X
در ویژه‌برنامه‌ی «نقش عشق»

آیین تجلیل از استاد کریم صالح‌عظیمی برگزار می‌شود

دوشنبه, 5 مهر 1395

آیین تجلیل از استاد کریم صالح‌عظیمی، ردیفدان و خواننده‌ی موسیقی سنتی ایرانی، در ویژه‌برنامه‌ی «نقش عشق» جمعه ۹ مهر، ساعت ۱۹، با حضور پیشکسوتان و هنرمندان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

به گزارش نای، در این برنامه فاضل جمشیدی و داود آزاد درباره فعالیت‌های هنری استاد صالح‌عظیمی به سخنرانی می‌پردازند و پخش فیلم، ساز و آواز با حضور هنرمندان عبدالحسین مختاباد (آواز)، حسین پرنیا (سنتور)، هادی منتظری (کمانچه) و سبحان مهدی‌پور (آواز) در دو بخش اجرا می‌شود.

کریم صالح‌عظیمی سال ۱۳۲۵ در تبریز متولد شد. وی با شنیدن صدای آواز استاد بزرگ ابوالحسن‌خان اقبال‌آذر (اقبال‌السطان) به موسیقی سنتی علاقمند شد و پس از معرفی توسط شادروان محمود فرنام به محضر شادروان استاد ابوالحسن اقبال آذر به فراگیری ردیف آوازی و شیوه‌ی آوازخوانی آن استاد مبادرت ورزید.

صالح‌عظیمی تا کنون تنها ارائه‌دهنده‌ی سبک و شیوه‌ی آوازی استاد اقبال آذر است و وفادارترین شاگردی به شمار می‌رود که استاد آذر طی یک صد و چند سال زندگی خویش تربیت کرد.

انس و مودت صالح‌عظیمی تا آخرین لحظه‌ی حیات استاد اقبال ادامه یافت و او از محضر آن خواننده‌ی بزرگ بهره‌ی بسیار برد و به حد مقبول اهل فن از لحاظ اجرای آواز ایرانی رسید تا جایی که روزی در حضور استاد شهریار، استاد محمود فرنام و دکتر بهروزیه به امر استاد اقبال آذر، دنباله‌ی آواز چهارگاه را پس از استاد در گوشه‌های حصار، کرشمه، مویه و فرود ادامه داد و مورد تشویق حاضران (که همگی صاحب نظران موسیقی اصیل ایران بودند) قرار گرفت. در حقیقت می‌توان ایشان را در بخش آموزش ردیف‌های مکتب تبریز، تنها یادگار اقبال بزرگ دانست. پس از فوت شادروان استاد اقبال آذر بنا به درخواست وزارت فرهنگ و هنر وقت، به تهران آمد و پس از گذراندن دوره‌ی عالی ردیف آوازی در محضر زنده‌یاد عبدالله دوامی موفق به اخذ گواهینامه با دستخط استاد شد. تاکنون دو اثر (آوای همایون و آواز شور) از صالح‌عظیمی منتشر شده که در جای خود جزء آثار فاخر اجرای آواز دستگاهی است.

صالح‌عظیمی از سال ۱۳۶۰ در مرکز موسیقی صداوسیما، مرکز حفظ و پژوهش موسیقی سنتی ایران، حوزه هنری، مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه سوره به تدریس موسیقی و آواز مشغول بود.

3

علاقه مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران مراجعه کنند.

چاپ
>