X

آلبوم “بزرگ راه” رونمایی شد

دوشنبه, 19 شهریور 1397

عصر امروز دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ و از دقایقی پیش آیین رونمایی آلبوم سرود «بزرگ راه» با محوریت شخصیت فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس در تالار وحدت تهران آغاز شد.

در این مراسم قطعات آلبوم سرود «بزرگ‌راه» در قالب سرود نمایش به اجرا در می آید که در این چارچوب هنرمندانی از استان های مختلف کشور مانند خراسان رضوی، فارس، لرستان، قم، آذربایجان غربی، یزد، اصفهان و تهران اجرای این سرود نمایش را بر عهده دارند.

در این برنامه علاوه بر حضور خانواده های معزز شهدای مدافع حرم، خانواده سرداران شهید دفاع مقدس، شهدای هسته ای و هنرمندان، حجت الاسلام و المسلمین قمی رئیس جدید سازمان تبلیغات اسلامی سخنرانی خواهد کرد.

آلبوم سرود «بزرگ‌راه» متشکل از قطعات سرود و همخوانی پیرامون سرداران شهید همّت، بروجردی، شهید زین الدین، برونسی، باقری، باکری، خرّازی، طهرانی مقدّم، چمران، صیّاد شیرازی است که از فردا روانه بازار می شود.

شهیدی که می خواست برایش سرود بخوانند

حاج حسن هوشیار مداح اهل بیت و مدرس سر‌ود نخستین سخنران این مراسم بود. او در سخنانش به بیان خاطره ای از دوران نوجوانی اش پرداخت، خاطره ای که موجب علاقه او به سرود و ادامه این راه هنری شده بود. در ادامه متن صحبت های حاج حسن هوشیار را می خوانید:
دلیل اینکه سرود را ادامه دادم را در قالب یک خاطره برایتان می گویم. وقتی محصل بودم در محله نازی آباد درس می خواندم و در مدرسه عضو گروه سرود بودم. به یاد دارم که عملیات کربلای پنج بود و شهید حسین عفیفی در این عملیات به شهادت رسید. شهید عفیفی از بچه های محله ما بود و ما خیلی او را دوست داشتیم.
به معلم ‌سرودمان‌ گفتم که می خواهیم برای شهید عفیفی سرودی بخوانیم.
رفتیم ‌مسجد تا سرود را آماده کنیم. ‌من تکخوان سرود بودم(بخشی از تکخوانی اش در آن سرود را برای حاضران در تالار وحدت خواند). اکبر بدی عارف یکی از بچه های بسیج بود که در مراسم تشییع پیکر شهید عفیفی، زانوهایش را بغل کرده بود و گریه می کرد. اکبر در مراسم تشییع فریاد میزد و می گفت حسین تنهایت نمی گذارم.
عملیات کربلای پنج تا چندین روز بعدش ادامه داشت.

یک شب در خواب دیدم اکبر روی ابرها بود و به من می گفت برایم آن سرودی را بخوان که برای حسین عفیفی خواندی.
روز بعدش و بعد از پایان امتحان مدرسه، وقتی به خانه برمی گشتم دیدم که خبر شهادت اکبر بدی عارف را آورده اند. آنجا بود که فهمیدم خوابم بی دلیل نبوده و شهدا همیشه ما را می بینند.
دانش آموزان و مدرسان سرود بدانید که کارتان مورد عنایت شهدا است. شک نکنید سردارانی که نامشان را آوردید به تک تک شما نظر دارند.
وقتی هنر شما را شهید می شنود، اولیای خدا و البته خدا به طور حتم می بینند و می شنوند.
خواننده یک سرود باید با خلوص بخواند تا ابتدا در خودش اثر‌کند و بعد در دیگران موثر باشد.
من از موسسه ماوا درخواست دارم که به داد مدارس هم برسند. در مدارس اوضاع سرود چندان خوب نیست.

حجت الاسلام  محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یکی از سخنرانان این مراسم بود. او در صحبت هایش گفت: امروز اینجا کنار هم هستیم تا از وجوه آسمانی و پرشور سرود و سرودخوانی صحبت کنیم. برای خواندن سرودهای آسمانی باید وجود آسمانی داشت که هنرمندان نوجوان این اثر ارزشمند، از این وجود آسمانی برخوردارند و ما وقتی این سرودها را می‌شنویم حسرت به دل، به هنر آنها نگاه می‌کنیم و یاد و خاطره شهدای عزیز را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: فصل دومی که برای این اتفاق ارزشمند می‌توانیم قائل باشیم، لذت بردن از آثاری است که به عنوان سرود می‌شنویم. من بر این باورم که در سرود، منیت وجود ندارد. سرود یک جمع است که حرف‌های قدسی و آسمانی می‌زند و باید این هنر قدسی و آسمانی را به خوبی به مخاطبان منتقل کرد. پس وقتی پای ارائه کلام قدسی و آسمانی به میان می‌آید دیگر جایی برای خودنمایی باقی نمی‌ماند. اصلا ذات سرود به این شکل است و پیچیدگی‌های عجیبی دارد که به اعتقاد من ارائه آن نحوه متفاوتی از ارائه هنر است.

حجت الاسلام قمی گفت: ما از همه اتفاقات آسمانی و قدسی که در قالب سرود به ما ارائه شده‌اند، خاطرات ماندگاری داریم که همواره به صورت ناخودآگاه آن‌ها را زمزمه می‌کنیم و امیدوارم این اثر هم مانند سرودهای ماندگار سال‌های قبل، اثری ماندگار شود. سرود، هنر مردمی است که اگر خوب باشد قطعا مردم نیز آن را برای خود بارها و بارها می‌خوانند و تکرار می‌کنند. باید برای مردم و از مردم خواند. این مردم با وجود تمام فشارهایی که تحمل می‌کنند، عمیقا پای اسلام و عاشورا مانده‌اند که شما از همین امشب که شب اول محرم است می‌توانید نشانه‌های آن را در سیمای شهرمان ببینید.

وی ادامه داد: این آلبوم اثری در تمجید بزرگانی است که کوه غیرت هستند. محرم فصل عاشقی است و امیدوارم در این شب عزیز، حسینی و عاشورایی باشیم و با این حرکت گامی در تقرب به مقام سید الشهدا برداریم.
انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

چاپ
>