X

آیین بزرگداشت «سیدجلال‌الدین محمدیان» برگزار می شود

یکشنبه, 25 تیر 1402

آیین بزرگداشت «سیدجلال‌الدین محمدیان» خواننده پیشکسوت که اغلب او را با تصنیف مشهور «مردان خدا» می‌شناسند، ۲۵ تیرماه از ساعت ۱۷ در تالار رودکی برگزار خواهد شد.

سیدجلال‌الدین محمدیان متولد ١٣٢۵ درکرمانشاه است و از عنفوان جوانی به تشویق استاد سید امیرالله کاته‌کبودی با گروه تنبورنوازان به همکاری پرداخت. او در سال ۱۳۵۱ فعالیت رسمی و هنری خود را در مرکز فرهنگ و هنر کرمانشاه شروع کرد و در سال ۱۳۵۵ به تهران آمد و برای این که بهتر بتواند گوشه‌ها و ردیف‌های موسیقی اصیل ایران را فرا گیرد به عنوان شاگرد نزد استاد محمدرضا شجریان پذیرفته شد و در نهایت  در مکتب صبا افتخار شاگردی وی نصیبش شد.

او از محصر اساتیدی چون سید امرالله شاه‌ابراهیمی، سید خلیل عالی‌نژاد، کیخسرو پورناظری و علی‌اکبر مرادی نیز بهره برده است.

محمدیان در خدمت استاد علی‌اصغر بهاری با ردیف‌های آواز آشنا شد و سه سال دیگر در کلاس استاد شجریان که در رادیو تدریس می‌کرد، حضور یافت و بطور خصوصی در منزل شادروان استاد محمود کریمی به منظور تکمیل دانش موسیقی به فراگیری پرداخت. سرانجام در سال ۱۳۵۶ با گروه تنبورنوازان همکاری خود را آغاز کرد.

محمدیان در سال ۱۳۵۸ همکاری خود را با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آغاز و قطعه «هوای وطن» را با گروه تنبور «شمس» اجرا کرد. در سال ۱۳۵۸ با گروه تنبورنوازان کنسرتی در تالار وحدت به مدت پنج روز اجرا کرد که آهنگ «باز هوای وطنم آرزوست» از او مورد توجه قرار گرفت.

پایان پیام/

چاپ
>