X

آینه‌دار صد ساله در تالار رودکی خواند و نواخت

سه شنبه, 13 آذر 1397

بخش اول از آخرین شب پنجمین فستیوال موسیقی آینه دار با اجرای قربان میرشکاری نوازنده دُهل و پرویز میرشکاری نوازنده سُرنا آغاز شد. سپس حسین بندگی نوازنده کمانچه، احمد نظری خواننده، نعمت اصلانی نوازنده دوتار، علیرضا شکارچی نوازنده ضرب حلبی و حسین خسروی نوازنده نی موسیقی مراسم آیینی حنابندان در علی آباد کتول را اجرا کردند. احمد نظری برای چندمین بار بود که با رپرتوار متفاوتی در این فستیوال روی صحنه می‌رفت و یکی از ستاره‌های این رویداد محسوب می‌شود.
عباس علاالدین (عمو عباس) هم راوی حکایتی از روستای زیارت استان گلستان شد. او تمام آنچه که از آواز گالشی می‌داند را از ۱۲ سالگی از پسر عموی خود یاد گرفته است. این هنرمند که از ارتفاعات روستای زیارت برای اولین‌بار اجرای صحنه‌ای را تجربه می‌کرد در دو شاخه محلی استرآبادی به زبان طبری و فارسی آواز خواند.

**آوازی برای همسر مهربان
در تمام مدتی که عباس علاءالدین ترانه‌های لیلی جان، سوری جان، نازنین، لاله و بانو غریبم را اجرا می‌کرد، تصاویری از پُرتیکه گلیم بافی همسرش پشت سر او پخش شد که در نهایت ترانه‌ای را هم به همسرش تقدیم کرد. اجرای علاءالدین بسیار مورد توجه مخاطبان حاضر در سالن قرار گرفت.
قربان میرشکاری نوازنده ویلن و پرویز میرشکاری نوازنده ضرب حلبی نیز از گرگان به روی صحنه رفتند و بخش دیگری از موسیقی گوداری را به نمایش گذاشتند.
علی مغازه‌ای دبیر فستیوال آینه دار، در توضیح این گروه گفت: این اجرا نمونه ای از موسیقی گوداری‌هایی است که در کوچه پس کوچه‌های تهران می‌چرخند و اجرا می‌کنند که گونه‌ای از موسیقی است که ظرفیت تغییر در خود را در کمترین زمان دارد.

**بنویسید هنرمند بخوانید «باربا پاپا»
مغازه‌ای همچنین گفت: گودارها شبیه به «بارباپاپا» هستند که با مسائل مختلف فرهنگی و اقتصادی تغییر کرده و سازهایشان را نیز عوض می‌کنند. این اتفاق برای کولی‌ها در همه دنیا نیز مرسوم است. گودارها قرن‌هاست که حامل موسیقی در مناطق مازندران هستند.
آخرین گروهی که در سانس اول به روی صحنه رفتند گروه شادیانه‌های گوداری از مازندران بودند که قرار بود روز گذشته اجرا کنند اما به تهران نرسیدند. عشقعلی شکارچیان نوازنده دِتار و خواننده، بخشعلی شکارچیان نوازنده دِتار و آواز، نادعلی شکارچیان نوازنده کمانچه و حسن شکارچیان نوازنده تنبک بخشی از شادیانه‌ها را به شکل گروه نوازی و تک نوازی به نمایش گذاشتند.
سانس دوم از آخرین روز پنجمین فستیوال آینه‌دار گروه موسیقی «نیما» که فضل الله دهقان خواننده، ارسلان طیبی نوازنده للوا، مصطفی محسنی راد نوازنده دِتار، سید باقر اسدی نوازنده نقاره و محمد ابراهیم عالمی خواننده آن را تشکیل می دادند، آوازها و ترانه‌های مازندران را به روی صحنه بردند.

** به طراوت جوانی با اصالت قدما
داود قاسمیان نوازنده دِتار و خواننده، هنرمند بعدی بود که به صحنه رفت تا نوازندگی سبک نظام شکارچیان را به نمایش بگذارد. مغازه‌ای درباره او هم گفت: حضور این دوتار نواز مثل تولد نظام شکارچیان بوده است. حرکات دست استاد شکارچیان روی دوتار را می توان در اجراهای قاسمیان نیز دید. با اینکه وی هنرمندی جوان است اما موسیقی که از او می شنویم قدیمی و به عبارتی او امید دوتار است.

**صد سال تنهایی
کربلایی اصغر ابراهیم نژاد بعد از داود قاسیمان روی صحنه رفت. این نوازنده و خواننده ۱۰۰ ساله به گفته دبیر جشنواره چندان شناخته شده نیست و بسیاری مانع دیده شدن او شده‌اند.
حضور ابراهیم نژاد بعد از سال ها روی صحنه از اتفاقات ویژه این فستیوال بود. مغازه ای در توصیف ابراهیم نژاد گفت: دوتار مازندران مدیون این افراد است. او ساکن گرجی محله و گوش‌هایش سنگین است؛ نوه‌اش ساز او را کوک و کمک کرد تا به صحنه بیاید.

**کشاورزی که آواز خواند
ارسلان طیبی خواننده و نوازند للوا و فرزند استاد حسینعلی طیبی نیز چند دقیقه‌ای برای تماشاگران اجرا کرد. آخرین روز اجرای پنجمین فستیوال آینه‌دار با آواها و ترانه‌های مردمی شالیزاری مازندران به پایان رسید. به گفته دبیر جشنواره آینه‌دار، جانعلی اکبریان هنرمند کشاورزی است که از پنج سالگی در شالیزارهای مازندران برای نشاکاران می خوانده و برای اولین بار اجرای صحنه‌ای خود را تجربه کرد.

**قدر زر زرگر شناسد
مغازه‌ای درباره این هنرمند گفت: او بارها به رادیو و جاهایی که می‌توان خواند، مراجعه کرده است اما راهش نداده اند و حالا برای اولین بار به همراه خانواده اش در آینه‌دار به صحنه آمده است.
هیچکدام از اعضای این خانواده تجربه اجرا نداشتند و به صورت بداهه، کُرخوانی و تشت زنی را انجام دادند. آمنه نوروزی، گل ابرو فتحی، پروانه اکبریان، حسن کریمی، فرزانه اکبریان و ماهروزه اکبریان این اجرا را پیش بردند.
اجراهای صحنه‌ای پنجمین دوره فستیوال آینه‌دار که با تمرکز بر موسیقی مناطق گیلان، مازندران و گلستان بود، شب گذشته ۱۲ آذرماه در تالار رودکی به پایان رسید. آیین اختتامیه این فستیوال روز سه شنبه ۱۳ آذرماه ساعت ۲۱ در تالار وحدت برگزار می‌شود در این مراسم گزیده‌ اجراهای این فستیوال مرور خواهد شد.

چاپ
>