X
در نهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران

اجرای آی‌محمد یوسفی با دوتار ابریشمی

چهارشنبه, 8 اردیبهشت 1395

امسال برای نخستین بار استاد آی‌محمد یوسفی، قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین نوازنده‌ی بخشی، در سبک درگز در نهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی برنامه اجرا می‌کند.

به گزارش نای، بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته از سوی دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی موسیقی نواحی که از روز ۱۷ اردیبهشت در کرمان آغاز می‌شود، ضمن تجلیل از استاد آی‌محمد یوسفی به عنوان قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین خواننده و نوازنده‌ی بخشی در سبک درگز، وی برای نخستین‌بار در نهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران قطعاتی را اجرا خواهد کرد.

استاد آی‌محمد یوسفی برگزاری جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران را فرصتی می‌داند که استادان موسیقی نواحی بتوانند تجربه‌های خود را به جوان‌های علاقه‌مند منتقل کنند.

این خواننده و نوازنده‌ی پیشکسوت دوتار ابریشمی، که همیشه از طریق کشاورزی روزگار ‌گذرانده و پیش از این تنها در یکی دو جشنواره‌ی منطقه‌ای و یک‌بار نیز در کشور اتریش اجرای برنامه داشته، با ابراز خرسندی از حضورش برای نخستین‌بار در جشنواره‌ی موسیقی نواحی از برگزاری این جشنواره به‌طور مستقل ابراز خرسندی می‌کند و امیدوار است این جشنواره در سال‌های آینده نیز به همین روند و به صورت منظم برگزار شود تا از دل آن نوازنده‌های جوان به جامعه معرفی شوند.

آی‌محمد یوسفی، متولد ۱۳۰۲ در روستای تگن، شهر درگز، استان خراسان رضوی، شاگرد اولیاقلی یگانه بوده است. او از معدود نوازندگانی است که هنوز با تار ابریشم که صدایی بم‌تر از دوتار سیمی دارد و رنگ و صوت آن متفاوت است، می‌نوازد. آی محمد یوسفی بیش از شصت سال است که به شیوه‌ی بخشی‌های شمال خراسان می‌خواند و دوتار می‌نوازد و در زمینه داستان‌سرایی و نقل افسانه‌ها و آیین‌های قومی و منطقه‌ای فعالیت دارد.

نهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران به دبیری ایرج نعیمایی از ۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت در کرمان برگزار می‌شود.

چاپ
>