X
با آهنگسازی نوید دهقان

آلبوم جدید حمیدرضا نوربخش منتشر می‌شود

دوشنبه, 3 آبان 1395

به گزارش نای، آلبوم جدید حمیدرضا نوربخش با نامِ «در آتش آوازها» با آهنگسازی «نوید دهقان» اواخر پاییز سال جاری منتشر می‌شود. این دو موسیقی‌دان از سال ۹۱ مشغول کار بر روی این اثر هستند و پیش از این، کنسرتِ آن را در شهرهای مختلف به اجرا درآورده‌اند. از جمله ویژگی‌های این اثر می‌توان به طراحی دو آوازِ مفصل در آن اشاره کرد. اولین آواز در دستگاه همایون بر اساس شعری از سیمین بهبهانی با مطلع «ستاره دیده فرو بست و آرمید بیا…» است و آوازِ دیگر که سنتی‌تر است، از آواز اصفهان به دستگاهِ ماهور متصل می‌شود و بر اساس غزلی از «عراقی» انتخاب شده است که در آن آورده:‌ »دلی یا دلبری یا جان و جانان نمی‌دانم»

نوید دهقان آهنگسازِ این اثر درباره‌ی این آلبوم گفت: ما از سال ۹۱ مشغول کار درباره‌ی این اثر هستیم، چون اعتقاد داریم که اگر یک اثر هنری ، مطلوب شود، باید به آن فکر کند و تمرینِ بسیار انجام دهد و کنسرت‌های آن را برگزار کند،  چون با شنیدن مکرر، اثر پختگی و قوام دست پیدا کند. ما نیز «در آتش آوازها» را در شهرهای مختلف کنسرت دادیم و به نتایجِ خیلی خوبی رسیدیم و همین مساله در ضبطِ آن تاثیر بسیار داشت. پیش از این من در برخی آثارم، فکر کردم،‌ای کاش اینها را یک سال بعد منتشر کردم. تجربه ی آلبوم‌های قبلی برای انتشار، یک حساسیت و وسواس زیادی برای ما ایجاد کرد، ضمن اینکه من فکر می‌کنم درست است که شغل ما موسیقی است؛ اما باید هر وقت احساس و حالش مناسب کار باشد در همان زمان به خلق بپردازد.

وی ادامه داد:‌ اثری در این سبک و سیاق در این سال‌ها منتشر نشده است، چون یکی از مهم‌ترین شاخصه‌هایش آواز است. ساز و آواز یکی از مهم‌ترین فرم‌های موسیقی ایرانی است. تمام این آوازها توسط خواننده طراحی شده است، چون آوازخوانی بیان کاملا شخصیِ خواننده است و همان‌طور که هر آدمی با یک فرم حرف می‌زند، خواننده هم فرم خاص خودش را دارد، علاوه بر آن یکی از خصوصیاتِ این کار، این است که تمام اشعار آلبوم برای اولین بار است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، گنجینه‌ی بیکران ادبیات فارسی شعرهای بسیاری دارد و و به همین دلیل من از دوباره کار کردن اشعار معمولا پرهیز دارم. ضمن اینکه در این اثر از آقای بهداد بابایی به عنوان تک‌نواز سه‌تار استفاده کرده‌ایم. ایشان نوازنده‌ی درجه یک و صاحب سبکی است و همراهی‌اش در این اثر، اتفاق باشکوهی است.

او همچنین درباره‌ی انتخاب حمیدرضا نوربخش گفت: نوربخش جزو نسل خوانندگانی است که کارهای درخشانی با اساتیدی چون پرویز مشکلاتیان، فرامرز پایور، کیخسرو پورناظری، هوشنگ کامکار و داریوش پیرنیاکان انجام داده است.  علاوه بر آن، این رنگ و طعم صدا به نظر من بسیار خاطره‌انگیز و لذت بخش است. از همان اول قرار بود که این اثر برای خصوصیات صدای آقای نوربخش ساخته شد و به همین خاطر این کار یکدست‌تر است.

در این آلبوم شعرهایی از فخرالدین عراقی، سیمین بهبهانی و شیدای گیلانی اجرا شده است. این آلبوم در مایه همایون مرکب اجرا شده و دارای هفت قطعه است، که به همت مؤسسه ایران گام منتشر خواهد شد.
در این اثر علاوه بر بهداد بابایی، نوید دهقان (کمانچه)، بهزاد رواقی (تار)، حمید بهروزی نیا (تار)، علیرضا گرانفر (سنتور)، بابک غسّالی (عود)، شاهین صفایی (بم تار)، حسین محمد حسینی (نی)، نسیم اربابی (کمانچه)، سارا هستی (کمانچه)، نیلوفر شهبازی (کمانچه آلتو)، مهزاد خردمند (کمانچه آلتو)، فرهاد صفری (تنبک و باژنگ) و شهریار نظری (دف و دایره) نوازندگی کرده‌اند.

این آهنگساز به تازگی آلبوم «از جان و از دل» را با صدای «سالار عقیلی» منتشر کرده است.

چاپ
>