X

آلبوم «همه از آن شب بود» منتشر شد

دوشنبه, 24 اردیبهشت 1397

نخستین آلبوم بابک پیام با عنوان «همه از آن شب بود» براساس ترانه‌هایی از حسین صفا و نیما پولادوند و تنظیم بهنود یخچالی منتشر و روانه بازار موسیقی شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، آلبوم «همه از آن شب بود» در ۸ قطعه تولید و تنظیم شده است و قطعات آن به ترتیب «چه بی‌خنده بودم»، «همه از آن شب بود»، «ای روشنایی»، «جاده می‌برد»، «مترسک»، «زمین سوخته»، «ضیافت» و «دل‌شکن» نام دارند.

بابک پیام آهنگساز و خواننده این آلبوم درباره این اثر گفت: آلبوم «همه از آن شب بود» بر پایه ترانه بنا شده است. این مجموعه، حاوی کلمه‌هایی است که هرگز زمان مناسب برای بیان آنها فراهم نشد! صدای لحظه‌های ساکن، که در سکوت سپری شد و این شگفت‌انگیز است که یک شعر در جهان خالقش نقش ببندد و روزی به دست تو برسد و بشود آیینه‌ی مکتوب تو. من شانس این تجربه‌ی بزرگ را از قلم زیبا و توانمند حسین صفا و نیما پولادوند عزیزم دارم.

وی درباره مراحل تولید این آلبوم بیان کرد: در روند ساخت آهنگ بر روی این هشت ترانه تمام سعی خودم را کرده‌ام که لحن ترانه را نمایان سازم و آن را در حد بضاعت و مشاهداتم به آهنگ درآورم، این عمل در تمام قطعات آلبوم با ساز گیتار انجام شده غیر از قطعه «ای روشنایی» که با پیانو ساخته شده است. تنظیم کل قطعات با محوریت ساز گیتار در غالب یک راک استایل پاپ، برعهده بهنود یخچالی بود که به بهترین شکل ممکن و با مهارت انجام داده است. ضبط آلبوم نیز که نزدیک به یک دهه از عمر ساخت اولین آهنگش می‌گذرد، در استودیو پاپ صورت گرفت و در بهار ۹۷ منتشر شد.

بهنود یخچالی تنظیم‌کننده آلبوم نیز درباره این اثر اظهار کرد: روزی که بابک پیام با ایده‌اش در مورد آلبوم به سراغم آمد، من با حجم زیادی از ملودی‌ها و موسیقی‌هایی مواجه شدم که به صورت ماکت آماده شده بودند و نیاز به تنظیم و ایجاد عطر و طعمی واحد در غالب یک آلبوم در آنها حس می‌شد. بابک پیام سابقاً کارهای من را جسته گریخته از سینما و تلویزیون شنیده بود و با جنس و لحن موسیقی‌های من آشنا بود لذا من چند مرحله جلو بودم و در مورد تنظیم‌ها راحت به توافق می‌رسیدیم. با توجه به صحبت‌هایی که کردیم، و کاراکتری که من از ملودی‌های بابک می‌گرفتم، بر آن شدم تا قطعات‌ با لحن موسیقی راک تنظیم شوند.

وی درباره سازبندی آلبوم گفت: نوع سازبندی هم اهمیت بسیاری داشت و با توجه به کاراکتر موسیقی و توضیحات قبل انتخاب شد، که از پیانو، الکتریک پیانو، گیتار اکوستیک، گیتار نایلون، گیتار لید، ارکستر سازهای زهی، درام، پرکاشن و بعضی از ادوات الکترونیکی استفاده کردیم. ما روزها و‌ هفته‌ها ملودی‌های زیبای بابک را باهم کار کردیم، راجع به هر کدام ساعت ها و روزها صحبت کردیم، اجرا کردیم و بعد از چند اجرای زنده من شروع به تنظیم می‌کردم و بعد از آن و گوش‌ دادن های متعدد و فاصله گرفتن از آنها، نهایی می‌کردیم و به سراغ قطعه بعدی می‌رفتیم.

این هنرمند آهنگساز تصریح کرد: از میان ۱۲ یا ۱۳ قطعه‌ای که با بابک عزیز بصورت ماکت آماده کردیم ۸ قطعه‌ای که فضای یکپارچه‌تری نسبت به قطعات دیگر داشت برای آلبوم انتخاب شد. بعد از اتمام و مکرراً گوش دادن، به مرحله نگارش نت رسیدیم و شروع به نگارش کردم، با نوازنده‌ها صحبت کردیم، از استودیو وقت گرفتیم و برای ضبط آماده شدیم. فکر می‌کنم از ضبط تا میکس حدوداً ۴ ماه به طول انجامید و بعد از گوش دادن‌های پیاپی به مرحله مَستِر رسید و کار تمام شد.

ضبط آلبوم در در استودیو پاپ با صدابرداری امید اصغری و میکس و مسترینگ میلاد فرهودی انجام گرفته است.

آلبوم «همه از آن شب بود» هم اکنون در شهرکتاب‌های سطح شهر، مراکز فرهنگی معتبر و سایت بیپ تیونز beeptunes.com در دسترس و قابل تهیه است.

چاپ
>