X

آیین بزرگداشت قیصر امین پور در نیاوران برگزار شد

یکشنبه, 9 آبان 1395

همزمان با سالروز درگذشت مرحوم دکتر قیصر امین‌پور، شاعر و غزلسرا، شامگاه شنبه ٨ آبان آیین بزرگداشتی با همکاری دفتر شعر جوان و بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و با حضور معاون هنری وزارت ارشاد در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش نای، در این برنامه با حضور خانواده این شاعر، شخصیت‌های بزرگ فرهنگی و هنری، شاعران و اهالی فرهنگ و هنر به ایراد سخن پرداختند.

سیدعباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، در ابتدای این برنامه با بیان اینکه قیصر امین‌پور از نظر من انسان غریبی بود بیان داشت: پشت چهره‌ی همیشه خندان وی غمی نهفته بود، زیرا این شاعر بزرگ هیچگاه از درد جامعه دور نبود.

در ادامه، مقاله‌ی دکتر نظری، استاد دانشگاه، در خصوص قیصر امین‌پور نیز قرائت شد که در بخشی از این مقاله آمده است: قیصر از معدود شاعرانی است که اخلاق و انصاف را در اشعارش رعایت کرده است. وی شاعری بوده که انقلاب را تجربه کرده ولی از شتاب‌زدگی در اشعارش اجتناب می‌کند. در اشعار قیصر می‌توان ظرایف و تعامل را دریافت کرد. قیصر شاعری است که ساکن آرمانشهر و سازنده‌ی  آرمانشهر بود. قیصر جامعه‌ای آرمانی که عدالت در آن گسترده باشد طلب می‌کرد، آرمانشهری که پیوند میان فرد و مذهب را می‌پندارد.

چرخه امید و ناامیدی در ادبیات معاصر

ساعد باقری، شاعر و ترانه‌سرا، در ادامه با بررسی اشعار اجتماعی نیما و قیصر امین‌پور و با بیان اینکه بعد از کودتای ۲۸ مرداد، در حوزه‌ی ادبیات معاصر گردش چرخه‌ی امید و ناامیدی کارساز است عنوان داشت: در اشعار معاصر شاعران ایران، گردش امید و ناامیدی محرز است اما سماجت امید کارساز می‌شود. امید دوم که امید مجرب است دوباره امید نخست می‌شود و این چرخه هیچگاه متوقف نمی‌شود، یعنی در این چرخه دوبار امید را می‌توان دید. با توجه به این چرخه می‌توان چهار شعر نیما و چهار شعر قیصر امین‌پور را با هم مقایسه نمود. اشعار نیما چون پادشاه فتح، آقا توکا و اشعاری چون میراث باستانی و نوبت از قیصر امین‌پور را می‌توان در این نوع اشعار دید. در این اشعار یاس مطلق وجود دارد ولی در نهایت سوسوی امید را نیز می‌توان ملاحظه نمود.

محمدعلی بهمنی، شاعر و غزلسرای صاحب نام کشور، نیز در این برنامه با بیان اینکه قیصر کاشف راز بود، قطعه شعری را در مورد قیصر امین‌پور قرائت کرد.

در ادامه مصطفی ملکیان، نویسنده و مؤلف، پیرامون شخصیت قیصر امین‌پور گفت: یکی از مشکلاتی قیصر در اشعارش به آن اشاره می‌کند فاصله گرفتن از کودک درونش است. در واقع این منشا بسیار مهمی است در دردها و رنج‌های او که علاوه بر درد و رنج مردم، شخصیت بیرونی او بسیار سالخورده‌تر از درونش بود. این شاعر در اشعار خودش به ۱۸ نیاز کودک درون خود اشاره می‌کند که قابل توجه است. با این وجود اولین و مهم‌ترین نکته در اشعار قیصر عاشقی است.

در پایان این برنامه با حضور علی مرادخانی، معاون هنری وزارت ارشاد، و اسرافیل شیرچی، هنرمند خوش‌نویس، یکی از آثار ارزشمند این هنرمند به خانواده‌ی امین‌پور هدیه شد.

در این برنامه بسیاری از شخصیت‌های برجسته‌ی فرهنگی و هنری از جمله فاضل جمشیدی، سهیل محمودی، محمد سلمانی، غلامرضا طریقی و چیستا یثربی و همچنین زیبا اشراقی، همسر مرحوم قیصر امین‌پور، حضور داشتند.

چاپ
>