اجرای  بسیار خوبی به تماشا گذاشتند. انتخاب اشعار نیز فوق العاده و هوشمندانه بود و این نگاه برگرفته از ایده آهنگساز اثر بوده است که توانسته اشعار قدیمی  را در کنار اشعار جدید قرار بدهد و این تلفیق موجب شده  اثر موسیقایی بسیار بدیع و کم نظیری شکل بگیرد.

وی ادامه داد: بر این اساس اجرای «سوگ شفق» بیانگر نویدی تازه در این حوزه است و با حضور این چهره های تحول آفرین، اتفاقات مبارکی در حوزه موسیقی شاهد خواهیم بود.

اسماعیلی گفت: «مجموعه کار «سوگ شفق»  به مناسبت اربعین حسینی بوده است و بیانگر همراهی جامعه موسیقایی کشورمان با تحولات جامعه و نبض فرهنگی جامعه و عمق ایمانی دینی جامعه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: در مراسم اربعین امسال نزدیک به ۷۰ درصد مردم،  مشتاق زیارت اربعین بودند. بنابراین وقتی اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران، عزادار حادثه کربلا و مصیبت عاشورا هستند، همراهی جامعه هنری با این تراز بالا، بسیار جای امیدواری دارد.

وی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری اجرای این موسیقی درباره هدف از تولید و محتوای بیشتر  در زمینه کارهای آیینی از سوی هنرمندان و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به معاونت هنری تاکید کردیم برنامه ویژه ای  برای تقویت این موضوع در نظر بگیرند. اهالی هنر بخش مهمی از جامعه تاثیر گذار ما هستند و در تولید کارهای متناسب با ایام مختلف خوش ذوق عمل می کنند.

اسماعیلی ادامه داد: ما نیز باید بستر های لازم را در حمایت از کار این عزیزان فراهم کنیم و قطعا  با این دیدگاه اتفاق مبارکی رخ  خواهد داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امسال، سال بی نظیری در حوزه هنرهای آیینی بود که پشت سر گذاشتیم. در همین ایام برنامه های مختلف موسیقایی در تالار وحدت، تالار رودکی و همچنین مجموعه برج میلاد با اجرای سبک های  مختلفی از موسیقی آیینی برگزارشد و  این نشان از  شور و عشق و علاقه هنرمندان عزیز ما نسبت به مسائل مذهبی است.

اسماعیلی به اجرای کارهای آیینی در بخش موسیقی شادیانه نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه شادیانه ها و آیین های سور و شادی باید کارهایی تولید شود و یکی از برنامه های مهم  با همین نگاه و  در این زمینه تقویت موسیقی مقامی و محلی است.

«سوگ شفق» با همراهی ارکستر بزرگ متشکل از نوازندگان به رهبری عرفان وکیلی و خوانندگان کُر به رهبری سرژیک میرزائیان با خوانندگی مجتبی عسگری (امام حسین (ع))، هادی فیض‌آبادی (حضرت عباس(ع))، سیدمحسن حسینی (جناب حُر)، امیرحسین سمیعی (عمربن سعد)، محمدرضا صفی (شمر) و ستار روزبه (ابلیس) به آهنگسازی میلاد آقایی است.

اجرای مناسبتی-مذهبی «سوگ شفق» به تهیه‌کنندگی انجمن موسیقی ایران و با مشارکت برج میلاد به مناسبت اربعین حسینی (ع) در برج میلاد تهران برگزار شد.

چاپ
>