X
با سخنرانی دکتر ساسان فاطمی

آلبوم گروه «نقش» با عنوان«در گیسوی او پیچید» رونمایی می‌شود

دوشنبه, 9 اردیبهشت 1398

آخرین آلبوم گروه موسیقی «نقش» با تمرکز بر موسیقی کلاسیک ایرانی با نام «در گیسوی او پیچید» با آهنگسازی امیر شریفی و خوانندگی مجتبی عسگری، ساعت ۱۹:۳۰ سه‌شنبه دهم اردیبهشت ماه در شهر کتاب فرشته رونمایی و روانه‌ی بازار نشر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در این مراسم دکتر ساسان فاطمی استاد دپارتمان موسیقی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران به تفصیل از خصوصیات این آلبوم سخن خواهد گفت. این اثر پس از آلبوم‌های «چهارسو» و «برافشان» و «حُزّان» که تمام آنها توسط انتشارات ماهور منتشر شده چهارمین آلبوم مستقل گروه نقش است که در هشتمین سال فعالیت مستمر این گروه تولید و در قالب دو سی‌دی با یازده قطعه عرضه می‌شود.

در سی‌دی اولِ این آلبوم، گروه نقش به لحاظ استفاده از عناصرِ ایجادِ فرم، ادوار ایقاعی، تلفیق شعر و موسیقی، پرهیز از بداهه‌خوانی و بداهه‌نوازی و طراحی و ساخت بسیار دقیق آوازها و جواب آوازها، بالابردن چگالی مُدال در هر قطعه و درکل اثر، به وضوح از مرزها و زیبایی‌شناسی رایجِ قاجاری در موسیقی دستگاهی فراتر می‌رود. این عبور آگاهانه از مرزهای مستحکم و تثبیت‌شده‌ی موسیقی دستگاهی با نیت احیای امکانات فراموش‌شده‌ی موسیقی کلاسیک پیشاقاجاری با رجوع به امکانات ثبت‌شده در رسالاتِ سنتِ موسیقایی دوره‌ی تیموری-صفوی صورت پذیرفته است. از این رو اکثر قطعات سی‌دی اول، در سیاقِ نوینِ موسیقی کلاسیک ایرانی موسوم به «جنبش نئوکلاسیک» جای می‌گیرد.

قطعات سی‌دی دوم، بیشتر با بهره‌گیری از امکانات بالقوه و بالفعل موسیقی دستگاهی ساخته شده است. این قطعات، با رجوع به دو منبع اصلی: یکی امکانات بالقوه در باطن نظام دستگاهی و دیگری فرم‌های موجود در ادبیات کلاسیک ایران، در پی گسترش هرچه بیشتر مواد و مصالح قابل استفاده در ساخت قطعات است.

نوازندگان گروه نقش در این اثر عبارتند از: امیر شریفی (تار، سه‌تار)، هوشمند عبادی (نی)، محمد عشقی (سنتور)، المیرا مردانه (کمانچه، کمانچه آلتو)، مرجان مهربان (قانون)، آرش سعیدیان (عود)، سهیل اله‌دادیان (تنبک).

شهر کتاب فرشته در خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل اتوبان صدر،  پلاک ۱۶۷۱ واقع شده است.

چاپ
>