X

آیین اختتامیه پنجمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه‌دار» برگزار شد.

چهارشنبه, 14 آذر 1397

آیین اختتامیه پنجمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه‌دار» سه‌شنبه شب سیزدهم آذرماه در حالی میزبان تعدادی از هنرمندان و مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد در «تالار وحدت» تهران بود که در دست اندرکاران برگزاری این رویداد موسیقایی از ۲۴ هنرمند موسیقی اقوام منطقه دامنه شمالی البرز قدردانی کردند.

در ابتدای این مراسم که با حضور قابل توجه مخاطبان و با اجرای رشید کاکاوند همراه بود، عباس علاالدین مشهور به راوی، از روستای زیارت که در سومین روز از فستیوال آینه‌دار به اجرای برنامه پرداخته بود، قطعاتی از آوازهای گالشی را برای تماشاگران روایت کرد که بخشی از این روایت‌های موسیقایی اختصاص به داستان لیلی و مجنون داشت.

رشید کاکاوند هم بعد از اجرای این برنامه خطاب به حاضران در مجلس گفت: بسیارخوشحال کننده است که تالار مملو از جمعیت است و اگرچه این موضوع می‌تواند طبیعی به نظر بیاید اما ما آن قدر به غیرطبیعی‌ها عادت کرده‌ایم که طبیعی‌ها به چشم ما غیرطبیعی می‌آید؛ ای کاش ما هم در محیطی بودیم که از آنِ این نغمه‌هاست. ما امشب این نغمه‌ها را به سالنی باشکوه آورده‌ایم و باید چشمان‌مان را ببندیم تا همه چیز درست شود.

پس از صحبت ‌های مجری کی‌قباد میردار و بهمن سام دلیری از شرکت‌کنندگان فستیوال، قطعه «گَلی به گَلی» با آواز و نی چوپانی از دِلیر و الیتِ مازندران را اجرا کردند.

داستان یک سفر پرماجرا از بارباپاپاهای ایرانی!

علی مغازه‌ای دبیر هنری فستیوال آینه‌دار بعد از این بخش، ضمن قدردانی از حضور مخاطبان در آیین اختتامیه توضیح داد: من اصلا قصد سخنرانی ندارم اما در چند بخش کوچک به موضوعاتی اشاره خواهم کرد. ما در ابتدای برگزاری فستیوال پنجم مروری به چهار دوره فستیوال آینه‌دار داشتیم زیرا فکر می‌کردیم ممکن بود تعدادی از علاقه‌مندان موفق به دیدن این برنامه نشده باشند. اما در دوره پنجم به دامنه‌های شمالی البرز رفتیم و از غرب البرز وارد تالش شدیم و پس از آن گیل قدیم و دیلمان را دیدیم و بین ییلاق‌ها، جلگه‌ها و جنگل‌ها حرکت کردیم.

وی ادامه داد: ما در این چارچوب با افرادی روبه‌رو شدیم که دارای بازتاب زیستی ویژه‌ای هستند. ما در این مجال در گذر از آیین‌های دِلیر و الیت به دو هنرمند برخورد کردیم که اجرایشان را دیدیم و بعد به گدارها رسیدیم که من به شوخی در روز اجرا، آنها را به واسطه توانایی بالایشان در تغییر ظرفیت و شکل کارشان بارپاپاپا خواندم! به هر صورت از آن‌ها نیز گذر کردیم و در روستای زیارت، دایی عباس (عباس علاالدین) را دیدیم و در کتول کسانی دیگر را شناختیم.

مغازه‌ای در ادامه صحبت‌های خود گفت: در طول این مدت تمام مواردی که به آن اشاره کردم یک مساله را به من ثابت کرد، اینکه در چشم من موسیقی همواره جنسیت داشته و زن بوده است. موسیقی موجودی زاینده چون زمین است. موسیقی جان بخش است و درون این کانسپت، سازها هرکدام جنسیتی دارند. به‌عنوان مثال در دل موسیقی‌ای که خود زن است، ساز قیچک نیز زن است و تنبور مَرد. بنابراین در فستیوال ما اگرچه ناقلان موسیقی مرد بودند ولی موسیقی را از زنان گرفته بودند، موسیقیای را که خود، زن است. به هر صورت موسیقی ایرانی به شدت هویت‌مند است و در هر جای جهان حتی اگر خودمان را نشناسند با شنیدن موسیقی‌مان متوجه می‌شوند که متعلق به کدام نقطه جغرافیایی هستیم. او پایان صحبتش را به تشکر از احسان رسول‌اف (رئیس فستیوال آینه‌دار) اختصاص داد.

اهدای ۱۲ تندیس «سرو» به ۱۲ سرو موسیقی

پس از صحبت‌های مغازه‌ای احمد نظری، نعمت اصلانی، علیرضا شکارچی و حسین خسروی از علی آباد کتول به اجرای برنامه کمانچه و آوازی ویژه این منطقه پرداختند. این در حالی است که بعد از برگزاری این بخش از سوی ستاد برگزاری پنجمین فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار به ۱۲ هنرمند دامنه شمالی البرز از جمله عباس علاالدین، موسی ملک‌حسینی، علی‌اکبر اصلانی‌کتولی، درویشعلی خسروی، ذبیح‌الله پوربابا، رفیع رفیعی، منوچهر میرصانلو در حضور محمدرضا اصلانی، ارشد تهماسبی، علی ترابی و علی مغازه‌ای تندیس «سرو» اهدا شد.

اجرای آواها و ترانه‌های مردمی شالیزاری بود از مازندران با حضور جانعلی اکبریان خواننده و سرپرست گروه، آمنه نوروزی همخوان و کله ونگ، گل‌ابرو فتحی لگن، پروانه اکبریان همخوان، کله ونگ و کف، حسن کریمی همخوان و کف، فرزانه اکبریان همخوان، کله ونگ و کف و ماهروزه اکبریان همخوان، کله ونگ و کف بخش بعدی مراسم اختتامیه پنجمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار را تشکیل می‌داد.

این گروه پیش از این در تالار رودکی روی صحنه رفته بودند.

«آینه‌دار» بعد از سه دوره دیگر وارد هشت بهشت می‌شود

احسان رسول اف مدیر پنجمین فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار نیز پس از اجرای این بخش گفت: بسیار مفتخرم که به نمایندگی از گروه اجرایی از شما سپاسگزاری کنم و خدا را شکر می‌کنم که پنجمین فستیوال آینه‌دار در سه روز گذشته، با حضور استادانی از دامنه شمالی البرز برگزار شد.

رسول‌اف ادامه داد: ما بر آن هستیم که آینه‌دار را فستیوالی آرشیومحور معرفی کنیم. ما در راه مستندسازی صدا و تصویر بزرگان حوزه موسیقی نواحی در قالب هشت دوره در مناطق مختلف جغرافیایی ایران به تلاش‌هایمان ادامه می‌دهیم و امیدواریم با برگزاری سه دوره دیگر، مجموعه بزرگی را در قالب «هشت بهشت موسیقی آیینی ایران» به تاریخ‌مان تقدیم کنیم. مجموعه‌ای مستند در قالب تصاویری از اساتید که مصاحبه با آن‌ها و اجراهایشان در استودیو و تالار را در برمی‌گیرد.

وی با قدردانی دوباره از هنرمندان شرکت کننده در پنجمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار بیان کرد:  گروه اجرایی برگزاری پروژه آینه‌دار را به عنوان وظیفه‌ای برای خود در جهت حفظ میراث ارزشمندمان که هر روز بخشی از آن در برابر چشم‌مان از بین می‌رود، می دادند.

موضوع دوره ششم آینه‌دار مشخص شد

پس از صحبت‌های رسول اف بود که درویشعلی خسروی بیدخوان و نعمت اصلانی‌کتولی نوازنده نی آیین بیدخوانی را اجرا کردند. ضمن اینکه بعد از اجرای این بخش در حضور محمدسعید شریفیان، ابوالحسن خوشرو و احسان رسول‌اف ۱۲ سرو دیگر فستیوال به گیلان‌خان خوشنواز، اصغر ابراهیم‌نژاد، صدیقه ماهوتی، حرمت یوسفی، فرند زنده‌یاد احمد عاشورپور ، فرزند شاه‌خانم دنکو،کی‌قباد میردار، بهمن سام دلیری، جانعلی اکبریان، فرزند زنده‌یاد احمد محسن‌پور، هوشنگ منصوریان و اصغر عاشقی اهدا شد.

پس از این بخش علی اوسط کشت‌پرور مراسم تشت زنی را اجرا کرد و در پایان برنامه بود که رشید کاکاوند اعلام کرد ششمین دوره از فستیوال آینه‌دار به موسیقی جنوبی و شمالی استان گلستان اختصاص خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر

چاپ
>