X

آلبوم «درآینه» در حوزه هنری رونمایی شد

سه شنبه, 6 آبان 1399

 آلبوم «در آینه» به آهنگسازی حسین بهروزی نیا و خوانندگی اشکان کمانگری از تازه‌ترین محصولات مرکز موسیقی حوزه هنری  روز سه شنبه ششم آبان ماه در قالب یک رویداد آنلاین رونمایی شد.

به گزارش نای،  آیین رونمایی آلبوم موسیقی «درآینه» از تازه ترین محصولات مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ظهر روز سه شنبه ششم آبان ماه به صورت یک رویداد آنلاین از تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

تجهیز فضای مجازی برای اجرای با کیفیت تر آثار موسیقایی

سعید بیابانکی شاعر وترانه سرا که اجرای مراسم را به عهده داشت در ابتدای این برنامه ضمن خوشامدگویی به حاضران با گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد استاد محمدرضا شجریان گفت: امروز کنار هم جمع شده ایم تا شاهد رونمایی یکی از آثار فاخر موسیقی ایران زمین باشیم که به خوانندگی اشکان کمانگری از شاگردان استاد محمدرضا شجریان و آهنگسازی حسین بهروزی نیا از هنرمندان شناخته شده موسیقی کشورمان پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

وی افزود: در روزهایی به سر می بریم که تقریبا تمامی برنامه های موسیقی تعطیل هستند و ما احساس می کنیم به نوعی در روزهای غربت موسیقی به سر می بریم. چرا که همه می دانیم موسیقی با نفس مردم هست که شکل می گیرد. من یادم هست که در اصفهان و کنسرت هایی که استاد شجریان به عنوان خواننده در آنها حضور داشت، اجرای مراسم را به عهده داشتم  و خوب به خاظر دارم این هنرمند فقید همیشه از حضور انبوه مردم در فضای باز چهلستون ابراز شعف می کردند و می گفتند با حضور این مردم می توان بهترین برنامه را اجرا کرد.  به هر حال ما اکنون در شرایطی هستیم که باید به شکل تازه ای از زندگی عادت کنیم. خوشبختانه در فضای مجازی شرایطی خوبی برای فعالیت های حوزه موسیقی موجود است و من امیدوارم توسط نهادهای مختلف  شرابط به گونه ای هدایت شود که این شکل از موسیقی بتواند شرایط با کیفیت تری پیدا کند.

بهانه ای برای یادکرد موسیقی سنتی با یادی از محمدرضا شجریان

میلاد عرفان پور مدیرمرکز موسیقی حوزه هنری پس از صحبت های بیابانکی ضمن قدردانی از دست اندرکاران تولید آلبوم« در آینه» گفت: خیلی خوشحالیم که در این شرایط سخت کرونایی حداقل توانستیم چنین جمعی را شکل بدهیم و بهانه ای داشته باشیم برای یادکرد موسیقی سنتی. طبیعتا در چنین اتفاقاتی هدفی که دنبال می کنیم، حفظ موسیقی ایرانی در راستای حفظ فرهنگ ملی  ماست.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با قدردانی از مقام هنری محمدرضا شجریان هنرمند فقید موسیقی ایرانی  ادامه داد:  اشکان کمانگری از جمله هنرمندانی است که می توان او را به عنوانی یکی از  شاگردان استاد محمدرضا شجریان معرفی کرد. او در راهی که انتخاب کرده  قطعا ادامه دهنده مسیر این هنرمند فقید موسیقی ایرانی خواهد بود.  استاد حسین بهروزی نیا هم که نامشان در عرصه نوازندگی و آهنگسازی زبانزد حوزه فرهنگ و هنر است که در کنار نوازندکان ارزشمند آلبوم ضلع دیگری از این اثر هنری را تشکیل داده اند.

این شاعر و ترانه سرا با اشاره به تولیدات فاخر مرکز موسیقی حوزه هنری در حوزه موسیقی اصیل ایرانی بیان کرد: بهروزی نیا جزو هنرمندانی بودند که هیچ گاه در گرو نام و نشان نبوده  و نیست ولی آثارشان همیشه ماندگار بوده که به آن می بالیم. مرکز موسیقی حوزه هنری در گونه های مختلف موسیقی تلاش می کند نام موسیقی خوب را ترویج  و تولید کند. بخش اعظمی از این موسیقی خوب هم با موسیقی ایرانی ما گره خورده که در این راستان تاکنون  ۱۰ عدد آلبوم در فضای موسیقی سنتی تولید کردیم که به تناوب پیش روی مخاطبان قرار گرفته و می گیرد. درباره آلبوم «درآینه » هم باید بگویم یکی از ویژگی های این اثر انتخاب خوب شاعران بزرگ تاریخ شعر فارسی بود که این انتخاب گواه دقت نظر سازندگانش است و جزو ویژگی هایی است که باید ترویج و توسعه پیدا کند.

فریدون شهبازیان و یک  تشکر فنی از تولید کنندگان آلبوم «درآینه»

فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبر ارکستر با سابقه کشورمان نیز در این مراسم که با پخش چند نماهنگ نیز همراه بود، توضیح داد: دلم نمی خواست با انتقاد و حرف های تکراری صحبت هایم را شروع کنم، اما معمولا در رونمایی آلبوم ها شرایطی اتفاقی می افتد که آلبوم خیلی دیر به دست ما که قرار است درباره نکات فنی اثر صحبت کنیم، می رسد، این نکته مهمی است که امیدوارم در برنامه های دیگر حوزه هنری شاهد بهبود آن باشیم.

وی درباره آلبوم «درآینه» افزود: این کار اثر ارزنده ای است که زحمت زیادی برای آن کشیده شده است. حسین بهروزی نیا از جمله نوازندگان و هنرمندانی است که در عرصه نوازندگی عود از هنرمندان معتبر موسیقی ایران به حساب می آید.من با وجود اینکه خیلی دیرتوانستم شاهد شنیدن اثر باشم، اما می توانم بگویم که این آلبوم دربرگیرنده نکات مثبت واوج و فرودهایی است که من آن را دوست داشتم.

این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برخی از فعالیت های خود در روزهای قرنطینه و ساخت پوئم سمفونی «قرنطینه» در این حوزه به ویژگی های دیگر این آلبوم اشاره کرد و گفت: کارهای خوبی در این آلبوم اتفاق افتاده که در حوزه ارکسترال، آهنگسازی و خوانندگی می توان آنها را ارزیابی کرد. ما در این آلبوم شاهد اجرایی غیر معمول از فواصل موسیقایی هستیم که به درستی از سوی حسین بهروزی نیا طراحی شده اند. البته که می توان درباره این اثر به نکات فنی زیادی اشاره کرد که دارای ویژگی های مثبتی است. درباره خوانندگی اشکان کمانگری هم باید بگویم که در این آلبوم کارهایی را خوانده به قولی تمیز درآمده و می توان از آن به عنوان یکی از ویژگی ها و ارزشها یاد کرد. انتخاب اشعاری از محتشم کاشانی در این آلبوم یکی دیگر از کارهای خوب این اثر موسیقایی است که می دانم توسط اشکان کمانگری انتخاب شده و به نظرم توانسته وزن ارزشمند اشعار محتشم را حفظ کند.

شهبازیان افزود: من به بچه های این آلبوم یک تبریک ویژه می گویم که توانسته اند به درستی از پس نوازندگی قطعات بربیایند. البته یکی از مباحث مهم امروز سازهای ایرانی بحث کوک سازهاست که واقعا کار مهم و سختی است و باید به گونه ای باشد که بسیار منظم اتفاق افتاده باشد. این یکی از مهم ترین چیزهاست که اگر توانستید مرتب این کار را کنید قطعا در نوازندگی و البته کمک به خواننده موفق خواهید بود. در این آلبوم شاهد این شرایط بودیم و ما در عرصه نوازندگی نوعی کوک از ساز دیدیم که به نظرم در قاعده درستی قرار داشت.

وی گفت: این یک کار جدید از مرکز موسیقی حوزه هنری است که اگر چه دیر منتشر شده اما توانسته به عنوان یک آلبوم قابل قبول پیش روی مخاطبان قرار گیرد. من به همه دوستان در حوزه هنری ، حسین بهروزی نیا، اشکان کمانگری و نوازندگان اثر تبریک می گویم که چنین اثری را به مخاطبان ارائه دادند. همه حرف من در موسیقی این است که مطلب زیبایی به مخاطبان ارائه شود که دلنشین باشد. این موسیقی درست است که امیدوارم در مرکز موسیقی حوزه هنری چنین اتفاقاتی بیشتر باشد.

قدردانی آقای خواننده از مدیریت مرکز موسیقی حوزه هنری

اشکان کمانگری خواننده آلبوم «درآینه» هم در این مراسم ضمن قدردانی از دست اندرکاران آلبوم گفت: طی دو سال گذشته که پیش تولید اثر آغاز شد شاهد همراهی مرکز موسیقی حوزه هنری در حمایت از ارزش های موسیقایی سرزمین ایران بودیم. در این زمینه تلاش های زیادی صورت گرفت که متاسفانه تهیه کنندگان محترم خیلی مایل به تولید موسیقی اصیل ایرانی نیستند. اما به هر حال این اتفاق خوبی است که مرکز موسیقی حوزه هنری کنار ما بود.

این خواننده موسیقی ایرانی تصریح کرد:یکی از مهم ترین نکاتی که همواره روی آن تاکید داشته و دارم، حفظ شان و شخصیت  استادان موسیقی ایرانی است که بخش عمده ای از پاسداری این گونه موسیقایی حفظ حرمت این هنرمندان شاخص موسیقی کشورمان است . من بر این باورم لازمه اینکه بتوانیم در حوزه موسیقی ایرانی پیشرفت داشته باشیم باید قدردان بزرگان موسیقی باشیم و بدانیم این موسیقی و مضراب های  نواخته در نتیجه  سالها زحمت و عمری بوده که صرف این نکته ارزشمنده شده.

وی افزود:  من از حسین بهروزی نیا صمیمانه قدردانی می کنم که به من اعتماد کرده و برای خوانندگی این اثر از من حمایت کرد. امیدوارم«در آینه» مورد پسند مخاطبان هم قرار بگیرد. اما من توصیه می کنم برای شنیدن این اثر به یک بار اکتفا نکنند تا به زوایای مختلف کار بیشتر بیندیشند.

نمی خواستم با خوانندگان معروف کار کنم

حسین بهروزی نیا آهنگساز آلبوم «درآینه» نیز درباره نحوه شکل گیری این اثر بیان کرد: من ۱۶ سال داشتم که وارد عرصه حرفه ای موسیقی شدم و در ان دوران بود که به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی رفتم . در آنجا با نامدارانی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، محمدرضا شجریان آشنا شدم. در آن دوران گروهی به نام خالقی را راه ندازی کردم و پس از آن بوود که با استاد فریدون شهبازیان آشنا شده و از راهنمایی های او استفاده می کردم. امروز هم بسیار خوشحالم که درباره اثر صحبت کرد.

وی افزود: بعد از چند سالی که در ایران فعالیت داشتم حدود ۲۱ سال از ایران دور شدم ولی سه سال قبل به ایران برگشتم تا دوباره بتوانم فعالیت کتم. روزهای اول شروع به ضبط آلبوم ها و آهنگ های بی کلامی کردم . در این راه با برادرزاده ام حمید بهروزی نیا  که اکنون یکی از نوازندگان برتر ایران است، مشورت هایی انجام دادم. وقتی درباره ضبط  این کار با او صحبت کردم چون نمی خواستم خواننده معروفی در کارهایم باشد بنابراین به دنبال هنرمندان مستعد بودم که می دانم واقعا حرف های زیادی برای گفتن دارند. وقتی حمید، اشگان کمانگری را به من معرفی کرد او را خواننده مثبتی دیدم که می تواند در آلبوم «درآینه»  کنار من باشد. در حوزه نوازندگان هم باید بگویم که هنرمندان نوازنده این آلبوم از بهترین های موسیقی ما هستند که در ضبط استودیوی کار واقعا همکاری ارزشمندی با من داشتند.

وی با اشاره به حضور نوازندگان شهرستانی که در آلبوم «درآینه» حضور داشتند، گفت: این افراد تا به امروز مجالی برای عرضه آثار خود نداشتند و گرنه همگی هنرمندان بسیار مستعد و ارزشمندی هستند که حرف های زیادی برای گفتن دارند. این را هم بگویم وقتی ما کار ضبط را آغاز کردیم متاسفانه سیستم استودیو ویروسی شد و ما مجبور شدیم کار را دوباره بزنیم. در حوزه تولید اثر هم باید بگویم که متاسفاته برخی از شرکت ها به دلیل نگاه مالی که به ماجرای موسیقی دارند و موسیقی غیر تجاری دیگر برای کمتر تهیه کننده ای اهمیت پیدا کرده، بنابراین خیلی ها  آنچنان استقبالی از آلبوم ما  نکردند اما خوشبختانه با پیگیری های اشکان کمانگری با مرکز موسیقی حوزه هنری به توافق رسیدیم و کار را به جایی رساندیم امروز شاهد رونمایی از آلبوم هستیم.  آلبومی که معتقدم مجموع یک کار تیمی است که از همه دست اندرکارانش قدردانی می کنم.

آلبوم درآینه اثری در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی که حاصل ذوق و قریحه حسین بهروزی نیا نوازنده سرشناس بربت و اشکان کمانگری خواننده با تجربه موسیقی ایرانی است. بهروزی نیا مانند دیگر آثارش کوشیده تا از موسیقی دهه های گذشته چندان فاصله نگیرد و همواره درخلق و تنظیم آن اصالت را مد نظر داشته باشد. تجربه سالها نوازندگی در اجراهای زنده و همچنین آثار ضبط شده در استودیو، در این آلبوم کاملا مشهود است.

«مقدمه و آواز» با شعر مولوی، «ادامه مقدمه»، «در آینه» با شعر نظامی، «آواز حجاز و ارکستر» با مولوی، «چهار پاره (بی کلام)»، «آواز چهار پاره» با شعر محتشم کاشانی، «تک نوازی سنتور» و «ای دوست» با شعر نظامی اسامی آثار منتشر شده در این آلبوم هستند.

حسین بهروزی نیا آهنگساز و تنظیم کننده و نوازنده بربت، اشکان کمانگری خواننده، حمید بهروزی نیا نوازنده تار، مسلم علیپور نوازنده کمانچه، سعید مهر پیما نوازنده سنتور، بهنام معصومی نوازنده تمبک و سازهای کوبه ای، مصطفی موسوی نوازنده نی، نگار اعزازی نوازنده دف گروه نوازندگان آلبوم «در آینه» را تشکیل می دهند. ضمن اینکه ساره هاشم خانی گرافیک، مهدی فلاح خوشنویس، معین هاشمی نسب عکس، حمید خدا پناهی ترجمه، کاوه صادقی آزاد ویراستار، محراب اللهیاری صدابردار، کامیار باتمانی میکس و مسترینگ، یاسر فلاح پور پردازش صدا دیگرعوامل اجرایی این اثر موسیقایی که در استودیوهای «گلها» و «پژواک» ضبط شده را تشکیل می دهند.

آلبوم موسیقی «در آینه» با شماره ثبت اثر به شماره ۹۹- م/۳۷۵ در مرکز موسیقی حوزه هنری از روزسه شنبه ششم آبان ماه سال ۱۳۹۹ به صورت فیزیکی و دیجیتالی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

 

چاپ
>